V Malajsii se končilo na kopci, nejrychlejší byl Lopez

nabor

Čtvrtou etapu, která končila v nadmořské výšce 1450 metrů nad mořem, opanoval Kolumbijec Miguel Angel Lopez, čímž se dostal do čela celkové klasifikace.

Ve čtvrté etapě, která vedla z Ipohu do Tanah Rata a měřila 129,4 kilometrů, se konečně objevily prémie vyšších kategorií. Konkrétně byly nachystány dvě. Na 116. kilometru to byla kategorie 1, v cíli pak kategorie nejvyšší úrovně.

Až do pětadvacátého kilometru probíhalo vše hladce a balík se držel pohromadě. Na 16,5 kilometru vyhrál spritnérskou prémii Andrea Guardini a potvrdil roli nejlepšího spurtéra závodů. Poté se do úniku dostala trojice: Lukas Jaun (Team Roth), Shiki Kuroeda (Asian Racing) a Burr Ho (HKSI Pro). Borci si vytvořili náskok přes šest minut a rozdělili si body na dvou zbývajících prémiích.

Když vedoucí trojice stoupala vstříc Cameron Highlands oddělila se z pelotonu další trojice ve složení: Číňan Wang Meyin (Hengxiang – poslední vítěz etapy se stoupání na Cameron Highlands v roce 2013), Singapuřan Donaben Goh (Terengganu Cycling) a domácí Sea Loh (Malaysian National). Pronásledovatelé dojeli vedoucí skupinu, ze které po chvilce odpadli Švýcar Jaun a Japonec Kuroeda. Statečná čtveřice zdolala vrchařskou prémii první kategorie, kde si nejvíce bodů připsal Meyin, který si tak upevnil vedení v bodovací soutěži vrchařů. To však bylo ze strany vedoucí čtveřice vše, protože nedlouho na to byla polapena skupinou favoritů.

Pět kilometrů před cílem se pokusil o atak Kolumbijec Miguel Angel Lopez. Jeho nástup se pokusil zadržet Australan Jonathan Clarke, ale nastolenému tempu podlehl. Navíc jej sjel dotahující Daniel Jaramillo, který se následně vydal stíhat i Lopeze. Ovšem i jemu bylo veškeré úsilí marné. Cílem jako první projel člen stáje Astana Lopez a získal pro sebe žlutý dres pro vedoucího závodníka celkové klasifikace. Až po půlminutě se v cíli objevil druhý Jaramillo. Třetí dojel Jihoafričan Reinardt Janse Van Rensburg.

V této jediné horské etapě tohoto ročníku závodu okolo Malajsie se nedařilo Slovenským jezdcům. Nejlepší z nich byl Erik Baska, který ztratil více než 10 minut. Ještě o minutu navíc přidal v cíli 78. Juraj Sagan. Doposud osmý muž celkového pořadí Michal Kolár byl klasifikován na 83. místě se ztrátou téměř 14 minut a 30 sekund.

Top 10 etapy

Pořadí Jezdec Tým Čas
1. Miguel Angel Lopez (Col) Astana Pro Team 3:25:37
2. Daniel Jaramillo (Col) UnitedHealthcare 0:00:30
3. Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data 0:00:35
4. Francisco Mancebo (Spa) SkyDive Dubai
5. Jonathan Clarke (Aus) UnitedHealthcare
6. Giulio Ciccone (Ita) Bardiani CSF
7. George Harper (Gbr) ONE Pro Cycling
8. Jesper Hansen (Den) Tinkoff Team
9. Luca Chirico (Ita) Bardiani CSF
10. Janez Brajkovic (Slo) UnitedHealthcare

Top 10 celkové klasifikace

Pořadí Jezdec Tým Čas
1. Miguel Angel Lopez (Col) Astana Pro Team 14:08:03
2. Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data   0:00:29
3. Daniel Jaramillo (Col) UnitedHealthcare   0:00:34
4. George Harper (Gbr) ONE Pro Cycling   0:00:39
5. Jesper Hansen (Den) Tinkoff Team   0:00:45
6. Janez Brajkovic (Slo) UnitedHealthcare
7. Lachlan Norris (Aus) Drapac Professional Cycling
8. Francisco Mancebo (Spa) SkyDive Dubai
9. Antonio Piedra Perez (Spa) Funvic Soul Cycles – Carrefour
10. Ivan Santaromita (Ita) SkyDive Dubai