Ve Fayence triumfoval Michael Woods a je novým lídrem závodu

nabor

Druhou etapu závodu Tour du Var ovládl Michael Woods (Israel Start-Up Nation). Druhý projel cílem dosavadní lídr závodu Bauke Mollema (Trek-Segafredo), který se snažil limitovat svoji ztrátu, ale o sekundu přišel o průběžné vedení. Třetí skončil Jhonatan Narvaéz (INEOS).

Závod Tour des Alpes Maritimes et du Var (zkráceně Tour du Var) má za sebou druhou etapu. Ta měla start i cíl v městečku Fayence. Na necelých 170 kilometrech byly nachystány dvě vrchařské prémie, obě před polovinou trasy. Z druhé z nich (Col de Mons) se sjíždělo zpět do Fayence, kde na závodníky čekaly dva okruhy o délce více jak třicet kilometrů a na konci krátké stoupání Mur de Fayence, které měřilo 1200 metrů, ale v průměru mělo 9,8 % a v maximech i nad 17 %.

Hned od úvodu se závodilo naplno a ani po šedesáti kilometrech nebyl vytvořen únik. Namísto toho začali odpadávat závodníci z hlavního pole. Především šlo o jezdce kontinentálních sestav, ale mezi nimi se objevil například i Oliver Naesen (AG2R Citroën).

Až poté se vytvořil únik dne ve složení Biniam Ghirmay, Clement Berthet (oba DELKO), Victor de la Parte (Total Direct Energie), Hugo Houle (Astana), Andrea Mifsud (Swiss Racing Academy), Cyril Barthe (B&B Hotels) a Dylan Kowalski (Xelliss-Roubaix Lille Metropole).

Sedmička závodníků si vypracovala náskok téměř pět minut, než na čelo najeli závodníci Treku. Ale náskok stále neklesal podle představ týmů. Únik se také nadělil a patnáct kilometrů před cílem na čele zůstali jen Houle, de la Parte, Berthet a Barthe. Peloton musel výrazně zrychlit, k čemuž dopomohli závodníci týmu INEOS.

Britská sestava byla ve svém úsilí úspěšná a zbylou dvojici Barthe a Houle dostihli 2,5 kilometru před cílem. V pelotonu už se na zadní kola lídrů INEOSu tlačily ostatní týmy. Favorité neváhali a boj o pozice před Mur de Fayence vrcholil.

Gerainta Thomase (INEOS) před závěrečným výjezdem vystřídali jezdci AG2R Citroën pro Grega Van Avermaeta. První nástup přišel od sestavy Total Direct Energie v osobě Alexise Vuillermoze, ale na jeho zadním kole okamžitě bylo celé hlavní pole. Vuillermoz se nevzdal a zkusil druhý útok. Ani tentokrát nebyl úspěšný a za ním čekal Michael Woods, který se postupně dostal na první místo ve skupině a postupně navyšoval tempo.

Woods dokázal postupně odpárat všechny soupeře a dojel si pro etapovou výhru. Bauke Mollema se snažil v závěru limitovat svoji ztrátu a neztratit žlutý dres, což se mu nakonec nepovedlo a nyní je o sekundu druhý za Woodsem. Třetí cílem projel Jhonathan Narváez.

Kanaďan zaznamenal první výhru po přestupu do týmu Israel a první výhru pro svůj tým v nové sezóně. Zítra bude vedení bránit v záludné etapě v okolí Blausascu.

2. etapa odstartuje 1.1.1970 z . dlouhá km startuje v 10:30. Předpokládaný dojezd je v 17:25.

Zdroj obrázku:
Cyclingnews (©2021): Tour du Var stage 2 – Live race coverage, https://www.cyclingnews.com/races/tour-des-alpes-maritimes-et-du-var-2021/stage-2/live-report/ (20. 2. 2021)