Tour de France 2023 začala! První vítězství bere Adam Yates.

nabor

110. ročník nejslavnějšího cyklistického závodu světa začal letos na severu Španělska, v baskickém Bilbau. Vítězství v úvodní zvlněné etapě získal Adam Yates (UAE Team Emirates) před svým dvojčetem Simonem (Jayco-AlUla). Tadej Pogačar (UAE) bez problémů kontroloval pozici na třetím místě, ve stejném čase jako jeho spolufavorit Jonas Vingegaard (Jumbo-Visma).

Etapa dlouhá 182 km na své trati obsahovala kopce v celkové sumě 3200 nastoupaných metrů a tři těžká stoupání byla navíc koncentrovaná do posledních 30 kilometrů, takže spurteři byli prakticky bez šancí.

Denní únik se vytvořil ve složení Simon Guglielmi (Arkéa Samsic), Pascal Eenkhoorn (Lotto Soudal), Jonas Gregaard (Uno-X), Valentin Ferron (TotalEnergies) a Lilian Calmejane (Intermarché) a byl dojet před čtyřmi závěrečnými kopci.

Na prémii 2. kategorie Côte de Vivero (4km do 7%) už tvořili tempo borci týmů favoritů – nejdříve Mikkel Bjerg (UAE) a po něm Dylan van Baarle (Jumbo). Puntíkatý dres do druhého dne si však vyjel Neilson Powless (EF Education-EasyPost).

K malé tragédii došlo ve sjezdu z této prémie. Spadla tam dvojice Enric Mas, lídr Movistaru, a Richard Carapaz, lídr EF Education. Potlučený Enric Mas s vykloubeným ramenem již ze závodu odstoupil, Carapaz sice etapu se ztrátou 15 minut dojel, ale nad jeho pokračováním se při pohledu na zraněné koleno vznášel velký otazník.

Testování favoritů přišlo v následujícím dvoukilometrovém stoupání s vrcholem 9 kilometrů před cílem. Stojku do 10 – 15% rozjel další závodník UAE Felix Groβschartner, ale Tiesj Benoot (Jumbo) dokázal reagovat. Pak to zkusil Mathieu Burgaudeau (TotalEnergies), ale rozhodující byl nástup Adama Yatese, který vlastně rozjížděl tempo Tadeji Pogačarovi. Reagoval už jen Vingegaard a Victor Lafay (Cofidis).

Ve sjezdu se špice pelotonu sjela do 15členné skupiny, z níž vyrazila dvojčata Adam a Simon Yates, a ani borcům Jumbo-Visma už se je nepodařilo sjet. V cílovém kilometrovém stoupání do 5,4% dostal Adam Yates od sportovního ředitele volnou ruku a byl prostě silnější než jeho bratr.

/zdroj obrázku: Getty Images, procyclingstats/