Vuelta 2014 – Souboj Titánů

nabor

Za několik málo hodin odstartuje poslední ze tří letošních Grand Tours – Vuelta 2014. Ačkoli by se mohlo zdát, že španělský závod žije tak trochu ve stínu Gira a Tour de France, pohled do startovní listiny slibuje pěknou porci cyklistické zábavy. Dost možná je letošní startovní pole nejsilnější ze všech tří velkých podniků.

Pro některé jezdce jde o poslední příležitost předvést výkon, který by jim zaručil smlouvu na další sezónu, jiní berou start jako dobrou přípravu před blížícím se světovým šampionátem, někteří by rádi zapomněli na smolné okamžiky z průběhu sezóny a konečně zúročili množství hodin strávených v sedle k útoku na pódium určené pro vítěze.

Titul z loňského ročníku obhajuje Chris Horner jezdec stáje Lampre – Merida, ten měl však komplikovaný start do sezóny, když musel léčit zranění po srážce s automobilem během tréninkové jízdy. Již na letošní Tour však sedmnáctým místem v celkové klasifikaci dokázal, že jeho forma může jít nahoru.

Největším lákadlem je však souboj dvou zřejmě nejlepších vrchařů současnosti, Naira Quintany (Movistar) a Chrise Frooma (Sky). Jistě máte v paměti jejich souboj na předposlední Tour de France, který skončil prvním a druhým místem v celkovém pořadí. Zatímco Quintana má za sebou úspěšný start na Giru, kde především v kopcích jasně dominoval a získal titul, Froome bude chtít dát zapomenout na nevydařenou Tour a po vyléčení zranění dokázat, že pochybnosti o jeho formě nejsou na místě.

! Zahrajte si s námi Fantasy Vueltu 2014 !

Na paty bude chtít těmto dvěma favoritům šlapat hned řada jezdců. Joaquin Rodriguez (Katusha) má slušnou sezónu a po nezdařeném útoku na puntíkatý dres pro nejlepšího vrchaře bude chtít určitě jet na celkové pořadí v domácím prostředí. Dalším zkušeným veteránem je bezesporu Alejandro Valverde (Movistar), který také neprožil nejpovedenější Tour své kariéry a bude chtít proměnit jednu z posledních šancí na velký výsledek. Otázkou zůstává, nakolik bude muset být k ruce leadrovi stáje Nairu Quintanovi. Nebezpeční především v kopcích budou tradičně kolumbijci Rigoberto Uran (Omega) a Carlos Betancur (AG2R). Zapomenout nelze ani na stabilně závodícího Cadela Evanse z BMC, který je silný v časovce a v těžších dojezdech, nicméně jeho vrchařské schopnosti jsou poslední dobou spíše zklamáním. Do hry o pódium by se určitě rád zapojil i hvězdný Alberto Contador (Tinkoff-Saxo), jenž se vrací po vážném zranění způsobené pádem v jedné z horských etap letošní Tour. Otazníkem visí nad jeho zdravotním stavem, ale pokud noha vydží zátěž, bude potřeba s tímto fenomenálním vrchařem také počítat. Na zpackaný úvod Gira bude chtít zapomenout i motivovaný Daniel Martin (Garmin).

Zkušeným matadorům budou chtít zatopit mladé pušky v podobě Warrena Barguila (Giant-Shimano), na letošním Giru skvěle jedoucí Fabio Aru (Astana) a Wilco Kelderman (Belkin). Nejvyšší příčky bude chtít atakovat  i mladý francouz  Thibaut Pinot (FDJ), za předpokladu, že dokáže udržet měsíc starou formu z Tour.

Vueltu 2014 byste si rozhodně neměli nechat ujít i když to letos bude bohužel bez české účasti. Ale nic to nemění na tom, jak zajímavá Vuelta bezpochyby bude. Každý den ji budete moci sledovat ve vysílání Eurosportu a na stránkách www.letourdefrance.cz.

1 komentář

  1. Tak tu máme první zásadní změnu ve startovní listině: „Cyklistická Vuelta přišla těsně před startem o obhájce prvenství Chrise Hornera. Americký veterán měl po léčbě zánětu průdušek nestandardní výsledky testů a jeho tým ho ze závodu Grand Tour stáhl. Dvaačtyřicetiletý Horner měl totiž příliš nízkou hladinu hormonu kortizolu, což by však pravidlům mezinárodní federace UCI neodporovalo a mohl Vueltu jet.“

Comments are closed.