Lanterne Rouge – Červená lucerna – trofej posledního jezdce

nabor

Lanterne Rouge – červenou lucernu – Tour de France 2016 bral Sam Bennett, jezdec týmu Bora Argon 18.
Nadějný irský sprinter, původem z Belgie, dojel v celkovém čase 94 hodin 22 minut, skoro pět a půl hodiny za vítězem Chrisem Froomem.

Lanterne Rouge, červená lucerna sloužila jako světelné znamení pro označení posledního vagónu nákladních vlaků. V Tour de France existuje už od jejího počátku, kdy zakladatel Henri Desgrange vymýšlel až sadisticky náročné výzvy pro své jezdce. Každý přeživší, kdo překročil cílovou čáru, byl vítězem. Ten poslední byl oceněn titulem Lanterne Rouge. Každý jezdec v Tour de France zaslouží respekt, všichni milujeme bojovníky, ty kteří si sáhnou až na dno svých sil. Lanterne Rouge rozhodně neznamená outsider!

V prvním ročníku Tour de France 1903 vezl pomyslnou Lanterne rouge na svém kole Arsene Milocheau. Za vítězem Maurice Garinem dojel po dlouhých 64 hodinách. V roce 1904 Tour dojel jako poslední Antoine Deflotriere se ztrátou 101 hodin na vítěze a 52 hodin na předposledního jezdce.

Doba slávy Lanterne Rouge je již pryč. Rok 1980, kdy o tento titul sváděl boj Philippe Tesnière a Gerhard Schönbacher, ve snaze upozornit na svůj tým, když ne prvním tak alespoň posledním místem, změnil na čas pravidla. 100 metrů před cílovou čárou se Gerhard Schönbacher zastavil, slezl z kola, do cíle došel po svých a poté cílovou čáru políbil. Pořadatel Félix Lévitan toto gesto označil za výsměch Tour de France a v naději, že utlumí zájem o soutěž Lanterne Rouge, nastavil nové pravidlo, kdy byl mezi etapami 14 až 20 poslední jezdec celkové klasifikace odstraněn ze závodu.

Nyní jde v Tour de France především o týmová vítězství. V týmu má každý jezdec svou roli, musíte se obětovat, když bude třeba a úplně zahodit šanci na dobré individuální umístění. Musíte prostě táhnout s týmem.

A právě z tohoto důvodu má Lanterne Rouge svoje opodstatnění. Nikdo nechce prohrát, vítěz bere vše, ale možná je Tour de France a její Lanterne Rouge o něčem jiném. Je o překonání sama sebe, o touze po vítězství, o radosti z každé dokončené etapy, ale také o tom, dokázat se obětovat.