Slovinci v posledním týdnu Vuelty 2019 uhájili vítězství

Slovinci slaví. V poslední týdnu Vuelty uhájili své pozice. Až na klopýtnutí Tadeje Pogačara v 18. etapě, nepřipustili, kdo pochyby o tom kdo byli nejlepší jezdci Vuelta 2019. Francouz Geoffrey Bouchard si pohlídal vrchařskou soutěž. Na konci článku na vás čeká video: „Best of Vuelta 2019″.

17. etapa (Aranda de Duero › Guadalajara; 220 km; Philippe Gilbert)

Philippe GilbertNejdelší etapa Vuelty byla označována jako „Horské pré pro spurtery“ díky velmi zvlněnému profilu trati. O únik byl velký zájem a v něm byl i Nairo Quintana. Jumbo-Visma tedy muselo bedlivě hlídat časový rozestup, který skončil v cíli na pěti a půl minutách. Quintana se v celkovém pořadí dostal na 2. místo před kolegu Valverdeho.

Závěrečný spurt si pohlídal Deceuninck-Quick Step. Nejprve zaútočil Zdeněk Štybar už 1700 metrů do cíle, což později 500 metrů do cíle vyprovokovalo Sama Bennetta z Bory. To byla voda na mlýn Philippu Gilbertovi, protože Bennett na tak dlouhý spurt neměl síly. Philippe Gilbert jich měl dostatek a jednoznačně zvítězil.

Celý článek: Finiš 17. etapy pod taktovkou Deceuninck-QuickStepu

18. etapa (Colmenar Viejo › Becerril de la Sierra; 178 km; Sergio Higuita)

Sergio Higuita EF Education First 18. etapa Vuelta 2019
BECERRIL-DE-LA-SIERRA, SPAIN – SEPTEMBER 12: Arrival / Sergio Andres Higuita of Colombia and Team EF Education First / Celebration / during the 74th Tour of Spain 2019, Stage 18 a 178,2km stage from Comunidad de Madrid-Colmenar Viejo to Becerril de la Sierra 1095m / #LaVuelta19 / @lavuelta / on September 12, 2019 in Becerril de la Sierra, Spain. (Photo by Justin Setterfield/Getty Images)

Předposlední horská etapa Vuelty opět nepřinesla změnu celkového pořadí. Na čtyřech „jedničkách“ se jezdci celkového pořadí hlídali. Ztrácel pouze Quintana a Pogačar. Mladý Slovinec byl v cíli nakonec o 32 vteřin vysvlečen z bílého dresu Miguelem Ángelem Lópezem z Astany, který určoval tempo skupiny největších favoritů Vuelty.

Vítězem etapy byl Sergio Higuita. Kolumbijec nastoupil už 50 kilometrů před cílem a únik dotáhl až do cíle o 15 vteřin. Bylo to jeho první profesionální vítězství.

Celý článek: Mladý Kolumbijec Higuita vyhrává 18. etapu Vuelty z dlouhého úniku

19. etapa (Ávila › Toledo; 165 km, Rémi Cavagna)

Rémi Cavagna Vuelta 2019 etapa 19Tranzitní etapa klesajícím profilem. Klidnou etapu rozvířil pád pelotonu 67 kilometrů před cílem. Vášně budil i po etapě, protože jezdci Movistaru nebrali ohled na nepsané pravidlo, že se při pádu čeká na vedoucího závodníka, a Rogličovi z Jumbo-Visma nasadili vysoké tempo. Trvalo 15 kilometrů než Movistar zvolnil a skupina s lídrem a taky s Lopézem se vrátila do pelotonu.

Naopak hrdinou etapy byl Rémi Cavagna z Deucenick-Quick Step, který nastoupil 25 kilometrů před cílem. Poslední stovky metrů etapy byly do velmi prudkého stoupání a i s tím si Cavagna poradil. Zdeněk Štybar sledoval vítězství svého stájového kolegy ze 3. místa.

Celý článek: 25kilometrový únik přetavil Rémi Cavagna ve vítězství. Štybar třetí!

20. etapa (Arenas de San Pedro › Plataforma de Gredos; 190 km; Tadej Pogačar)

Tadej Pogačar - vítěz 20. etapy Vuelty 2019Poslední horská etapa a poslední možnost změnit celkové pořadí. Astana si hlídala uprchlíky, ale neuhlídala toho nejzásadnějšího – Tadeje Pogačara. Nejdříve předvedl ataky Miguel Ángel López, aby potom později překvapivě překvapil, 39 kilometrů před cílem, právě jezdce Astany – Tadej Pogačar. Astana a zbytek skupiny se jen ohlíželi a na nástup nereagovali.

Lópezovi úplně došlo a Pogačar si jel pro třetí etapové vítězství na letošní Vueltě a pro bílý trikot nejlepšího mladého jezdce. Valverde byl druhý a Roglič dojel pouze se ztrátou 9 vteřin.

Boj o puntíkovaný dres se ve 20. etapě Vuelty nekonal. Jeho rival Madrazo nebyl součástí úniku. Bouchardovi z AG2R tak stačilo v dnešní etapě pouze dojet, aby si zajistil puntíkovaný dres.

Celý článek: Třikrát hurá Slovincům! Pogačar má etapový hattrick, Roglič červenou

21. etapa (Fuenlabrada › Madrid; 107 km; Fabio Jakobsen)

Dojezd 21. etapy Vuelty 2019 - Fabio Jakobsen vs Sam BennettCesta do Madridu byla oslavou nejlepších jezdců letošní Vuelty. Poslední neznámou byl už jen vítěz 21. etapy. V závěru se vytvořilo několik týmových vlaků. Na posledním kilometru táhl svůj vláček Zdeněk Štybar pro Jakobsena. Poté se Jakobsen chytře držel v závětří Sama Bennetta z Bory a v posledních metrech nastoupil. Nástup znamenal další vítězství pro Deceuninck-Quick Step.

Celý článek: Závěrečná výhra patří Jakobsenovi. Ve spurtu udolal Bennetta

Bojovníkem Vuelty byl zvolen Miguel Ángel López z Astany a my zvolili ještě smolaře Vuelty – Rigoberta Urána

Vuelta a España 2019 – stupně vítězů:

Vuelta Espana 2019
Vuelta Espana 2019 – 74th Edition – 21th stage Fuenlabrada – Madrid 106,6 km – 15/10/2019 – Alejandro Valverde (ESP – Movistar Team) – Primoz Roglic (SLO – Team Jumbo – Visma) – Tadej Pogacar (SLO – UAE – Team Emirates) – Geoffrey Bouchard (FRA – AG2R La Mondiale) – photo Luis Angel Gomez/BettiniPhoto©2019

1. místo: Primož Roglič (Jumbo-Visma)

2. místo: Alejandro Valverde (Movistar)  – 2:33

3. místo: Tadej Pogačar (UAE Team Emirates)  – 2:55

Nejlepší vrchař: Geoffrey Bouchard (AG2R)

Nejlepší mladý jezdec: Tadej Pogačar

Vítěz bodovací soutěže: Primož Roglič

Nejlepší tým: Movistar

Největší bojovník: Miguel Ángel López

Zdeněk Štybar skončil na 55. místě se ztrátou 2:39:31. Byl ale velkým pomocníkem svého týmu. Nejlepší výsledek zaznamenal v 19. etapě, kde skončil třetí.