Úžasný Fraile opanoval 11. etapu Gira

nabor

Tři ze čtyř vrchařských prémií, velká aktivita a v napínavém závěru i zisk etapového triumfu. Omar Fraile se může radovat. Nedařilo se Kruijswijkovi s Thomasem. Dojeli až ve druhé skupině favoritů i s Janem Hirtem. Ten však může být se svým výkonem spokojený.

Velký a očekávaný únik

Začalo se ve velkém tempu. Peloton na první prémii Passo della Consuma hodně prořídl, z 25 uprchlíků byl nejaktivnější De Plus a prémii ovládl. Vpřed se vydali i další vynikající vrchaři, ať už za slávou, nebo pro případnou pomoc týmovým lídrům. Na sebe jel Costa s parťákem Petillim, Rolland podporovaný Carthym a Villellou, Astanu zastoupili Cataldo s Kangertem, oslabené karty BMC posiloval Hermans, Lotto sázelo na Monforta s Marczynským, tým Dimension Data na Fraileho s Antonem. Pokyny z vysílačky více sledoval Visconti (parťák Nibaliho), Dupont a Montaguti (Pozzovivo), Plaza (Yates) či ten Dam, klíčový pomocník Dumoulina. Toho dostal pod tlak Movistar útokem devátého Amadora.

Fraile s Landou útočí

První sprint ovládl Anton, na začátku druhé prémie Passo della Calla se dostali vpřed Landa s Frailem a postupně si na peloton vedený pěticí Sunwebu vybudovali pětiminutový náskok. Skupina zbylých uprchlíků, jíž dominovala trojice Movistaru, se pozvolna drobila a její ztráta na vrcholu třetí prémie Passo del Carnaio činila asi dvě minuty. Vrchařské body sbíral především Fraile, druhý sprint přenechal Landovi, který si tak připsal tři bonifikační vteřinky.

Klíčové Monte Fumaiolo

Při nájezdu na Fumaiolo náskok vedoucí dvojice klesal, podílely se na tom i týmy Trek Segafredo a FDJ, jejichž lídry Mollemu a Pinota začal Amador ohrožovat. Obětí akcelerace se záhy stal Tejay van Garderen, krátce na to byl 40 kilometrů před cílem dojet uprchlíky Fraile, Landa nevydržel o mnoho déle, ale v úniku zůstával parťák ze Sky Deignan. Peloton byl tři minuty zpět.

Čtyři kilometry pod vrcholem byli Amadorovi domestici Herrada a Rojas vyčerpáni a zaútočili De Plus s Costou a Rollandem. Právě ten měl sil nejvíce a poodjel sám, v prudkém závěru si před ním pro body dojel Fraile, zbytek úniku ztrácel. Torzo pelotonu nadělil Bahrain-Merida, kreuzigerovské zrychlení předvedl Nibali, odpadl mj. Jan Hirt, v problémech byli Kruijswijk i Thomas. Dopředu najel poté Reichenbach a agresivně zaútočil Pinot, jenž byl na vrcholu z top favoritů první.

Jde se do cíle

Ve sjezdu byl Pinot dojet, spolupráce Rollanda s Frailem fungovala mnohem lépe a náskok spíše zvyšovali. Na posledním malém stoupání 14 km před cílem zaútočil Costa a po necelých pěti kilometrech se přidal k vedoucí dvojici. V rovném závěru se zezadu přiřítil Kangert a čtveřice začala taktizovat natolik, že je jen tak tak nedojel i zbytek uprchlíků.

Nakonec však vyšly karty Frailemu, který si po vynikajícím výkonu ve spurtu vysloužil první vítězství v etapě na Grand Tour. Favorité celkového pořadí již mezi sebou nezávodili.

[cyklostat id=“Giro-dItalia“ etapa=“11″ rok=“2017″ nadpis=“Giro d’Italia 2017, pořadí 11. etapy“]