Ve třetím týdnu Froome nadále držel pohodlný náskok, vrchařský a bodovací trikot pro stáj Tinkoff


Zatímco Chris Froome držel svůj nejcennější trikot pevně v rukách a v posledním týdnu to potvrzoval, museli jezdci týmu Tinkoff potvrdit svoji pozici. Peter Sagan si pohodlně dojel pro pátý zelený trikot na Staré dámě. Jeho stájový kolega Rafal Majka byl nejúspěšnějším vrchařem letošního ročníku. Roman Kreuziger se díky útoku v předposlední etapě dostal mezi nejlepších 10 závodníků.

17.etapa Berne – Finhaut-Emosson 184 km

Ilnur Zakarin Tour de France 17. etapaDo etapy vstupoval především Rafal Majka s tím, že musí udržet získaný bodový náskok v boji o puntíkatý dres. Kromě něj se do úniku vydal jeho stájový kolega Peter Sagan. Dále jsme v úniku mohli vidět i jména jako Jarlinson Pantano, Greg van Avermaet, Rui Costa, Thomas Voeckler nebo Julian Alaphilippe.

Únik si vypracoval až deset minut náskoku a bylo více než jisté, že tým Sky v čele s Chrisem Froomem nechají dojet borce bojující o body vrchařů až do cíle. Navíc se někteří z favoritů spíše šetřili na příští etapu, kterou měla být horská časovka.

V závěrečném kopci nastoupil Rus Ilnur Zakarin, který ukázal, že je excelentním vrchařem a že jen nešťastná okolnost jej vyřadila na Giru z boje o pódium. Člen stáje Kaťuša si dojel pro etapové prvenství, a jak se později ukázalo bylo to jediné vítězství tohoto týmu před rozloučením s Joachimem Rodriguézem. „Purito“ oznámil již z jara, že letos ukončí svou kariéru.

Ve skupině favoritů se nejlépe vedlo Richie Portemu, který se začal propracovávat směrem k pódiu. Naopak hodně špatně dopadli Nairo Quintana s Alejandrem Valverdem. I Roman Kreuziger poměrně dost ztratil na své konkurenty.

18.etapa Sallanches – Megève 17 km

Chris Froome v 18.etapěHorská časovka měla mít jednoznačného lídra v podobě Chrise Frooma. Jak šel čas, tak se postupně ukazovalo, že tomu tak bude. Nejprve se na čele usadil Nicolas Edet. Postupně se v čele vystřídalo ještě několik jezdců než přišel na řadu časovkářský zázrak letošní sezóny Tom Dumoulin. Krátkou trať doslova prolétl a čekal, jak si s ní poradí konkurenti z řad favoritů.

Výborně rozjel časovku Richie Porte, ovšem závěr už tak oslnivý nebyl a Australan bral jen čtvrté místo. Poměrně zázračně zajel tuto etapu i Fabio Aru, ač označován za outsidera v boji proti chronometru byl nakonec klasifikován na třetím místě.

Jako poslední vyjel na trať favorit favoritů Chris Froome. I přestože na prvních mezičasech ztrácel nakonec dojel 21 před Dumoulinem. Potvrdil tak své postavení v celkové klasifikaci.

19.etapa Albertville – Saint-Gervais Mont Blanc 146 km

Romain BardetEtapa, která znamenala pro francouzkou cyklistiku velký svátek, neboť přesně po roce vyhrál nadějný Romain Bardet další vavřín.

Jeho vítězství se však nerodilo lehce. Nejprve na začátku ujela poměrně početná skupina jezdců, ve které vedle puntíkatého Majky byl i Thomas De Gendt. Oba svedli souboj na Col de la Forclaz de Queige. Ovšem když Polák mířil na Montée de Bisanne, De Gendt už ve vedoucí skupině nebyl a to znamenalo pojistku na puntíkatý dres.

Po stoupání zaútočil Pierre Rolland, kterého se snažil držet člen stáje Lampre Rui Alberto Faria da Costa. Prvně jmenovaný však ve sjezdu doplatil na mokrou vozovku a upadl. Toho využil Portugalec a vyrazil vstříc závěrečnému kopci.

Do cíle však jako první nedorazil. Ve skupině favoritů při sjezdu zaútočil Michael Cherel, vzal sebou i týmového parťáka Bardeta a jako první se blížili ke Costovi. Při posledním sjezdu utrpěl pád Froome s Nibalim. Ještě předním měl těžkosti jak Porte, tak Aru.

Bardet byl v kopci silnější než Cherel a tak doháněl Costu, až jej předjel a vyrazil vstříc svému jedinému vítězství v letošním ročníku Staré dámy. Ve skupině favoritů se také děly věci. Bauke Mollema začal viditelně ztrácet a postupně se pak propadal i celkovým pořadím v TOP 10. Ve skupině se rovněž neudržel Roman Kreuziger, později odpadal i Adam Yates. Naopak Quintana s Portem se snažili útočit. Froomova družina však držela strojové tempo. Do cíle nakonec dojel jako druhý Joachim Rodriguéz následovaný Valverdem a Meintjesem. Kreuziger dojel sice 17., ale ztratil další skoro 2 minuty.

20.etapa Megève – Morzine 146 km

Jon IzaguirreToto měla být etapa, kterou si Roman Kreuziger vyhlédl jako tu, kdy by mohl zaútočit na nejlepší desítku. Čekal jen na početnější skupinu, která by únik mohla vytvořit. Jeho přání bylo vyslyšeno, do úniku se dostalo poměrně dost jezdců. Kromě Kreuzigera jsme na čele mohli vidět Petra Sagana, Vincenza Nibaliho, Thomase De Gendta, Jarlinsona Pantana a další.

Peter Sagan vytvořil pro skupinu poměrně luxusní náskok, který činil místy až 6 minut. Pak mu v jednom ze stoupání došly síly a vše už bylo na jeho parťákovi Kreuzigerovi. Ten byl na čele zbylé skupiny jezdců, kterou Sagan svoji tempařskou jízdou očesal. Ovšem měl proti sobě borce, kteří mu z nejrůznějších důvodů nechtěli střídat. Ono se není čemu divit, vždyť Kreuziger byl v jednu chvíli virtuálně druhý a ohrožoval lídry borců z úniku.

Když vedoucí skupina začala stoupat na poslední vrchol celé Tour – Col de Joux Plane – byla vpředu dvojice Jarlinson Pantano a Julian Alaphilippe, která si vytvořila luxusní náskok při sjezdu. Ovšem Kreuziger a jeho skupina neztrácela mnoho. Zato v pelotonu bylo pozdvižení. Fabio Aru začal ztrácet. Kazašská stáj nelenila vyslala z čelní skupiny vpřed Nibaliho. „Žralok z Mesiny“ dojel vedoucí dvojici a mohl pokračovat vstříc vítězství. Proti byl jak Pantano, tak i dotáhnuvší se Jon Izaguirre. Kreuziger i nadále držel slibnou pozici zajišťující místo v TOP 10.

Poslední sjezd měl určit pořadí v cíli. Všem sjezdařům „vypálil rybník“ Španěl Izaquirre, který projel cílovou páskou jako první, o 19 sekund za ním byl Pantano.

Kreuziger dojel se ztrátou 1:44 šestý a čekal na to, jak dojedou další favorité. Že má problémy Aru se vědělo, ale ještě to stále na TOP 10 nebylo. Problémy však měl i Mollema, a tak desítka byla na dosah. Rodriguéz vyprovokoval Martina s Bardetem k větší iniciativě. Ti strhli další, kromě Frooma. To zapříčinilo, že se Kreuzger neposunul až na sedmé místo, kam mu chybělo 13 vteřin.

21.etapa Chantilly – Paris Champs-Élysées 113 km

Greipel Champs ElyseesZávěrečná etapa se nesla v duchu oslav. Těch si především užívala stáj Sky v čele s vítězným Froomem. Toho mohla o žlutý dres připravit opravdu velká náhoda.

Jak už to bývá, tak v této etapě se příliš nezávodí. I když i na trase byla jedna vrchařská prémie, kterou uzmul český jezdec z Tinkoffu Roman Kreuziger.

Okruhy v Elysejských polích nepřineslo nic výjimečného, kromě úniku osmičky závodníků: Gougeard, Craddock, Burghardt, Teklehaimanot, Roy, Costa, Feillu a Jan Bárta. Ovšem jak už to tak bývá, tak skupina byla po několika okruzích sjeta a čekalo se na závěrečný spurt.

Bryan Coquard se defektem vyřadil z boje o prvenství a tak už zbývalo rozluštit jediné: Povede se Greipelovi prodloužit sérii vítězných etap na Grand Tour v Paříži, nebo se konečně dočká Sagan? Na posledním kilometru bylo sice nejrychlejší Lotto, ovšem spurt začal jako první Alexander Kristoff. Tomu „visel“ na kole právě André Greipel a až za ním byl Peter Sagan. Norovi došlo asi 50 metrů před cílem a Greipel byl viditelně rychlejší a spurt nakonec těsně před Petrem Saganem zvládl. „Věčně druhý“ Sagan měl i trochu smůly, neboť mu podklouzlo kolo na bílém podkladu reklamy. Být trať o několik desítek metrů delší, tak by ani Greipel nevydržel. Jenže na to se historie neptá.