Ve věku 97 let zemřel legendární Švýcar Ferdinand Kübler

nabor

Vítěz ročníku Tour de France 1950 a mistr světa z roku 1951 Ferdinand „Ferdi“ Kübler zemřel ve věku 97 let.

Ferdinand Kübler se narodil v roce 1919 ve švýcarském městečku Marthalen. Ve světě sice zuřila druhá světová válka, ale Švýcarsko zůstalo neutrálním státem. Proto se na jeho území závodilo a Kübler zaznamenal mnohé úspěchy. Mimo národní tituly z cyklokrosu nebo stíhačky zaznamenal vítězství na závodě Kolem Švýcarska. To byl profesionálem teprve třetí rok.

První poválečný ročník Tour de France se jel v roce 1947 a Kübler nechyběl na startu. Vyhrál první etapu, po které se na den oblékl do žlutého trikotu, a také pátou etapu. V sedmé etapě však odstoupil. Následující rok nestartoval, ale zato vyhrál závody Kolem Švýcarska a Romandie a získal také svůj první z pěti národních titulů v silničním závodě.

O rok později dokázal znovu vyhrát etapu na Tour de France, jenže po osmnácté etapě musel odstoupit.

Strádání v celkovém pořadí si rozhodl vynahradit následující rok. Nejprve dojel čtvrtý na Giru a pak již přišla řada na Tour. Šestou etapou byla časovka na 78 kilometrů a i když ji Kübler vyhrál, do vedení se dostal Jean Goldschmit.

Žlutý trikot vybojoval však ve dvanácté etapě a od té doby svůj náskok již jen zvyšoval. Dokázal ještě vyhrát jednu klasickou horskou etapu a jednu horskou časovku na takřka sto kilometrů!

Celý závod vyhrál o necelých devět minut a půl před druhým Belgičanem Ockersem a na třetího Bobeta získal náskok přes 22 minut! Stal se tak prvním švýcarským vítězem staré dámy (hned o rok později ho následoval jeho rival Hugo Koblet).

Další sezóna byla neméně úspěšná. Dokázal znovu vyhrát dva nejprestižnější švýcarské závody, tedy Kolem Romandie a Kolem Švýcarska, a také dvě ardenské klasiky – Lutych-Bastogne-Lutych a Valonský šíp. Absovoval také Giro, které dokončil na třetím místě.

V italském Varese se stal mistrem světa v silničním závodě.

V následujících letech zaznamenával podobné výsledky jako v sezóně 1951. Vyhrál znovu Lutych i Valonský šíp a skončil třetí na Giru. Triumfoval také v dnes již neexistujícím závodě na téměř 500 kilometrů – Bordeaux-Paříž.

Na Tour de France se poprvé od svého triumfu vrátil v roce 1954. V celkovém pořadí skončil druhý a mimo jiné vyhrál i dvě etapy a zelený trikot.

Vyhrát se ji pokusil i o rok později, ale v brutální etapě přes Mont Ventoux musel odstoupit. Dnes již legendární stoupání Mont Ventoux zdolával cik-cak stylem a měl blízko ke kolapsu. Po etapě pronesl: „Ferdiho zabilo Ventoux.”

Následující sezóna byla jeho poslední.

V roce 1984 byl vyhlášen švýcarským sportovcem století a v roce 2010 obdržel ocenění za celoživotní zásluhy.

29. Prosince 2016 však skonal a to v obdivuhodných 97 letech! Jeho žena Christina k tomu řekla: „Ferdi v odešel ve spánku, s úsměvem na tváři.”

Kübler byl nejstarším žijícím vítězem Tour de France. Po něm toto žezlo přebírá Roger Walkowiak, kterému je nyní 89 let. Druhý nejstarší je Federico Behamontes, kterému je 88.