Valverde ujel všem a slaví v San Sebastiánu

nabor

Klasika San Sebastián patří k největším jednorázovým událostem druhé poloviny sezóny a často v ní vítězí ti, kteří právě absolvovali Tour de France. Na domácí půdě se nakonec o vítězství utkali dva domácí favorité, kteří z Tour odjeli zklamaní: Valverde a Rodríguez A útokem ve sjezdu své druhé vítězství v závodě získal první jmenovaný.

Alejandro Valverde i Joaquim Rodríguez patřili do širšího okruhu favoritů už před závodem, situaci jim navíc usnadnilo odstoupení Sagana s Gilbertem, kteří sice byli na startu, ale do rozhodujících pasáží trati již nedojeli.

O únik dne se postaral Amets Txurruka, který osamoceně dlouho brázdil čelo závodu. Vypracoval si náskok šplhající až k sedmi minutám, to však na více než dvousetkilometrovém zvlněném profilu příliš neznamenalo. Domácí jezdec to nakonec nedotáhl dále než na druhý přejezd Jazkibelu, třetího vrcholu od konce v itineráři letošního ročníku.

Na témže kopci se také začalo pořádně závodit. Vpřed se ve dvou vlnách vydala sedmička Garcia Lopez, ten Dam, Losada, Bakelants, Montaguti, Visconti a De Marchi. Ti si vytvořili náskok až k minutě, spolupráce však vázla a tempo Treku brzy stačilo na jejich dojetí. Asi třicet kilometrů před cílem tak vypálil vpřed osamocený Grivko, po něm se ovšem zase vrhla Kaťuša s Movistarem. Vše směřovalo k očekávanému rozhodnutí na poslední prémii dne, sice jen „dvojce“, ale s velmi prudkými pasážemi.

Na ni napálil tempo tým AG2R, Bardet se ale k nástupu neodhodlal. A tak jeli jiní. Jako první Rus Kolobněv, toho se vydal stíhat Nieve. Rozhodující momenty však ještě měly přijít, když vzadu akceleroval Valverde a Kolobněvův týmový kolega Rodríguez. S těmi k vrcholu na čele mířil Nieve, Mollema a také Adam Yates, pro nějž by vítězství bylo obrovským úspěchem.

Ve sjezdu, který se ukázal být klíčovým, ovšem právě Yatesovy naděje vzaly za své, když v jedné ze zatáček vletěl do zábradlí a zůstal zaklíněn. Za ním ztratil Rodríguez a na čele se naskytla jedinečná příležitost Valverdemu. Jeho nástup slavil díky okolnostem a nepříliš funkční kooperaci za ním úspěch. Pro druhé místo si nakonec dojel Mollema  před Rodríguezem. Na skvělém desátém místě dorazil do cíle Zdeněk Štybar

P.JezdecTýmWTPntČas
1 Valverde AlejandroMovistar Team802255:31:11
2 Mollema BaukeBelkin-Pro Cycling Team601500:14
3 Rodríguez JoaquimTeam Katusha 50110,,
4 Nieve MikelTeam Sky4090,,
5 Gallopin TonyLotto Belisol 30800:26
6 Vanendert JelleLotto Belisol 2270,,
7 Zubeldia Agirre HaimarTrek Factory Racing 1460,,
8 Van Avermaet GregBMC Racing Team10500:40
9 Visconti GiovanniMovistar Team646,,
10 Štybar ZdeněkOmega Pharma – Quick-Step2420:43