Ve stínu Alp zkusí najít štěstí spurteři i klasikáři

nabor

Tenhle kopec už zaslouží respekt. Col de la Sentinelle (5,2 km, 5,4 %) možná není lahůdkou pro vrchaře, nicméně vyhrát pod ním budou chtít Peter Sagan či Michael Matthews. A stejně jako jim povinnost zavelí zkusit udržet kontrolu, povinností jiných bude zkusit je o ni oloupit.

Málokdo by hádal, že jezdec s jeho výbušností se dožije sedmadevadesáti. V roce 1950 žlutý. Po zavedení bodovací klasifikace pak roku 1954 přidal zelenou. Mezitím zvládl vyhrát dvakrát po sobě Valonský šíp a Lutych-Bastogne-Lutych. Konkurenci nenalézal na domácí Tour de Suisse. Sagan už mu sice stačil sebrat prim nejvíce vyhraných etap (a pohodářsky dodat, že o tom předchozím rekordmanovi zatím neslyšel), k dorovnání počtu etapových pódií Ferdiho Küblera mu však stále jedno chybí. Rodák z Curychu by dnes oslavil stovku.

Profil závěrečných kilometrů 17. etapy Tour de France 2019 (Col de la Sentinelle a Gap)Od vzpomínek zpět do žhavé současnosti. Naštěstí ne tak žhavé jako včera, pomůže nadmořská výška. Jak ostatně jinak, když v rámci průjezdu pěti departementy peloton hned dvakrát zabrousí do Hautes-Alpes – Vysokých Alp. V jejich lůně leží prefektura Gap. Nad ní, jak už víme, Col de la Sentinelle (5,2 km, 5,4 %). Dodejme, že pod klesáním čeká další z kratičkých cílových rovin o délce 200 metrů, jíž bude předcházet tak jako včera kruhový objezd.

Profil 17. etapa Tour de France 2019Peter Sagan, Michael Matthews, ovšem také Matteo Trentin. Už v Saint-Étienne jasně nejzvučnější spurterská trojka, která vydržela v pelotonu a utkala se o čtvrté místo. Dnes může být lépe – pro všechny zmíněné.

Van Avermaet, Fraile, Lutsenko, Mohorič. Taková jména se nabízejí pro útok. Ačkoli Tour má Gap docela v oblibě, obhájce máme ve startovním poli jen jednoho. Rui Costa umí kratší kopce i redukovaný spurt, nicméně k top formě má pořád daleko…

Sedmnáctá etapa Tour de France 2019 začíná u Pont du Gard ve 12:25. Vítězný čas tipují organizátoři na rovných pět hodin.

Tipovací soutěž