První etapu Tour du Var pro sebe získal Bauke Mollema

nabor

První etapu Tour du Var vyhrál po stoupavém závěru Bauke Mollema před Gregem Van Avermaetem a Valentinem Madouasem.

Sezóna pokračuje dalším závodem ve Francii. Dnes odstartoval třídenní závod Tour des Alpes Maritimes et du Var, zkráceně Tour du Var. Podrobné představení tohoto závodu a blížící se UAE Tour si můžete poslechnout na našem YouTube.

Únik se postupně vytvořil ve složení Otto Vergaerde (Alpecin-Fenix), Tom Wirtgen (Bingoal-Wallonie Bruxelles), Flavien Maurelet (St Michel-Auber 93), Óscar Cabedo (Burgos-BH), Jérémy Leveau (Xelliss-Roubaix Lille Métropole). Tito závodníci si vypracovali až šestiminutový náskok, nicméně na kopcovitém terénu bylo jasné, že budou potřebovat ještě větší náskok, aby mohli pomýšlet na etapové prvenství. Peloton se totiž již daleko před cílem začal přibližovat.

Etapa finišovala na třech okruzích, kdy se jelo stoupání Col de Gourdon. Stoupání sice mělo v průměru jen 3,9 %, ale bylo 14 kilometrů dlouhé. První výjezd na toto stoupání podstatně zredukoval čelní skupinu. Při druhém výjezdu zůstal vpředu již jen Otto Vergaerde. I on však podlehl tvrdému tempu, které v pelotonu udávali Dylan van Baarle a Rohan Dennis z Ineosu.

Hned od paty posledního výjezdu na Col de Gourdon se začalo útočit. Nejprve neúspěšně nastoupil Oliver Naesen. Následně se odpoutala se trojice závodníků – Valentin Madouas, Ben O’Connor a Quentin Pacher. Poslední jmenovaný nakonec ve svém útoku vytrval nejdéle a dojet byl až 3 kilometry před cílem.

V závěru navýšil tempo tým Trek-Segfredo. Americká stáj dokázala připravit pozici pro Baukeho Mollemu, který ukázal, že má velice rychlé koncovky a dojel si pro výhru. V kopcovitém terénu si skvěle vedl Greg Van Avermaet, který finišoval na pohou sekundu za Mollemou na 2 místě a přivedl tak do cíle celou 28člennou skupinu, kde nechyběl ani Petr Vakoč, který nakonec dojel na 13. místě.

Fotografie: Getty Images