Kristoff opanoval 1. etapu Driedaagse

nabor

Alexander Kristoff nadále bourá sezónu 2015. Šestým vítězstvím v letošním roce se pro něj stal triumf v první etapě Driedaagse de Panne, kde vytěžil z opětovně vynikající týmové práce ruského týmu Katusha.

Velmi větrné a oblačné De Panne vidělo nejprve neutralizaci prvních kilometrů pro příliš neregulérní podmínky a potom extrémně rychlou první hodinu (průměr 56 km/h).

Vpřed se vydali čtyři jezdci: Debusschere, Salomein, Reihs a Oliveira.  Peloton je držel zkrátka, do dvou minut, aby na větru neodjeli příliš daleko.

Závodilo se však velmi aktivně a nástupů byla celá řada, navíc peloton trhal vítr. A tak již 50 km před cílem dojel do čela Lars Bak a s sebou vzal dál jen kolegu z týmu Debusschereho. Za nimi mezitím pokračoval útok za útokem.

Třicet kilometrů před cílem se spojila síla stoupání a větru a peloton se nadělil více než předtím, akci inciovali mimo jiné Bystrom se Steegmansem. Nakonec to byl právě zmiňovaný Nor spolu s Devolderem, De Biem a také Kristoffem, kteřížto dojeli vedoucí duo. Za nimi první peloton ztrácel 25 vteřin a musel být hodně na pozoru, neb čelil dvojici Katushy a trojici Lotto-Soudal. Stíhání se ujelo Sky pro Bradleyho Wigginse a Orica.

Únik si ale vypracovával stále větší náskok, Sky již nemělo muže a dopředu tak musela i Astana. Na posledních 15 kilometrech hájili Kristoff a spol. výhodu 45 sekund.

Na posledních deseti kilometrech náskok mírně klesal (i díky spolupráci FDJ) a zbývala poslední dvě stoupání. Bystrom jel prudké tempo pro utržení Debusschereho, který se zuby nehty držel. Dál foukal prudký vítr. Katusha byla aktivní rovněž v pelotonu, kde pilně stíhala každý únik. Tempo už diktovali i velcí favorité Durbridge s Wigginsem či Boomem.

Přesto začínalo být stále zjevnější, že únik se nepodaří sjet. Spolupráce skupiny neustávala, pracoval i Kristoff. Nejvíce sil měl ovšem Bystrom a jeho střídání hraničila s útoky.

Ač samotný dojezd odtáhlo Lotto, Debusschere nastoupil příliš brzy a vítězem se tak přesvědčivě stal Kristoff. Za skupinou kousek před pelotonem dojel Kueng  a další pozice si již rozdělili spurteři.

„Nebylo úplně ideální jet proti trojici Lotto – Soudal, ale měl jsem více sil než Debusschere a to rozhodlo.“

Kristoff takto ohodnotil výhru, která jej pasuje i do čela průběžného pořadí.

1. etapa Driedaagse de Panne 2015

P. Jméno  Tým  Čas
1 Alexander Kristoff Katusha 3:59:21
2 Jens Debusschere Lotto 0
3 Stijn Devolder Trek 0
4 Lars Ytting Bak Lotto 0
5 Sean De Bie Lotto 0
6 Sven Erik Bystrom Katusha 6
7 Stefan Kueng BMC 32
8 Arnaud Démare FDJ 34
9 Sacha Modolo Lampre 34
10 Kristian Sbaragli MTN 34

Průběžné celkové pořadí závodu

 P. Jméno Tým  Čas
1 Alexander Kristoff Katusha 3:59:21
2 Jens Debusschere Lotto 2
3 Stijn Devolder Trek 6
4 Lars Ytting Bak Lotto 7
5 Sean De Bie Lotto 10
6 Sven Erik Bystrom Katusha 16
7 Stefan Kueng BMC 42
8 Arnaud Démare FDJ 44
9 Sacha Modolo Lampre 44
10 Kristian Sbaragli MTN 44