Paolini vyhrál proti soupeřům i přírodě

nabor

Propršený, dá se říci až nebezpečný, ale také strhující letošní ročník klasiky Gent – Wevelgem vyhrál Luca Paolini nástupem šest kilometrů před cílem. Etixx opět neuspěl a bere „jen“ druhé místo.

Deštivá Belgie, jarních 240 kilometrů z Gentu do Wevelgemu. Z podmínek neměl radost nejen obhájce Peter Sagan, ale také Bradley Wiggins, který dokonce kvůli dešti odstoupil již kolem poloviny závodu. Jiní se trápili již záhy s defekty (Štybar, Greipel, Cavendish) či pády (Boasson Hagen).

Únik, nezbytná součást i těch nejtěžšch závodů, byl ve znamení sexteta: Timmera, Gougearda, Dowsetta, Sergenta, Tedeschiho a Pavla Brutta, který své jméno dnes mohl slyšet díky brutálním podmínkám, v nichž někteří začínali volat dokonce po neutralizaci závodu, častěji než obvykle.

Peloton se již skoro 150 kilometrů před cílem hodně redukoval, ještě před kopci jelo v čele – a to po spojení dvou skupin – jen asi 100 jezdců. A před nimi stále pokoušeli štěstí uprchlíci ze začátku dne, jakkoli mající minimální naděje.

Pád hýbe děním

Poté došlo v pelotonu k velkému pádu a tím se také začalo opravdu závodit. Mnoho skupinek naděleně bojovalo proti Lotto-Jumbo, Etixxu a Katushe, kteréžto celky měly převahu v nejpřednější grupě.

Pokračovaly navíc útrapy s technikou. Píchl Haussler či Terpstra. A k tomu se přidával vítr. V těchto extrémnch podmínkách si přední skupina držela kolem třiceti sekund na ostatní. Ztrácel například Van Avermaet.

Lotto-Jumbo možná i v reakci na pomalu rostoucí počet jezdců v čelním pelotonu vyslalo vpřed Tjaallingiiho, 100 km do cíle ovšem mělo jít nejspíš jen o taktický manévr v zájmu Vanmarckeho. Leč ten nedlouho na to také musel měnit kolo a totéž potkalo i Paoliniho, který pro Kristoffa Tjallingiiho stíhal.

75 kilometrů před cílem zaútočil Roelandts, Tjallingii již byl dojet a tempa se ujal Etixx pro Štybara. Nicméně, jak asi z povahy závodu již tušíte, právě Štybara potkala mechanická závada a plán se znovu komplikoval.

Místo tempa tak Etixx útočil, Vandenbergh utrhl skupinu spolu s Thomasem, Vanmarckem, Ossem a Debusscherem. Za nimi musela stíhat Katusha a byl to právě její jezdec, Luca Paolini, kterému se sólovou snahou podařilo dotáhnout do skupiny. Před ní jel nadále s náskokem Roelandts.

50 kilometrů před cílem zůstávala situace podobná, jen se do první skupiny dotáhl k Vandenberghovi i Terpstra. Na Roelandtse však již ztráceli dvě minuty.

Rozhodující „dvacítka“

Dlouho se nic zásadního nedělo, na poslední dvacítce tisíců metrů již ale nebylo na co čekat. Zaútočil Paolini s Terpstrou, za nimi se vrhl Thomas. Ve výsledku se skupina postupně zase sjela ve stejném složení až na Osse, po cestě však v poli poražených nechala hrdinného Roelandtse.

Vandenbergha postihla následně další mechanická závada a zatímco dojížděl zpět, nastoupil znovu Paolini. Šest kilometrů před cílem si vytvořil solidní náskok, když za ním pokračovaly taktické hrátky. V nástupech se střídali hlavně jezdci Etixxu a byl to Terpstra, který konečně utrhl jen Thomase a začal opravdu stíhat.

Bylo však již příliš pozdě. Paolini si výhru vzít nenechal, spurt o druhé místo ovládl Terpstra.

Gent – Wavelgem 2015

P. Jméno Tým Čas
1 Luca Paolini Katusha 06:20:55
2 Niki Terpstra Etixx 11
3 Geraint Thomas Sky
4 Stijn Vanenbergh Etixx 18
5 Jens Debusschere Lotto 26
6 Sep Vanmarcke Lotto-Jumbo 40
7 Jurgen Roelandts Lotto 1:52
8 Daniel Oss BMC  4:15
9  Alexander Kristoff Katusha  5:12
10  Peter Sagan Tinkoff-Saxo