Valverde porazil Sagana v těžkém dojezdu. Cháves udržel vedení

nabor

Dnešní etapu vyhrál domácí miláček a jeden z velkých favoritů na celkové vítězství Alejandro Valverde, před Peterem Saganem a Danielem Morenem.

Na startu se neobjevili Paolo Tiralongo (Astana), Marcus Burghardt (BMC), kteří spadli ve včerejší etapě a Fabian Cancellara (Trek). Švýcara přepadla horečka a žaludeční problémy.

únik
Únik dne

Do úniku se pustili Nikolas Maes (Etixx – Quick Step), Mickäel Delage (FDJ), Kristijan Durasek (Lampre-Merida), Jimmy Engoulvant (Europcar), Bert-Jan Lindeman (LottoNL-Jumbo) a Markel Irizar (Trek Factory). Uprchlíci si dokázali vypracovat až 11 minut náskoku, ale především týmy Tinkoff-Saxo a Orica-GreenEDGE je úspěšně stahovaly.

V pádu Tejay van Garderen

Nervózní peloton, vysoká rychlost, kluzký asfalt, kruhové objezdy a úzká silnice přinesly pády. Největší přišel 32 kilometrů před cílem. Na zemi se ocitlo hned několik jezdců Astany, naštěstí to nebyli Landa a Aru. Největší postavou v pádu byl Tejay van Garderen. Stáhli se k němu tři kolegové.

Engoulvant a Irizar
Engoulvant a Irizar

26 kilometrů před cílem nebyl stále Garderen v pelotonu a únik se začal dělit, protože jejich náskok byl pouze 20 vteřin. Zaútočili dva nejzkušenější Irizar a Engoulvant.

20 kilometrů před cílem se týmu BMC povedlo dotáhnout Garderena zpět do pelotonu. 11 kilometrů před cílem skončila pouť i Irizarovi a Engoulvantovi a Tinkoff-Saxo raketovým tempem letěl k závěrečnému stoupání. To už bujela poziční bitva mezi týmy Tinkoff-Saxo, Katusha, Lampre, SKY, Movistar, Orica-GreenEDGE a AG2R, poté se tam motali osamocení jezdci Astany, Treku, Europcaru, Giantu-Alpecinu, FDJ nebo Lotta Soudal.

Stoupání dne

Tosh Van der Sande a Peio Bilbao
Tosh Van der Sande a Peio Bilbao

Za prudkou zatáčkou se okamžitě tyčilo cílové stoupání. Okamžitě vyrazil Tosh Van der Sande, mezitím co Peter Sagan táhl skupinu favoritů. Van der Sandemu došly síly a zaútočil Pello Bilbao (Caja-Rural). Favority už vedl Alberto Losada (Katusha). Za ním jeli Moreno s „Puritem“. Za Rodriguézem byli seřazeni Dumoulin, Valverde, Froome, Sagan, Pozzovivo, Dan Martin i Cháves. V balíku se stále držel i Bouhanni.

1800 metrů před cílem zaútočil Samuel Sánchéz. Za ním se vydal Nicolas Roche, ale Katusha jim nedala příliš náskoku. Sánchéz to vzdal, ale Ir jel velmi sympaticky. Stačilo mu to na 4. místo v etapě.

Majka následně rozjížděl spurt pro Sagana, s ním bojovali Moreno a Valverde. Kousek před cílem předstihl Rocheho domácí favorit Valverde a slaví první letošní vítězství na domácím závodě pro Movistar.

Top 10 4. etapy

Vuelta a Espaňa 2015 Jezdec Tým Čas
1 Alejandro Valverde Movistar 5:07:30
2 Peter Sagan Tinkoff-Saxo ,,
3 Daniel Moreno Katusha ,,
4 Nicolas Roche SKY ,,
5 José Goncalves Caja-Rural ,,
6 Joaquim Rodriguéz Katusha ,,
7 Julien Simon Cofidis 0:03
8 Rafal Majka Tinkoff-Saxo ,,
9 Nairo Quintana Movistar ,,
10 Esteban Cháves Orica-GreenEDGE ,,

Top 10 celkového pořadí

Vuelta a Espaňa 2015 Jezdec Tým Čas
1 Esteban Cháves Orica-GreenEDGE 13:11:34
2 Tom Dumoulin Giant – Alpecin 0:05
3 Nicolas Roche SKY 0:12
4 Alejandro Valverde Movistar 0:25
5 Dan Martin Cannondale-Garmin 0:27
6 Joaquim Rodriguéz Katusha 0:32
7 Daniel Moreno Katusha 0:33
8 Nairo Quintana Movistar 0:36
9 Chris Froome SKY 0:40
10 Fabio Aru Astana 0:50