Souhrn druhého týdne Gira: Po nezáživných etapách přišel přetřes na Blockhausu

nabor

Druhý týden zápolení na italských silnicích v závodu kolem Itálie přinesl v závěru velký přetřes v celkovém pořadí. Poslední výšlap týdne na Blockhaus přinesl vítězství Naira Quintany (Movistar Team), který se tak dostal do čela celkové klasifikace. Jeho úhlavní sok a spolufavorit Vincenzo Nibali (Bahrain-Merida) na něj ztrácí přes minutu. Žralok z Messiny má však tradičně silné až závěrečný týden.

4.etapa Cefalù › Etna 181 km

Jan PolancPrvní horská etapa 100. ročníku Gira skončila doslova překvapením. Všichni očekávali, že by si to favorité měli rozdat v závěrečném stoupání na sopku Etnu, ale opak byl pravdou. Do úniku se dostala čtveřice Eugenio Alafaci, Janse Van Rensburg, Jan Polanc a Pavel Brutt, která navyšovala svůj náskok až na astronomických 9 minut. Při závěrečném stoupání k Etně zbyl na špici pouze slovinský borec ve službách stáje UAE Team Emirates.

Peloton dojel k patě stoupání pospolu, ale již první kilometry naznačily, že spurterům tento profil sedět nebude. Fernando Gaviria, do té doby vedoucí muž celkové klasifikace rovněž odpadl a bylo jasné, že růžový trikot bude mít opět nového majitele.

Nástup Paola Tiralonga či Pierra Rollanda byl sice úspěšný, ale sólová jízda ve větrné loterii se jezdcům neosvědčila a nakonec zůstali ve větší skupině. Očekávaný nástup největšího esa stáje Bahrain-Merida Vincenza Nibaliho byl rovněž krátkého trvání. Navíc skupina příliš Polance nestahovala.

Přibližně kilometr před páskou nastoupil Ilnur Zakarin, ovšem ač se snažil seč mohl Slovince nedostihl. Jan Polanc vítězí stejně jako v roce 2015 v prvním horském dojezdu. Zakazin jeho náskok stál na pouhých 19 vteřin a projel cílem druhý. Skupinu favoritů dotáhl do cíle Geraint Thomas. Ve stejné skupině byl i Bob Jungels, který si tak oblékl růžový trikot vedoucího jezdce.

Největší naděje polské stáje CCC Sprandi Polkowice Jan Hirt dlouho visel na ocase skupiny favoritů, ale se silami nevydržel a v cíli ztratil na vítěze téměř 5 minut.

5.etapa Pedara › Messina 159 km

Poklidná etapa přinesla únik dvojice: Evgenye Shaluneva a Macieje Paterskeho. Borci si vypracovali náskok až 3:20 minuty, ale nakonec byli stejně dojeti.

V závěrečných okruzích v ulicích Messiny, odkud pochází i největší italský favorit na celkové prvenství Vincenzo Nibali, se udála neuvěřitelná scéna. Jedna ze zatáček vynesla na čelo Luku Pibernika stájového kolegy Žraloka z Messiny. Slovinec se dostal do několikametrového náskoku a při prvním okruhu začal slavit své vítězství. Ovšem peloton nevzrušeně pokračoval dále, Pibernik zřejmě přeslechl zvonek do posledního okruhu.

V závěrečném kilometru vláček Quick-Stepu vytvořil nejvýhodnější pozici pro své „spurterské eso“ Fernanda Gaviriu. Ten měl ze všech nejsilnější nohy a s přehledem zvítězil. Druhý projel cílem Jakub Mareczko, třetí byl klasifikován Sam Bennett.

6.etapa Reggio Calabria › Terme Luigiane 217 km

Silvan DillierEtapa, jenž končila krátkým stoupáním, byla výzva pro únik. Ihned ujela pětice ve složení: Mads Pedersen, Jasper Stuyven, Silvan Dillier, Simone Andreetta a Lukas Pöstlberger (Bora-Hansgrohe). Borci získávali náskok, který se zastavil až na devíti minutách.

V balíku najely vpřed stáje s adepty na celkové pořadí a náskok letěl dolů, jenže se na chvíli zastavil a to bylo pro vedoucí borce dobré znamení.

Ještě než se najelo na závěrečné stoupání, tak odpadl Pedersen. Skupinu táhl Rakušan Pöstlberger. Ten nestihl zareagovat na nástup Dilliera, toho se mocně snažil stíhat Stuyven, ale Švýcar si vše pohlídal a připsal své první vítězství na Grand Tour. Skupinu favoritů pak do cíle přivedl do cíle Michael Woods.

7.etapa Castrovillari › Alberobello 224 km

Další etapa, která měla svědčit spíše spurterům než úniku. Zvláště pokud si v balíku hlídali čelo závodu borci Quick-Step Floors. K nim se přidali i borci týmu Orica-Scott a Lotta-Soudal.

Jako první zaútočil Guiseppe Fonzi  a přidali se k němu Simone Ponzi a Dimitrij Kozončuk. Ponzi ale o 40 kilometrů později dostal defekt a nebyl již schopen si duo Fonzi-Kozončuk dojet. Když zbývalo do cíle asi 20 kilometrů, tak se obě skupiny zase spojily.

Závěrečný spurt nebyl pro týmové vláčky příliš ideální, ale nakonec se vše povedlo zejména týmu Orica. Ten vyslal do boje Caleba Ewana, který zuby nehty bránil vedoucí postavení až do cíle. Téměř se stejný okamžik projeli páskou jak druhý Fernando Gaviria tak třetí Sam Bennett.

8.etapa Molfetta › Peschici 189 km

Gorka IzagirrePoslední z relativně odpočinková etapa v tomto týdnu před náročným testem nabídla prozatím nejpočetnější únik. ten se vytvořil přibližně po 50 kilometrech a čítal následující borce: Jan Bárta, Laurent Didier, Kristian Sbaragli, Maciej Paterski, Branislau Samoilau, Jasper De Buyst, Viacheslav Kuznetsov, Roberto Ferrari, Mirco Maestri, Vincenzo Albanese, Iljo Keisse, Chris Juul-Jensen, Alex Howes, Luis Leon Sanchez, Gregor Mühlberger, Lukas Pöstlberger.

Krátce nato se vytvořila skupina pronásledovatelů ve složení: Giovanni Visconti, Davide Villella, Kristian Sbaragli, Valerio Conti, Julien Amezqueta, Clement Chevrier, Gorka Izagirre, Ivan Rovny.

Obě skupiny se po chvíli spojily, ale nastalé tempo nevydrželo několik jezdců. V pelotonu se snažila stáj Quick-Step vrátit virtuálně do růžového Boba Jungelse, neboť ve vedoucí skupině jedoucí Conti jej výrazně ohrožoval. Na čele pak zůstala pouze čtveřice: Conti, Sanchez, Visconti a Izagirre.

V závěrečném kilometru, který měl stoupavou tendenci měl problémy Conti. Spadl a Izagirre toho využil a dokázal si dojet pro vítězství. Pro mocně dotahujícího se Viscontiho zbylo pouze druhé místo. Skupinu favoritů pro celkové pořadí přivezl do cíle Enrico Battaglin.

9.etapa Montenero di Bisaccia › Blockhaus 152 km

Únik dne vytvořili borci, se kterými se na celkové prvenství příliš nepočítá: Tsatsevič, Marcato, Busato, Pedersen, Tratnik, Keisse, Luis León Sanchéz, Omar Fraile a Matteo Montaguti. K nim se ještě chtěli přidat Rolland? Modolo a Marczynski, jenže to vedoucí devítka nedopustila.

Jenže to naštvalo stáj Cannondale a jejich náskok mocně stahovala. Jenže pronásledovatelé dojeli vedoucí borce a borci ve světlezelených dresech se vytratili z čela pelotonu. A tak se v čele usadila stáj Movistar, která držela odstup na dvou minutách.

Pod Blockhausem došlo k nešťastné srážce pelotonu s motorkou, která zůstala neopatrně stát na krajnici. Odnesla to především stáj Sky, Sunweb,Adam Yates, který se dokázal do pelotonu vrátit. Geraint Thomas na tom byl hůř, přesto i on bojoval a dojel do cíle.

Tempo Movistaru nevydržel Landa. Osm kilometrů před cílovou páskou zbylo ve skupině, která si to měla rozdat o etapové prvenství a naznačit své šance na celkové prvenství, 15 jezdců.

Meta 4 kilometry před cílem přinesla rozuzlení zápletky. Na nástup Naira Quintany nestačil reagovat nikdo. Navíc ztrácel jeho úhlavní „nepřítel“ Nibali. A s doposud vedoucím Jungelsem to rovněž nevypadalo nejlépe.

Pinot se s Dumoulinem a Mollemou dokázali odpoutat od Nibaliho a stíhali Quintanu, ale marně. Kolumbijec s přehledem zvítězil a před dnem volna se oblékl do růžového trikotu.

Jan Hirt v této etapě nabral další ztrátu a celkově na 26. pozici ztrácí přes 11 minut.