Van Baarle zvítězil na Omloop Het Nieuwsblad 2023 drtivým náskokem

Holandský cyklista Dylan van Baarle z Jumbo-Visma si připsal vítězství na tradičním cyklistickém závodě Omloop Het Nieuwsblad 2023. Van Baarle se v posledních kilometrech utrhl od pronásledovatelů a s přehledem dojel první do cíle. Na druhém místě se umístil Belgičan Arnaud De Lie z Lotto Dstny a na třetím Francouz Christophe Laporte také z Jumbo-Visma. Van Baarle se tak pochlubil svým triumfálním začátkem v týmu Jumbo-Visma a zaznamenal rozhodující moment své kariéry v jarních klasikách.

Jak se to událo

Dnešním dnem skutečně začala silniční sezóna, protože se jel Omloop Het Nieuwsblad 2023. Tento závod je vždy jedním z nejzajímavějších závodů jara a letošní ročník nebyl s několika dlážděnými úseky a 207 kilometry z Gentu do Ninove výjimkou. Jezdcům na startu přálo mírné počasí a modrá obloha. Na začátku závodu se z pelotonu oddělila skupina sedmi jezdců, kterým peloton umožnil získat více než dvouminutový náskok.

První dlážděný úsek dne, Haaghoek, byl zdolán po 36,2 km závodu a rychle po něm následovalo první stoupání dne, Leberg. Během dne pak jezdci museli zvládnout několik dalších stoupání a dlážděných úseků. Peloton si chvíli počínal velmi uvolněně a náskok uprchlíků v jednu chvíli narostl na přibližně šest minut.

Bohužel několik jezdců bylo nuceno závod opustit kvůli nemoci nebo pádu. Mezi prvními odstoupili Michael Schär (AG2R Citroën), Patrick Bevin (DSM) a Ben Turner (Ineos Grenadiers). Příčinou jejich předčasného odchodu byla havárie, což je na jarních klasikách i za mírného počasí běžný jev.

Když zbývalo 55 kilometrů do cíle, vedl peloton na dlažebních kostkách tým Jumbo-Visma, ale Van Baarle se propadl směrem dozadu. Náskok na vedoucí skupinu se snížil na 45 sekund a bylo jen otázkou času, kdy dojde k dostižení.

Čtyřicet kilometrů před cílem odjela silná skupina na dlážděném stoupání Molenberg. Byli v ní Laporte, Tim Wellens, Tom Pidcock a Stefan Kung, k nimž se přidal i oživlý De Lie. Na Molenbergu pohltila tato skupina i poslední trojici vedoucích jezdců a ta se rozrostla v zoufalém boji o udržení se v závodě.

Z této skupiny zaútočil Dylan van Baarle a tři jezdci ho následovali. K van Baarlemu se připojili Florian Vermeersch, Jonathan Milan a Mathis Le Berre, tato čtveřice dobře spolupracovala a měla náskok asi 17 sekund.

Hlavní moment závodu

Důležitý moment závodu přišel, když zbývalo 35 kilometrů a vedoucí jezdci se ocitli na Berendries, jednom z nejvýznamnějších stoupání závodu. Dylan van Baarle nasadil ve stoupání ostré tempo. Svým tempem udržoval náskok lídra kolem 50 vteřin.

Van Baarle byl nyní na Bosgergu a bylo otázkou, zda ho pronásledovatelé dostihnou. Van Baarle byl za vrcholem a stále měl náskok 15 sekund a byl mimo dohled. Pro Nizozemce to vypadalo dobře. Deset kilometrů před cílem činil Van Baarleho náskok 17 sekund na pronásledovatele a 35 sekund na peloton.

V průběhu závodu se peloton ztenčil a ve hře zůstala jen hrstka jezdců. Rychlí finišmani Davide Ballerini a Alexander Kristoff byli stále ve hře, ale jasným favoritem se stal van Baarle.

Jednoznačné vítězství

Van Baarle zvítězil na Omloop Het Nieuwsblad 2023Navzdory statečnému úsilí pronásledovatelů byl van Baarleho náskok příliš velký na to, aby ho někdo překonal. Arnaud De Lie si dokázal zajistit druhé místo a Christophe Laporte skončil třetí. Tým Jumbo-Visma prožil na trati vynikající den a dva jeho jezdci skončili na stupních vítězů.

Pro van Baarleho je vítězství triumfálním začátkem jeho působení v týmu Jumbo-Visma a rozhodujícím momentem jeho kariéry v jarních klasikách. De Lie a Laporte se mohou pyšnit umístěním na stupních vítězů, ale byl to van Baarle, kdo předvedl dominantní výkon, který mu zajistil vítězství na Omloop Het Nieuwsblad 2023.

Ilustrační foto: Getty Images