Fabio Jakobsen vítězem 2. etapy Tirreno-Adriatico

nabor

Favorizovaný Fabio Jakobsen (Soudal-QuickStep) potvrdil svou výkonnost a v hromadném spurtu v cíli 2. etapy Tirreno-Adriatico zvítězil těsně před Jasperem Philipsenem (Alpecin-Deceuninck) a Fernandem Gaviriou (Team Movistar). V celkovém pořadí nedošlo ke změnám, nadále vede Filippo Ganna (Ineos grenadiers) před Lennardem Kämnou (Bora-hansgrohe).

Rovinatou, 210 kilometrů dlouhou etapu z Camaiore do Follonicy narušilo jen stoupání Castellina Marittima v délce 12 km a sklonu okolo 3% s vrcholem na 97. kilometru. Únik dne se vytvořil ihned po startu ve složení Davide Baís, Mirco Maestri (oba Eolo-Kometa), Stefano Gandin, Alessandro Iacchi (oba Corratec) a Roland Thalmann (Tudor Pro Cycling Team). Náskok skupiny se dostal až ke čtyřem minutám, ve stoupání už začal klesat a za vrcholem Castelliny měli jezdci k dobru již jen minutu a půl.

Na stoupavé sprinterské prémii 70 km před cílem si Gandin s Maestrim zaspurtovali o pět bodů, Gandin vyhrál a poté si z úniku vycouval. V pelotonu vládl poměrně klid, čekal se hromadný spurt s favority Jakobsenem, Groenewegenem (Jayco), Girmayem (Intermarché), Bauhausem (Bahrain), Philipsenem a Gaviriou. Šance mohl mít i Peter Sagan (TotalEnergies).

Únik byl dojet po prvním průjezdu cílem, zhruba 20 km před cílem skutečným, a peloton se vydal na okruh, ve kterém si podruhé vystoupal na 1,3 km dlouhé stoupání L’Impostino s 6%. Ani toto zpestření ale pochopitelně se spurterskými týmy nic neudělalo a rozhořel se boj o pozice.

Na čele se přes kritická, zužující se místa trati drželi Wout van Aert s Primožem Rogličem (Jumbo), ale do spurtu nezasáhli. Tempo rozjel 4 km před cílem Julian Alaphilippe, formovali se i rozjížděči týmů Jayco, Intermarché, Bahrainu a Movistaru. Samotný spurt po mírné levotočivé zatáčce zahájil jako první Fernando Gaviria a vypracoval si několikametrový náskok, ale bylo příliš brzy. Oba jeho soupeři se za ním vyvezli a zbylo na něj třetí místo. Nejsilnější nohy měl ve finiši Fabio Jakobsen, jenž hodil své kolo do cíle několik centimetrů před Jasperem Philipsenem.

/zdroj obrázku: Getty Images/