Úvodní etapu na Le Tour de Langkawi ovládl Andrea Guardini


V úvodní etapě závodu v Malajsii s názvem Le Tour de Langkawi zvítězil v hromadném spurtu člen stáje Astana Andrea Guardini, jenž byl v cíli rychlejší než druhý Brenton Jones a třetí, další Ital, Andrea Palini. V hromadném spurtu se neztratil ani Slovák ve službách stáje Tinkoff, Michal Kolár, jemuž v cíli patřila výborná šestá pozice.

První etapa vedla z Kangaru do Balingu a měřila 166,6 km. Na trase byly 3 vrchařské prémie, ale 2 z nich byly pouze čtvrté kategorie a jedna třetí. Závěr etapy však byl po rovině, což nasvědčovalo tomu, že dojde k hromadnému spurtu. To se i potvrdilo, ale pojďme na to postupně.

Prakticky ihned po startu se do úniku dostala trojice Adiq Hussainie Othman (Terengganu), Loh Sea Keong (Malaysia national team) a Meher Hasnaoui (Skydive Dubai). Ta si začala vytvářet pomalu ale jistě náskok, s čímž se nehodlal smířit Wang Meiyin (Hengxiang Cycling Team), který statečné uprchlíky brzy dojel. Celá vedoucí čtverka si vypracovala téměř pětiminutový náskok již na 50. kilometru. Dalším statečným, který se chtěl dostat do povědomí fanoušků cyklistiky v Malajsii, byl Li Jun Bai (Giant-Champion System Pro Cycling), jenž se dostal mezi vedoucí čtveřici a peloton. V jeden moment měl před balíkem náskok i více než 3 minuty. Jenže jeho snaha „docvaknout se“ nebyla úspěšná.

Stejný osud potkal i vedoucí čtveřici. V té si nejaktivněji počínal Meiyin Wang, jenž posbíral prvenství na všech vrchařských prémiích a na dvou spurtérských, jen na posledním sprintu sebral pouze 3 body na druhé místo. Peloton začal uprchlíky poměrně rychle stahovat a to především při stoupání na Sik do 238 metrů nad mořem. Ve sjezdu si naopak nejaktivněji počínal Loh Sea Keong, který si před pelotonem udržoval téměř minutový náskok ještě do jedenáctého kilometru před cílovou páskou. Ostatní členové dnešního trháku byli pohlceni. Nejaktivněji si počínala za členem malajského národního týmu stáj Astana, která chtěla dovést svého lídra k etapovému vítězství.

Loh Sea Keong byl dostižen 8 kilometrů před cílem a čekalo se na závěrečný spurt. Po levotočivé zatáčce byl vepředu Brenton Jones (Drapac Professional Cycling), ale svůj poměrně dlouhý spurt nedotáhl do vítězného konce, když se z jeho stínu vyvezl Andrea Guardini a získal stejně jako v roce 2011 a 2015 etapový vavřín v první etapě závodu okolo Malajsie. Ve spurtu se neztratil ani Michal Kolár, který dojel na šestém místě.

Juraj Sagan, který jede jako lídr stáje Tinkoff, dojel s osmapadesáti vteřinovou ztrátou. Třetí člen ruské stáje Erik Baska dojel v hlavním balíku, tedy ve stejném čase jako vítěz a byl klasifikován na 48. místě.

Top 10 etapy

Pořadí Jezdec Tým Čas
1. Andrea Guardini (Ita) Astana Pro Team 4:15:57
2. Brenton Jones (Aus) Drapac Professional Cycling
3. Andrea Palini (Ita) SkyDive Dubai
4. John Murphy (USA) UnitedHealthcare
5. Dylan Page (Swi) Team Roth
6. Michal Kolár (Svk) Tinkoff Team
7. Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data
8. Shimpei Fukuda (Jpn) Aisan Racing Team
9. Marco Benfatto (Ita) Androni Giocattoli – Sidermec
10. Mohd Harrif Saleh (Mas) Terengganu Cycling Team