Van Avermaet jediným přemožitelem Petera Sagana

nabor

Belgická jednorázovka Omloop Het Nieuwsblad Elite nenudila. Vedle hromadného pádu nechyběly ani mnohé nástupy na kostkách či závěrečný spurt. Toho se zúčastnil také Peter Sagan. Slovenský cyklista v něm ovšem překvapivě našel přemožitele – Grega van Avermaeta.

Startovní pole čítalo na začátku 199 jmen. Za jasného favorita byl považován úřadující mistr světa Peter Sagan společně s Tomem Boonenem a domácím Tiesjem Benootem. A předpoklady se, dá se říct, do značné míry naplnily. Vždyť mezi kvartetem rozdávajícím si to na posledních metrech o prvenství chyběl ze zmíněného tria jenom Boonen.

Šanci dostala také početná skupina závodníků, jež jela před pelotonem. Alexis Gougeard (AG2R), Kristian House (One Pro Cycling), Julien Morice (Direct Energie), Kevin Van Melsen (Wanty – Groupe Gobert), Maxime Farazijn (Topsport Vlaanderen-Baloise), Brian van Goethem (Roompot-Oranje Peloton), Zakkari Dempster (Bora-Argon 18), Benoit Jarrier (Fortuneo-Vital Concept), Hugo Hofstetter (Cofidis, Solutions Crédits ), Brecht D’Haene, Stef Van Zummeren a Kai Reus (Veranda’s Willems) si vypracovali v jednu chvíli dokonce téměř šestiminutový náskok. Ani ten však nakonec v žádném případě nemohl stačit a nestačil.

Nepříjemný pád potkal Tonyho Martina. Ten jel v jednu chvíli na třetím místě v balíku, podklouzl a vzal s sebou na zem i mnohé své oponenty. Německý třicátník nakonec protnul cílovou pásku s odstupem více než 9 minut na vítěze.

O výhru se strhl boj původně mezi pěti borci. Alexis Gougeard už ale neměl v závěru dost sil, a tak se musel smířit právě s pátou pozicí. Sprinterský souboj tedy zůstal na Gregu van Avermaetovi, Peteru Saganovi, Tiesji Benootovi a Luke Rowovi. Kdo očekával jednoznačný triumf slovenského mistra světa, ten se přepočítal. V naprosto jednoznačném sprintu totiž van Avermaet překonal všechny soupeře a mohl se těšit z velkého vítězství. Na Petera Sagana tak zbyla pouze druhá příčka a Tiesji Benoot skončil třetí. Jediný český zástupce, Josef Černý, závod nedokončil.

10 nejlepších

Místo Jméno Stát Tým Čas
1 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team 4:54:12
2 Peter Sagan (Svk) Tinkoff Team +0
3 Tiesj Benoot (Bel) Lotto Soudal +0
4 Luke Rowe (GBr) Team Sky +0
5 Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale 00:05
6 Jens Debusschere (Bel) Lotto Soudal 00:09
7 Adrien Petit (Fra) Direct Energie 00:09
8 Edward Theuns (Bel) Trek-Segafredo 00:09
9 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo 00:09
10 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ 00:09