Ve smíšené štafetě se na mistrovství světa raduje Německo

nabor

Další časovkářský posun z evropského stříbra ke světovému zlatu. Německá sestava Nikias Arndt, Lisa Brennauer, Lisa Klein, Mieke Kröger, Tony Martin a Max Walscheid po těsném souboji zdolala Nizozemsko. Bronz pak jen setiny před Švýcarskem bere Itálie.

Podobně jako na nedávném evropském šampionátu měla smíšená štafeta čtyři favority – a všechny z jednoho světadílu. Týmy plné hvězd poskládaly Švýcarsko, Nizozemí, Itálie a Německo. Konkurenci starému kontinentu dělaly krom Spojených států jen muži výběru Světového cyklistického centra, kde Terezu Medveďovou a spol. doplnil mj. mistr Burkiny Faso Paul Daumont. Právě tato sestava vyrazila jako první.

Jelo se ve třech vlnách a po z části odlišných trasách, aby se minimalizovaly kolize. V úvodní vlně ohromila svým výkonem trojice Polek. Aurelu Nerlo použila jako domestičku a výsledkem bylo raketové zrychlení oproti mužské části. Naopak Rakušanky zaváhaly při předávce a zařadily se na předposlední místo.

Druhá vlna a technické problémy na nejnevhodnějším možném kole pro Francii. Hlavní hvězda týmu Benjamin Thomas přinutila kolegy čekat. Velmi ambiciózně rozjeli závod Britové, Švýcarsko však podle očekávání zrychlovalo a na předávce i v cíli bylo dřív. Třetí USA a čtvrtá Francie – dosud vedoucí Polsko nechala za zády kompletní druhá šichta.

Poslední vlnu odstartovali domácí. Uzavírali ji Bouwman, Mollema a van Emden, kteří věděli, že pokud udrží přijatelný odstup, galaktická sestava žen skoro jistě dojede pro zlato. Jenže tu bylo také Německo se zřejmě nejvyrovnanějším sextetem a loučícím se Tonym Martinem.

Medaili mělo v kapse hned po dojezdu. Italky srdnatě odolaly švýcarskému tlaku a o pět setin dosáhly téže jistoty. Zbývalo Nizozemí. Ze sedmé pozice zamířilo vzhůru, ale už dlouhé setrvání Riejanne Markus s individuálními medailistkami značilo, že půjde o skok spíš než o let. Necelých třináct sekund hrálo v jejich neprospěch a německá souhra mohla slavit!

P. Tým Čas
1. Německo 50:49
2. Nizozemsko +12
3. Itálie +37
4. Švýcarsko
5. Velká Británie +55
6. Dánsko +1:16
7. Belgie +1:21
8. USA +2:09
9. Francie +2:51
10. Polsko +3:23