TOP 10 jazdcov sezóny: Peter Sagan

Sezóna skončila a tak prichádza čas na bilancovanie. Naša redakcia Vám bude počas „off-season“ prinášať seriál TOP 10 jazdcov podľa rebríčka UCI. A keďže ideme zdola hore, posledným, desiatym, mužom, ktorého sezóna bude v krátkosti predstavená, bude Slovák Peter Sagan, ktorý tento rok v svetovej cyklistike absolútne kraľoval.

Sezóna 26-ročného rodáka zo Žiliny začala 18.1. na pretekoch v Argentíne, kde počas siedmich dní obsadil trikrát TOP5. Pokračoval 27.2. na Omloope, kde nestačil len na Grega Van Avermaeta. Deň na to išiel preteky Kuurne-Brusel-Kuurne, kde skončil siedmy. Následný presun do Talianska a klasika Strade Bianche mu vyšli pomerne dobre, kde na tomto toskánskom zápolí obsadil štvrtú priečku.

Na Tirrene išiel Peter, aj vďaka zrušenej piatej etape, excelentné preteky, keďže celkovo opäť nestačil iba na Grega Van Avermaeta a vyhral bodovačku. V každej etape skončil v TOP10 a dokázal, že Taliansko mu naozaj sedí. Miláno – San Remo došiel 12. vďaka pádu Fernanda Gaviriu, ktorému sa však excelentne vyhol a zabránil tak eventuálnym ujmám na zdraví.

Belgické jarné klasiky mu vyšli na jednotku s dvoma hviezdičkami. Na E3 Harelbeke síce nestačil v posledných stovkách metrov na Michala Kwiatkowskeho, na Gent-Wevelgem to však rozbalil naplno, keď po parádnom úniku zvíťazil v záverečnom šprinte. V rovnakom znení sa niesol aj monument Okolo Flámska, ktorý Peter s prehľadom vyhral a získal tak zápis v jednom z piatich najväčších jednorázoviek kalendára UCI.

Peter Sagan

A aj keď Scheldeprijs nedokončil a na Paríž – Roubaix došiel až jedenásty kvôli deleniam, ktoré nestihol zachytiť, môže jarnú časť sezóny zhodnotiť naozaj excelentne.

Obľúbené preteky v slnečnej Kalifornii Peter navštevuje už dlhé roky a výnimkou nebola ani sezóna 2016. Na Amgene získal „Tourminator“, ako znie prezývka dvojnásobného majstra sveta, dva vavríny a celkovo päť umiestnení v najlepšom kvartete. Tour de Suisse, ako ďalší z Petrových obľubených dní v sezóne, mu vyšli výborne, získal tu ďalšie dve víťazstvá a jedno tretie miesto.

Peter Sagan Amgen Tour of California

Majstrovstvá Slovenska prenechal Peter bratovi Jurajovi, keď mu v záverečných kilometroch pekne dopomohol k prvému titulu majstra republiky.

Na Tour de France to Peter Sagan náramne roztočil. Celkovo 10-krát skončil v TOP10 ij, vyhral až tri etapy, stál osemkrát na pódiu, vyhral už po piaty raz za sebou bodovú klasifikáciu a viezol aj žltý dres, ktorý si tak veľmi želal. 103. ročník Starej dámy môže „Rambo“ označiť za najlepší v kariére.

Peter Sagan

Klasiku Plouay Sagan nedokončil, na LOH v Riu de Janeiro išiel sekciu horských bicyklov, kde z poslednej priečky na rošte nakoniec nedokončil kvôli technickým problémom. Z 50. miesta sa však dostať do TOP3 v priebehu pár kilometrov je naozaj slávybažný úspech, keďže Peter cross-country nejazdí závodne.

Následne zamieril do Kanady, kde ho čakali dve tunajšie jednorázovky. Tie s Gregom Van Avermaetom totálne ovládli, keď bol v Québecu Peter prvý a Greg druhý, v Montréale si to otočili presne naopak.

Peter Sagan

Prvý ročník profesionálnych majstrovstiev Európy Peter po excelentnom šprinte s prehľadom ovládol a stal sa tak majstrom sveta a Európy zároveň.

Poslednými dvoma pretekmi sezóny bolo Eneco Tour, na ktorom „Sagy“ vyhral dve etapy a celkovo päťkrát figuroval v TOP10. Vyhral bodovaciu súťaž a celkovo došiel tretí. Posledným závodom roka boli pre Peťa majstrovstvá sveta v Katare, kde obhajoval minuloročné zlato. Obhajoba triumfu mu vyšla na jednotku, Slovák sa po druhýkrát za sebou stal majstrom sveta, čo sa podarilo naposledy v roku 2007 Paolovi Bettinimu a celkovo len šiestim mužom v cyklistickej histórii.

peter-sagan

Počas napätých 73 závodných dní, za ktoré Žilinčan najazdil niečo vyše 12 066 kilometrov, získal víťaz rebríčku UCI do tohoto hodnotenia 5359 bodov, a ako jediný mal na konte viac, než 4000 bodov.