Tři dny a čtyři etapy v De Panne


Zítra začíná 39. ročník belgického závodu Driedaagse de Panne – Koksijde. V celkem čtyřech etapách nabídne trasu svědčící rovinářům a klasikářským specialistům.

Eric Vanderaerden
Eric Vanderaerden

Mezi vítězi tradičně třídenní (odtud též název závodu – driedaagse znamená v překladu „tři dny“) akce nalezneme některá velká jméno jako Seana Kellyho či bývalého mistra světa Alesandra Ballana, díky profilu a kostkám v něm však může vždy zvítězit širší pole závodníků. Historickým rekordmanem je Eric Vanderaerden, výborný belgický klasikář a spurter, který zde mezi lety 1986 a 1993 vyhrál celkem pětkrát, z toho čtyřikrát v řadě mezi roky 1986 a 1989.

Dnes se jedná o závod kategorie „HC“, tedy druhé nejvyšší kategorizace mužských závodů dle UCI. Účastní se ho 24 stájí po osmi jezdcích, ne všechny týmy ovšem tuto kvótu naplno využijí. Jistou zvláštností je, že lídr celkové klasifikace nevozí žlutý ani červený, nýbrž bílý dres. Vedle toho je k dispozici i zelený dres pro jezdce, který získá nejvíce bodů za umístění ve finiši (až 20 bodů v prvních dvou etapách, až 10 bodů v druhých dvou), červený dres pro nejlepšího vrchaře (na trati je celkem 18 prémií, kde jsou oceněni první tři jezdci pěti, třemi a jedním bodem) a modrý dres pro nejagresivnějšího jezdce (za body získané na sprinterských prémiích, kde první dostává tři body, druhý dva a třetí jeden). V závodě jsou udělovány časové bonusy – opět 1 – 3 vteřiny na sprintech, dále 10, 6 a 4 vteřiny za umístění v cíli prvních dvou etap a 6, 4 a 2 vteřiny za finiš 3a. etapy.

Trasa

Úterý 31. března: 1. etapa. Hned na úvod nabídne závod nejtěžší etapu, 201,6 km z De Panne do Zotegemu. Na trati je celkem 13 vrchařských prémií, klasických krátkých stoupání, a tak nepřekvapí, že loni velmi podobnou 1. etapu vyhrál Peter Sagan. Stáj Tinkoff-Saxo nicméně letos pozvána nebyla.profile-01ddStředa 1. dubna: 2. etapa. Méně kopců, zato delší vzdálenost. 217,2 km z Zottegemu do Koksijde včetně tří závěrečných okruhů bude ve znaku hájení bílého dresu a útoků na něj. profile-02 ddČtvrtek 2. dubna: 3a. a 3b. etapa. Již v De Panne se bude točit peloton na závěr. Nejprve hromadně v krátké a převážně rovné etapě bez klasifikovaných kopců a poté individuálně v 14,2 km dlouhé časovce. Ve dvou relativně snazších etapách lze očekávat menší rozdíly, nicméně i poslední den bude ve hře vzhledem k patrně malým rozdílům celkové pořadí. Loni se top 3 vešla do 8 vteřin a top 7 do půl minuty.profile-3a ddprofile-3b

Favorité

Jak již řečeno, závod obvykle neprobíhá lineárně a mohou jej ovlivnit i defekty či pády. Nicméně mezi hlavní favority určitě nutno počítat Alexandera Kristoffa v dresu Katushy, kterému bude co-leadera dělat čerstvý vítěz Gent – Wevelgem Paolini. Naopak ne zcela spokojené a motivované přijedou z Wevelgemu týmy Etixx – s loňským vítězem Van Keirsbulckem – a velmi silné Lotto-Soudal s Greipelem, Ligthartem, Debusscherem či Bakem. Vidět bude nepochybně rovněž Lampre (Pozzato, Cimolai, Modolo) a Orica (Keukeleire, Blythe). V poněkud bizarní situaci přijede na závod Astana, jejíž silná sestava může ještě během závodu přijít o ProTour licenci. Mezi širší okruh favoritů se nepochybně řadí ještě Oscar Gatto, jemuž bude v Androni pomáhat i František Paďour. V dresu Cult Energy se představí rovněž Karel Hník.

Kde sledovat

Driedaagse de Panne nabídne v přímých přenosech mimo jiné první kanál Eurosportu. A to včetně dopolední 3a. etapy. My vám ze všech tří dnů závodu přineseme reportáže.