V Bardějově startuje Okolo Slovenska s pěti WorldTour týmy a osmi prokontinentálními celky

nabor

Už dnes večer začne 63. ročník Kolem Slovenska oficiální prezentací týmů v Bardějově. Zítra zde startuje první rovinatá etapa na 138 kilometrů a následně časovka na 7,4 kilometrů. Je to nejlépe obsazený závodní ročník Okolo Slovenska v jeho historii. Lidé nejen v Bardějově, ale po trase celého ročníku, na vlastní oči uvidí pět World Tour týmů a osm prokontinentálních výběrů. Hvězdami budou bezesporu Elia Viviani, Bob Jungels, Yves Lampaert, Alexander Kristoff, Emanuel Buchmann, David Gaudu a Arnaud Démare.

Loňský ročník Kolem Slovenska byl přelomový, jelikož na něm startovaly dva WorldTour týmy, především Deceuninck – Quick-Step s loňským vítězem Julianem Alaphilippem, který ale letos po náročném programu chybí. A tak Quick Step má jiného favorita – Eliu Vivianiho, který má k dispozici při spurtech – Morkova a Lampaerta. Tým doplňuje Bob Jungels, vynikající časovkář, který loni na Okolo Slovenska vyhrál úvodní prolog v Popradě a Čech Petr Vakoč.

Bora-hansgrohe je aktuálně třetí nejúspěšnější celek v sezóně, loni zde vyhrál dvě etapy a kromě dvou slovenských cyklistů Juraje Sagana a Erika Bašky přijíždí na Okolo Slovenska v pozici lídra Němec Emanuel Buchmann, „černým koněm“ závodu může být Rakušan Lukas Pöstlberger či Polák Maciej Bodnar.

Nováčkem na Okolo Slovenska bude WorldTour tým UAE Team Emirates s jasným lídrem, bývalým mistrem Evropy – Norem Alexanderem Kristoffem. Pomáhat splnit svoje úlohy mu budou Tom Bohli, Rory Sutherland a Alexander Riabušenko.

Kvalitní závodníky vyslala na Slovensko francouzská stáj GroupamaFDJ. Jedním z nich je David Gaudu, který v původní sestavě nahradil Thibauta Pinota. Dobrým vrchařem je i Sébastien Reichenbach. Mediálně nejzvučnější je jméno Arnauda Démara, rychlého sprintera. Svoje kvality potvrdil na Giro d’Italia v desáté etapě. Bezesporu kandidátem na vítězství v časovce je Švýcar Stefan Küng.

Polský WorldTour tým CCC loni na Okolo Slovenska startoval ještě jako prokontinentální tým CCC Sprandi Polkowice, každopádně CCC má v sestavě polské hvězdy Kamila Gradeka, Lukasze Owsiana a Belgičana Gijse Van Hoeckeho. Také Rakušana Richarda Zoidla, syna slavného otce.

Další možní kandidáti na přední místa jsou podle papírových předpokladů Nizozemci Lars Boom a Pieter Weening (oba Roompot – Charles), Kolumbijec Miguel Eduardo Florez (ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC), Francouzi Rudy Barier (Israel Cycling Academy) a Charles Planet z amerického prokonti týmu TEAM NOVO NORDISK.

Loni zajel dobře Okolo Slovenska český kontinentální celek Elkov – Author a ani letos nechybí na startu v sestavě Jan Bárta, Alois Kaňkovský, Karel Hník, Michael Kukerle, Dominik Neuman, Jakub Otruba a Michael Schlegel.

Závody vysílá od 18. do 21. září Dvojka RTVS

 

Použitý zdroj: Slovenský svaz cyklistiky (SZC)