První čistou spurterskou výzvu na Tour de France vyhrál Jasper Philipsen.

nabor

Jasper Philipsen čeká na rozhodnutí.

Až po delším rozhodování rozhodčích byl Jasper Philipsen (Alpecin-Deceuninck) prohlášen vítězem 3. etapy Tour de France 2023, i když jeho první pozice na pásce byla nad slunce jasnější. Dohady vznikly kvůli jeho možnému křížení dráhy Woutu van Aertovi (Jumbo-Visma). Situace byla hraniční, do hry vstoupily možná i sbíhající se bílé čáry na silnici blízko bariéry, a Wout van Aert několik metrů před cílem asi raději svěsil nohy. Žlutý dres zůstává v držení Adama Yatese (UAE Team Emirates).

Slavná Stará dáma se dnes přesunula do své mateřské země zvlněnou etapou mezi Amorebietou a Bayonne, na 193 kilometrech víceméně po pobřeží. Celkem 2600 metrů stoupání bylo situovaných do první poloviny, všem spurterům se je podařilo bez problémů přejet, a tak na konci čekal první hromadný spurt letošního ročníku.

Hned po startu vyrazil do úniku puntíkatý muž Neilson Powless (EF) s jediným cílem – získat celkem 7 dostupných bodů na čtyřech vrchařských prémiích. Úkol se podařilo splnit. Sekundoval mu pouze Laurent Pichon (Arkéa Samsic), jenž osamoceně bojoval o pozornost diváků i kamer ještě dlouho po posledním kopci.

Peloton se dnes šetřil, ve hře byla po dlouhé době pravá sprinterská výzva v cílovém Bayonne. Na širokých silnicích byla jediným zapeklitým místem pravotočivá vracečka 2 kilometry před cílem. Pozice v pelotonu zde byla pro spurterské vláčky nesmírně důležitá. Navíc se posledních 500 metrů zvedalo do 3%.

Dlouhodobě jeden z nejdokonalejších spurterských vláčků – Soudal-QuickStep (Lampaert, Mørkøv, Asgreen) – byl vzorově poskládán na čele ještě 1,5 km před cílem, jenže pak začal ztrácet Fabia Jakobsena a navíc ho přerušili jezdci Intermarché-Wanty pro Biniama Girmaye. Na metě 1 kilometru do cíle se však slova ujal Alpecin-Deceuninck, konkrétně Jonas Rickaert, na pětistovce ho vystřídal Mathieu van der Poel a geniálně protáhl na čelo Jaspera Philipsena. Ten měl bezkonkurenčně nejvíce sil ze všech. Druhý dojel Phil Bauhaus (Bahrain-Victorious) a třetí Caleb Ewan (Lotto dstny).

/zdroj obrázků: Getty Images/