Tour du Var si podmanil Gianluca Brambilla. V Blausascu vyhrál etapu i celkové pořadí

nabor

Gianluca Brambilla (Trek-Segafredo) skočil v poslední etapě závodu Tour du Var do velmi silného úniku, v něm byl nejsilnějším závodníkem a převrátil celkové pořadí. Ze závodu si tak odváží dnešní etapovou výhru a také žlutý dres pro vítěze Tour du Var. 

Závod Tour du Var má za sebou 53. ročník. Zakončila ho krátká, ale náročná zkouška v okolí městečka Blausasc na 136 kilometrů. Během těchto kilometrů se musel peloton poprat se třemi náročnými stoupáními Col Saint-Roch, Col de Braus a Col de la Madone de Gorbio s vrcholem necelých třicet kilometrů před cílem.

Hned od úvodu etapy se nastupovalo a i složení úniku se často promíchávalo. Přesto se do čela dostalo několik zajímavých jmen včetně průběžně osmého Valentina Madouase  a čtvrtého Rudyho Molarda (oba Groupama-FDJ) nebo vítěze Gira Taa Geoghegan Harta (INEOS). Ale před peloton se dostali i další zajímaví závodníci jako Bruno Armirail (Groupama-FDJ), průběžně sedmnáctý Gianluca Brambilla, David de la Cruz (UAE Team Emirates), Gorka Izagirre (Astana) nebo Alexis Vuillermoz (Total Direct Energie).

Byli to především závodníci Groupama-FDJ, kteří v úniku udávali vysoké tempo, čímž dostávali v hlavním poli pod tlak sestavu Israel Start-Up Nation i s lídrem závodu Michaelem Woodsem. Dařilo se jim velmi dobře a Bruno Armirail dokázal držet odstup pelotonu stabilně kolem dvou a půl minuty, zatímco Woodsovi začali mizet kolegové a v úvodu závěrečného stoupání Col de la Madone de Gorbio už měl k ruce pouze Kristse Neilandse a Dana Martina.

Ani únik nezůstával v klidu a své kolegy vyzkoušel krátkým nástupem Tao Geoghegan Hart, kterého okamžitě pokryl Armirail. Krists Neilands dokázal dostat náskok čelní skupiny pod dvě minuty, než ho na čele ho vystřídal Dan Martin.

Klíčové chvíle

Bruno Armirail zakončil svoji dlouhou práci v úniku a přišel útok Valentina Madouase. Mladého Francouze si dokázal doskočit Gianluca Brambilla a postupným tempem i Tao Geoghegan Hart. S tím nebyl spokojen Brambilla a útokem Harta odpáral. Po pár metrech se Ital zvedl znovu, ale Madouas byl pevně na jeho zadním kole.

Brambilla nebyl spokojen s Madouasem, nejprve chtěl Francouze donutit střídat, což se mu příliš nepovedlo a následný útok také ovoce nepřinesl a oba společně přejeli vrchol Col de la Madone de Gorbio.

Mezitím se začalo nastupovat i ve skupině, která zbyla z pelotonu. Vše odstartoval Ben O′Connor (AG2R Citroën). Následoval ho Jakob Fuglsang (Astana-Premier Tech). Spolu s ním odjeli Michael Woods, David Gaudu (Groupama-FDJ) a Nairo Quintana (Arkéa-Samsic). Bauke Mollema (Trek-Segafredo) se dostal do problémů a měl co dělat, aby se vrátil. Woods viděl, že musí vzít věci do svých rukou a vyrazil sám, ale trio Fuglsang, Gaudu, Quintana a po nich také Mollema dojeli Woodse ve sjezdu.

Tam také Brambilla konečně našel u Madouase vytouženou spolupráci, zatímco Gorka Izagirre spojil síly s Taem Hartem, které následoval Rudy Molard. Woodsova skupina za nimi spolupracovala nejhůře, díky čemuž se k nim dokázal připojit i Ben O′Connor.

Woods musel pro uhájení žlutého dresu jet, a proto přišel další jeho útok, kterým se na chvíli zbavil svých společníků. Ve stejnou chvíli zaútočil i Tao Hart a zbavil se Izagirra a zaútočil i Brambilla, čímž do úzkých dostal Madouase.

Zoufalý Woods a triumfující Brambilla

Woodse jeho soupeři znovu dojeli, ale spolupráce dále vázla. Toho využil Ben O′Connor, zaútočil a odjel. Následoval další Woodsův nástup, na který zareagoval David Gaudu, ale i zbylé trio Quintana, Fuglsang, Mollema se dokázalo vrátit. Stejný výsledek měl i následný Fuglsangův nástup. Žádný z pokusů nevedl k jakémukoliv posunu a Brambilla si stále držel velmi solidní náskok na své pronásledovatele.

Brambilla měl přehled o situaci za sebou a vítězství si nenechal vzít. Stíhací skupinu do cíle přivedl Tao Geoghegan Hart před Benem O′Connorem a dvojicí FDJ Molard, Madouas. Brambilla navíc vybojoval také celkové vítězství o 5 vteřin před Woodsem, bronz si ze závodu odváží Bauke Mollema. Pro vítězného Itala to je první výhra od 15. etapy z Vuelty 2016.

Petr Vakoč (Alpecin-Fénix) slibně rozjetý závod dnes bohužel nedokázal zakončit povedeným výsledkem a na vítěze ztratil přes 14 minut.

3. etapa odstartuje 1.1.1970 z . dlouhá km startuje v 10:30. Předpokládaný dojezd je v 17:25.

Zdroj obrázku:
Cyclingnews (©2021): Tour du Var stage 3 – Live race coverage, https://www.cyclingnews.com/races/tour-des-alpes-maritimes-et-du-var-2021/stage-3/live-report/ (21. 2. 2021)