TOP 10 jazdcov sezóny: Christopher Froome

nabor

Sezóna skončila a tak prichádza čas na bilancovanie. Naša redakcia Vám bude počas „off-season“ prinášať seriál TOP 10 jazdcov podľa rebríčka UCI. A keďže ideme zdola hore, predposledným mužom, ktorého sezóna bude v krátkosti predstavená, bude Chris Froome z britskej stajne SKY.

Sezóna 31-ročného borca pôvodom z Kene začala pomerne skoro, už na závode Herald Sun Tour, kde vyhral poslednú etapu, dvakrát sa umiestnil v TOP 5 a ovládol aj celkovú klasifikáciu pred tímovým kolegom Peterom Kennaughom. Takisto zvíťazil aj v hodnotení vrchárov.

Po skoro dvojmesačnej pauze sa dostal k slovu opäť, tentokrát na okružnej ceste Katalánskom. Dvakrát sa umiestnil v TOP 10, celkovo dokončil ôsmy. Takmer po mesiaci sa vrátil na pretekoch Liège – Bastogne – Liège, ktoré dobicykloval 112.

Aj keď na závode Okolo Romandie vyhral štvrtú etapu a v časovke skončil štvrtý, nestačilo to na nič lepšie, než len 38. miesto celkového poradia, lebo v prvých etapách masívne stratil.

Ako prípravu na Tour de France zvolil tradične Critérium du Dauphiné, ktoré preňho skrýva zaujímavý „zvyk“. Vždy, keď zvíťazil tu, vyhral aj Tour de France. V roku 2016 sa umiestnil päťkrát v najlepšej decime, z toho raz zvíťazil. Vyhral aj celkovo a sústreďoval sa už vo Francúzsku, kde ho od 2.7. čakala Stará dáma.

Chris Froome

Froome bol na najväčších pretekoch sveta mimo TOP5 iba dve etapy, a to v prvej etape, ktorú dokončil 25. a 7., po ktorej bol šiesty. Deň na to však zmazal toto manko víťazstvom po parádnom zjazde v Bagnères-de-Luchon, kde zvíťazil a prezliekol sa do „maillot jaune“, ktorý už do konca francúzskeho dobrodružstva nepustil z rúk. Celkovo bol sedemkrát v TOP 10, vyhral dve etapy a umiestnil sa dokopy štyrikrát na pódiu.

Týždeň po parížskych oslavách zamieril na preteky RideLondon Classic, ktoré zajazdil ako 41. Presunul sa do Ria, kde ho čakali oba závody LOH, hromadný štart + individuálna jazda proti chronometru. Skončil v nich dvanásty, respektíve tretí a domov odchádzal už s druhým bronzom z ITT, keďže kov toho istého odlesku získal aj v Londýne v roku 2012.

Posledným závodom pre populárneho Froomeyho, ako znie prezývka tohoto vytiahleho borca, bola španielska Vuelta. Na tomto preteku bojoval s Nairom Quintanom, ako sa len dalo, avšak dokončil „len“ druhý so stratou 1:23 na víťaza z Kolumbie. Vyhral však dve etapy, tímovú časovku a štyrikrát skončil v najlepšej pätici etapy.

Za 72 závodných dní si Froome odkrútil niečo vyše 11 141 kilometrov, čo mu prinieslo celkovo 3771 bodov do rebríčku UCI, v ktorom obsadil druhú priečku.