nabor

Úvodní poloetapa na 63. ročníku cyklistického závodu Okolo Slovenska se v Bardějově (138,2 km) stala kořistí Nora Alexandra Kristoffa z týmu UAE Team Emirates. V závěrečném spurtu na Radničním náměstí zdolal dvojici závodníků  Deceuninck-Quick Step, druhého Dána Michaela Mörköva a Itala Eliu Vivianiho. Čtvrtý skončil nejlepší ze slovenských cyklistů Erik Baška, který je na domácích závodech sprinterským lídrem týmu Bora-hansgrohe.

Etapa 1a – kopcovitá – 138 km

První bleskurychlý únik se neujal, druhý už ano. Po osmi kilometrech se ocitlo před pelotonem šest cyklistů  – Alexandre Delettre (Delko Marseille), Kenny Molly (Wallonie-Bruxelles), Rasmus Wallin (Riwal), Anders Skaarseth (Uno-X), Florian Kierner (Team Feldermayr) a Erik Fetter (Pannon Cycling Team). Únik si zakrátko utvořil náskok 2:15 min.

Na horské prémii druhé kategorie na Vaníškovce zvítězil a 6 bodů do vrchařské soutěže si připsal Belgičan Molly. Větší než dvouminutový náskok jezdců v úniku se už nezrodil, jelikož tempo vzadu kontroloval nejsilnější tým v pelotonu Deceuninck – Quick Step.

Po necelých 73 kilometrech následovala rychlostní prémie, kterou vyhrál Rakušan Kierner a připsal si 8 bodů do bodovací soutěže. Třicet kilometrů před cílem se vedoucí skupina rozdělila na dvě části a vpředu zůstala už jen trojice Delettre, Skaarseth a Wallin. V závěrečných dvaceti kilometrech zůstala vpředu už jen dvojice Wallin a Skaarseth, ale jejich snaha definitivně skončila 9 km před cílem.

V technické koncovce v centru Bardějova se prosadili favorité. Vítězem se stal Nor Alexander Kristoff před Dánem Michaelem Mörkövem a Italem Eliou Vivianim. Nejlepší z domácích Slováků Erik Baška finišoval jako čtvrtý.

1a. etapa: Bardějov – Bardějov (138,2 km): 1. Alexander Kristoff (Nor.) UAE-Team Emirates, 2. Michael Mörköv (Dán.), 3. Elia Viviani (Ita.) oba Deceuninck – Quick Step, 4. Erik Baška (SR) Bora – hansgrohe, 5. Arnaud Démare (Fr.) Groupama-FDJ.

Etapa 1b – časovka – 7,4 km

Švýcar Stefan Küng z týmu Groupama-FDJ vyhrál krátkou časovku na 7,4 km se startem i cílem v Bardějově. Švýcarský šampión v jízdě proti chronometru zdolal technickou trať v čase 9:04 min. Druhý skončil s mankem tří sekund Belgičan Yves Lampaert z týmu Deceuninck-Quick Step a třetí byl jeho týmový kolega Lucemburčan Bob Jungels (+8 sekund), který vloni na Okolo Slovenska vyhrál úvodní prolog v Popradu.

Byla to náročná trať s množstvím zákrut. V náročné konkurenci jsem musel jet na svůj maximální limit, ale už v tréninku jsem se cítil výborně a na Slovensko jsem přijel vyhrát minimálně tuto časovku,“ uvedl Stefan Küng pro přítomné novináře.

1b. etapa: Bardějov – Bardějov – individuální časovka (7,4 km): 1. Stefan Küng (Švýc.) Groupama-FDJ 9:04 min, 2. Yves Lampaert (Belg.) Deceuninck – Quick Step +3 s, 3. Bob Jungels (Lux.) Deceuninck – Quick Step +8, 4. Kamil Gradek (Pol.) CCC Team +11, 5. Matthias Brändle (Rak.) Israel Cycling Academy +12, 6. Tom Bohli (Švýc.) UAE-Team Emirates +13, 7. Jan Bárta (ČR) Elkov – Author +15, 8. Gijs van Hoecke (Belg.) CCC Team +17, 9. Erik Baška (SR) Bora – hansgrohe +24.

Protest a změna žlutého trikotu

Přestože po prvních dvou poloetapách si převzal žlutý dres vedoucího závodníka Belgičan Yves Lampaert (Deceuninck – Quick Step), čtrnáct závodníků na čele se Stefanem Küngem podalo protest, který se týkal jejich pádu v 1A etapě. Rozhodčí jim přidělili čas patnáctého cyklisty v pořadí. Po protestu se ale Jury závodu usnesla a přidělila jim čas vítěze. Tak se stalo, že zítra pojede ve druhé etapě ve žlutém trikotu vedoucího závodníka Stefan Küng (Groupama – FDJ), druhý je se ztrátou tří sekund Yves Lampaert (Deceuninck – Quick Step) a třetí s osmisekundovou ztrátou Bob Jungels z Lucemburska (Deceuninck – Quick Step).

Nor Alexander Kristoff (UAE Emirates) při časovce spadl z kola a ztratil padesát čtyři sekund.

Program Okolo Slovenska:

2. etapa: Bardějov – Ružomberok (226,6 km)
3. etapa: Ružomberok – Hlohovec (200,6 km)
4. etapa: Hlohovec – Senica (142,1 km)

V zítřejší druhé etapě čeká na cyklisty přesun z Bardějova do Ružomberoku. Na trati dlouhé 226,6 km bude připravených pět vrchařských prémií včetně stoupání do Starého Smokovce a na Štrbské Pleso.

Etapu i celé závody vysílá stanice Dvojka RTVS

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.