Úvodní etapu závodu Okolo Kalifornie vyhrál Marcel Kittel

První etapu závodu Kolem Kalifornie vyhrál v hromadném spurtu Marcel Kittel (Quick-Step Floors), který předčil fenoména této disciplíny a úřadujícího mistra světa Petra Sagana (Bora-Hansgrohe). Třetí byl další výborný spurter Elia Viviani (Team Sky).

Úvodní etapa zavedla borce do Sacramenta a okolí. Celkem na ně čekalo 168 téměř rovinatých kilometrů.

Skoro na počátku ujela skupina ve složení: Floris Gerts (BMC Racing Team), Jonathan Clarke (UnitedHealthcare Professional Cycling Team), Charles Planet (Team Novo Nordisk) a Ben Wolfe (Jelly Belly p/b Maxxis). Vedoucí čtyřka postupně získávala a její náskok se zastavil na hodnotě 2:30.

Když se na čelo dostaly stáje Katusha-Alpecin a Quick-Step Floors, tak se náskok tenčil, ale vedoucí kvarteto se statečně drželo. Ještě 40 kilometrů před cílem měli borci k dobru okolo 40 vteřin. V tu chvíli nastoupil Wolfe. Jeho role vedoucího závodníka skončila na metě 19 kilometrů před cílem. Náskok se nikterak nezmenšil, ale kvarteto se začalo pohybovat na závěrečném okruhu v ulicích Sacramenta.

Ještě na metě 1 kilometr byl náskok vedoucí skupiny v řádech sekund, ale bylo jasné, co musí přijít.

Nejprve tempo udávala stáj Sky, kterou ihned vystřídal Quick-Step Floors. Celý vláček dovezl Marcela Kittela až k závěrečnému spurtu, kde začal z první pozice. Na jeho zadním kole byl nalepený Peter Sagan. Elia Viviani se musel proplést změtí soupeřů vpřed. Kittel měl tak silné nohy, že nikdo ze soupeřů neměl nárok. Sagan se celou dobu držel za ním, ale zrychlit víc už nedokázal. Italovi Vivianimu se povedlo vydolovat třetí místo.

Většina borců z bývalého Československa dojela v hlavním balíku: Erik Baška (72.), Michal Kolář (76. – oba Bora-Hansgrohe) a Zdeněk Štybar (92. – Quick-Step Floors). Juraj Sagan, bratr Petra ztratil 35 vteřin a dojel na 115. místě. Ještě hůře dopadl Martin Velits (Quick-Step Floors), který ztratil 1:19 a obsadil 127. příčku.

[cyklostat id=“Amgen-Tour-of-California“ etapa=“1″ rok=“2017″ nadpis=“Amgen Tour of California 2017, pořadí 1. etapy“]