Kristoff podruhé, zůstává v bílém

nabor

Dva dny, dvě výhry. Alexander Kristoff nenechává nikoho na pochybách, pro co si přijel do De Panne. Den znovu plný útoků jej neviděl na čele až do posledního kilometru, na němž byl ovšem norský spurter neomylný.

Velmi silný vítr, opět proměnlivo. Jaro jak má být komplikovalo život pelotonu i druhý den Driedaagse de Panne.

V lehčím profilu nechaly velké týmy odjet poměrně daleko (skoro až k deseti minutám) poměrně velkou skupinu (dvanáct jezdců), kterou tvořili převážně jezdci ze stájí mimo ProTour bez realistických ambic na umístění v celkovém pořadí.

Důležitá pasáž přišla kolem středu etapy, kde byla trojice kopců okořeněná také kostkami a došlo k roztržení pole do několika skupin.

Tempa se ujal tým Trek, podporovaný Katushou, a náskok úniku pádil dolů. 70 kilometrů před cílem klesal již k minutě. Proto se atakovalo v úniku, útočilo se ovšem i v torzu balíku. Lotto a BMC iniciovaly další akceleraci, která pořádně natáhla skupinu.

Poté však tempo opadlo a díky tomu se počet jezdců pelotonu navýšil na víc než dvojnásobek. Stejně tak začal znovu růst náskok úniku, kde se sjela na čele osmička jezdců, zatímco zbylí čtyři byli dojeti.

45 kilometrů pře cílem přišel velmi zajímavý útok. Účastnili se jej mimo jiné Van Kerisbulck s Boomem (spolu s nimi Vanlandschoot, Zupa, Vermulen a Porsev) a představoval tak velké nebezpečí. Zakrátko sice skončil, ale balík rozdivočil, přinutil rozjet slušné tempo FDJ a únik z úvodu dne se znovu ocitl na pokraji dojetí. Nejaktivnější v něm byl jednoznačně Mortensen z týmu Cultu, vítěz loňské Czech Cycling Tour.

Poté se situace v pelotonu na nějakou dobu relativně uklidnila, až 30 kilometrů před cílem zaútočili Bonnet s De Biem, kteří opět vyprovokovali celou řádku dalších jezdců, aby je následovali. Ve výsledku se do čelní skupiny dotáhli vedle prvních dvou i Van Keirsbulck, Bak, Sutterlin, Knees, Bystrom s Hallerem (opět Katusha) a Sutterlin, což zadělalo balíku vedenému BMC a Lampre na další pilné kilometry. Leč nakonec zůstali na čele jen tři z původního úniku: Mortensen, Malaguti a Coenen.

Uprchlíci drželi poté výhodu neuvěřitelně dlouho. Sjeti byli až tři kilometry před cílem. Následovala obrovská bitva o pozice a závěr byl hodně chaotický, nicméně skvěle se v něm zorientoval kdo jiný než Kristoff. Díky tomu navýšil vedení v celkovém pořadí a bude zítra hlavním favoritem na výhru v závodě.

„Dnes jsem se necítil tak dobře, ale pomohl mi tým, během dne pracovali i ostatní a dlouhý spurt se vyplatil“

2. etapa Driedaagse de Panne 2015

P. Jméno Tým Čas
1 Alexander Kristoff Katusha 5:33:32
2 Elia Viviani Sky 0
3 Shane Archbold  Bora 0
4 Antoine Demoitie  Wallonie 0
5 Sacha Modolo Lampre 0
6 Kristian Sbaragli MTN 0
7 Raymond Kreder  Roompot 0
8 Mark Renshaw Etixx 0
9 Magnus Cort Nielsen Cult 0
10 Rafael Andriato  Southeast

Průběžné celkové pořadí závodu

P. Jméno  Tým Čas
1 Alexander Kristoff Katusha 9:32:43
2 Stijn Devolder Trek 16
3 Lars Ytting Bak Lotto 17
4 Sven Erik Bystrom Katusha 26
5 Elia Viviani Sky 48
6 Gerry Druyts  VGS 50
7 Stefan Kueng BMC 52
8 Sacha Modolo Lampre 54
9 Kristian Sbaragli MTN 54
10 Raymond Kreder  Roompot 54