Valverde vyhrál závěrečnou etapu, Porte celkově

Richie Porte (Sky) zaznamenal už druhé celkové vítězství v závodech kategorie World Tour. Závěrečnou etapu do Barcelony vyhrál Alejandro Valverde.

Richie Porte, Alberto Contador a Chris Froome
Před začátkem závodu každý říkal, že to bude souboj Frooma a Contadora. Contador bohužel spadl v předchozí etapě a neměl žádnou týmovou podporu a Chris Froome zase neměl natrénováno, když místo Tirrena – Adriatica léčil zápal plic. A tak se smál ten třetí – Richie Porte

Poslední 126,6 kilometrů dlouhá etapa závodu Volta Ciclista a Catalunya, která obsahovala i osm okruhů, které dosahovali 6,4 kilometrů, přes stoupání Montjuic.

Dnešní únik vytvořila trojice závodníků: Walter Morales (Colombia), David Arroyo (Caja – Rural) a Marek Rutkiewicz (CCC Polsat Polkowice). Peloton, hlavně tedy Movistar, si je pohlídal a nenechal je moc odjet. Jezdci Movistaru se dnes vyskládali na čelo a odevzdali všechno svému lídrovi Valverdemu.

Když byl únik pohlcen, přišel na řadu souboj jezdců v pelotonu. Avšak jediný, kdo něco zkusil, byl 14 kilometrů před cílem Dan Martin (Cannondale – Garmin). Sice si dokázal vypracovat malý náskok, ale týmy Sky, Movistar a Petr Vakoč ho nenechali výrazněji odjet. Jenže Martin zaútočil znovu a zdálo se, že to bylo, jak už v letošním ročníku několikrát, ve správný moment. Ale k Valverdemu na čelo přijel univerzální závodník Rojas a Martina stáhl. Valverdemu navíc rozjel spurt a Španělský matador vyhrál už třetí letošní etapu. Těsně za ním finišoval mladičký Francouz Bryan Coquard, kterého v průběhu etapy dokonce potkal pád. Třetí byl vítěz včerejší etapy Rus Sergei Chernetski.

Valverde díky bonifikaci přeskočil Contadora a Pozzoviva a zůstal jen čtyři vteřiny za vítězným Portem.

Celkový vítěz závodu Volta Ciclista a Catalunya Richie Porte
Richie Porte má formu jako hrom a rázem se zařadil mezi horké adepty na růžový dres na Giru

Češi dnes opět nedojeli v hlavním poli. Z části to bylo proto, že Petr Vakoč i Leopold König pracovali na čele pro své lídry. Jan Hirt dokončil na 83. pozici, Petr Vakoč hned za ním. Oba zaostali o 4:20 minuty. Leopold König dokončil etapu na 87. pozici a ztratil 4:49 minuty. Josef Černý se do cíle nedostal.

V celkovém pořadí byl nejlepší Leopold König, jako 72. se ztrátou 45:39 minut. Petr Vakoč byl hned za ním a za Portem skončil o 47:11 minut. Třetím z Čechů byl 110. Jan Hirt, který ztratil 1 hodinu, 20 minut a 19 vteřin.