V čele Tirreno-Adriatico 2023 opět začíná Filippo Ganna


Podruhé v řadě začalo Tirreno-Adriatico krátkou individuální časovkou a opět ji vyhrál Filippo Ganna (Ineos Grenadiers). Vede tak celkovou klasifikaci o 28 vteřin před Lennardem Kämnou (Bora-hansgrohe) a o 31 vteřin před týmovým kolegou Magnusem Sheffieldem.

Naprosto rovinatá časovka podél pláží Lido di Camaiore v délce 11,5 km zahájila letošní „závod dvou moří“ – na Apeninském poloostrově mezi mořem Tyrhénským a Jadranským. Pláže ovšem přivítaly závodníky deštěm, dokonce hrozící bouřkou a teplotou 12°C.

Loni, když byla časovka poprvé zařazena na úvod závodu, vyhrál Pippo Ganna před Evenepoelem a Pogačarem. Tadej Pogačar (UAE Team-Emirates) jede letos Paříž – Nice, Remco Evenepoel (Soudal-QuickStep) odpočívá po vyhraném UAE Tour. A tak dnes byli největšími spolufavority Wout van Aert, Primož Roglič (oba Jumbo-Visma), Brandon McNulty (UAE), Thymen Arensman (Ineos) nebo João Almeida (UAE).

Wout van Aert z nich startoval nejdříve, ale v nepříznivém počasí nic neriskoval. Na čele se na dlouho usadil Bruno Armirail z týmu Groupama-FDJ časem 13:25 minuty. Počasí si stále s jezdci pohrávalo silnými dešťovými přeháňkami. Armiraila překonal dvacetiletý příslib Ineosu Magnus Sheffield výkonem 12:59 a za něj se vmáčknul Jai Hindley z Bory. Pak přišli ke slovu favorité. Roglič zajel čas 13:17, McNulty 13:02, Arensman 13:07.

Vynikající časovku předvedl však jednatřicetiletý Australan z týmu Jayco-Alula Michael Hepburn, jenž zaostal o pouhé 2 sekundy za prozatím vedoucím Magnusem Sheffieldem. Mathieu Van der Poel ani João Almeida se na čelní pozice nepodívali,  naopak překvapil Lennard Kämna výkonem 12:56. Filippo Ganna však nenechal nikoho na pochybách, kdo je favoritem úvodní etapy Tirrena-Adriatica. Vedl už na mezičase a v cíli porazil Kämnu o celých 28 sekund.

/zdroj obrázku Getty Images/