Elisa Balsamo odolala tlaku Marianne Vos a je mistryní světa


Tentokrát to nebude snadné, věděla oranžová supervelmoc. A sázka na Marianne Vos ve Flandrech opravdu zůstala „jen“ stříbrná. Finiš redukované skupiny totiž skvěle rozjely Italky, jejichž dílo zkompletovala svým sprintem Elisa Balsamo.

Závod se nesl v duchu tří možných scénářů: útoku na jižním okruhu s kostkovanými kopci, útoku na cílovém okruhu, anebo spurtu. Žádný velký únik se i proto nekonal, ačkoli se o něj některé papírově slabší závodnice jako Urška Bravec pokoušely. Mechanické potíže opakovaně musela řešit Demi Vollering, její kolegyně mezitím držely dění pod kontrolou a o materializaci první z načrtnutých variant se zasazovaly Brand a van Vleuten. Anna van der Breggen jela také, avšak zjevně bez osobních ambic, v roli domestičky.

Útoky skupinu zredukovaly, přičemž se opět nikomu nedařilo skutečně odjet. Peloton se nadělil, pak zase sjel. Zkoušely to Moolman či Henderson, další Nizozemky, Cecilie Uttrup Ludwig se Sinou Frei – stále jen nakrátko. Na závěrečném okruhu nejprve ukazovala největší ambice Biannic a poté Mavi García.

Španělka by dnes rozhodně zasluhovala medaili za odvahu, když vytrvale odolávala tempu van Vleuten a spol., jež tak tak stíhala mj. domácí adeptka zlata Lotte Kopecky. Jenže 10 kilometrů před cílem bylo po nadějích a pomalu přicházely chvíle Kasii Niewiadomé, která měla v úmyslu frnknout à la Baroncini.

I Polka zaslouží absolutorium. Výborně se předvedla rovněž mladičká Blanka Vas, když útočila s Bastianelli a van Vleuten. Postupně však Nizozemky stejně jako Italky čelo spíše kontrolovaly, než aby toužily dále ho drolit.

Roli klíčové pomocnice na sebe ve stoupavé cílové rovince vzala Elisa Longo Borghini, která na zadním kole měla jen jmenovkyni Balsamo a Marianne Vos. Balsamo vyčkávala, vyčkávala, vyčkávala. V pravou chvíli pak vyrazila vpřed a jakkoli by ji Vos možná dokázala předjet, nebylo už kde. Třetí místo vydřela Niewiadoma, čtvrté bere Vas a páté míří za Arlenis Sierra na Kubu. Zklamané ve druhé desítce dorazily Kopecky nebo Deignan.

Jarmila Machačová dojela se značnou ztrátou šedesátá, Tereza Medveďová nedokončila.

P. Jméno Tým Čas
1. Elisa Balsamo Itálie 3:52:27
2. Marianne Vos Nizozemsko
3. Katarzyna Niewiadoma Polsko +1
4. Kata Blanka Vas Maďarsko
5. Arlenis Sierra Kuba
6. Alison Jackson Kanada
7. Demi Vollering Nizozemsko
8. Cecilie Uttrup Ludwig Dánsko
9. Lisa Brennauer Německo
10. Coryn Rivera USA