Jasper Philipsen s Van der Poelem opět předvedli fantastický spurterský dojezd.

nabor

Netradiční hromadný spurt na automobilovém okruhu, provázený třemi pády v ochranné zóně, ovládl opět Belgičan Jasper Philipsen, poté co ho ze zadních pozic na čelo fantasticky protáhl Mathieu Van der Poel (oba Alpecin-Deceuninck).  Philipsen se tak s velkým náskokem obléká do zeleného dresu, u ostatních barev nedošlo ke změnám.

Startovním městem dnešní rovinaté etapy bylo termální letovisko Dax v historické oblasti Gaskoňska, cílovým městečkem po 182 kilometrech Nogaro, sídlo jedné z palíren francouzského Armagnacu.

Peloton se rozhodl strávit první polovinu etapy pohromadě a v poklidu. Na 94. kilometru u slavné Notre-Dame des Cyclistes, kaple zasvěcené od roku 1959 cyklistickému sportu, čekala rychlostní prémie o 20, 17, 15, …. až 1 bod. Lídr bodovací soutěže Victor Lafay (Cofidis), který jede zatím Tour ve famózní formě a je dokonce 4. v celkové klasifikaci o pouhých 12 vteřin, se už do boje nezapojil. Závod si tady vcelku intenzivně zpestřili sprinteři a rozebrali si body v pořadí Philipsen, Coquard, Ewan, Pedersen, Meeus, Cavendish, Jakobsen,  Sagan, Kristoff, Girmay atd.. V cíli ovšem čekalo na vítěze bodů padesát.

Ihned po prémii se přece jen vytvořil únik. Z pelotonu odjeli Beoît Cosnefroy (AG2R Citroen) a Anthony Delaplace (Arkéa Samsic) a získali si rychle náskok kolem minuty. Jejich akce pro sponzory skončila zhruba po 65 kilometrech.

Tři kilometry před cílem se najíždělo mírně zúženou silnicí na autodrom. V tu dobu mělo Jumbo na čele dokonce čtyři lidi, Vingegaard jel chvíli i na druhé pozici, což bylo v čistě sprinterské etapě dost neočekávané. Pak se ovšem na čele začaly střídat dvojice rozjížděče a jeho sprintera, protože kompletní vláčky už nikdo nestihl postavit. Bohužel 1,6 km před cílem došlo k prvnímu pádu, a to dokonce vrchního sprintera QuickStepu Fabia Jakobsena a jednoho jezdce týmu Lotto. Po pár stech metrech následoval v zadních řadách další pád. Nadějnou pozici měl chvíli Bryan Coquard (Cofidis), ale na čtyřstovce ho zbrzdil odstupující rozjížděč UNO-X, jenž uhnul příliš k bariéře a srazil i kolegu Bryana Coquarda.

V tu chvíli už se zezadu řítil Mathieu Van der Poel s Philipsenem na zadním kole. Belgičan nastoupil přesně ve správný okamžik a přespurtoval na pásce těsně Caleba Ewana (Lotto dstny). Za nimi skončil tentokrát třetí Phil Bauhaus (Bahrain-Victorious), Bryan Coquard a stále usilující Mark Cavendish (Astana).

Zítra se peloton vydá na první „obhlídku“ Pyrenejí.

/zdroj obrázku: Getty Images/