Ulissi ovládl spurt malé skupinky a získal tak své druhé vítězství na letošním Giru

nabor

Diego Ulissi (Lampre-Merida) zvítězil v 11. etapě na Giro d´Italia, poté co nastoupil na posledním kopci, dojel si Amadora (Movistar) s Jungelsem (Etixx) a nakonec je oba přespurtoval, aby si dojel pro svůj již druhý etapový vavřín na letošním Giru.

Po 27 kilometrech se oddělila skupina 9 jezdců, Manuel Quinziato (BMC), Moreno Moser (Cannondale), Leigh Howard a Roger Kluge (IAM), Giacomo Berlato (Nippo Vini Fantini), Anton Vorobyev (Katusha), Manuele Boaro (Tinkoff), Pippo Pozzato a Eugert Zhupa (Wilier Triestina-Souheast). Borcům z domácího týmu Lampre-Merida se ale složení úniku nelíbilo a tak po 23 kilometrech skupinu dojeli. Vše bylo pohromadě a mohlo se začít znovu.

„Mohlo se začít znovu“ v tomto případě znamenalo jízdu rychlostí okolo 55 km/h po dalších 20 kilometrů, než se konečně vytvořil únik dne. Opět tam byl Vorobyev a s ním Vegard Stake Laengen (IAM) a Liam Bertazzo (Wilier Triestina-Southeast). Složení této skupinu již všem v pelotonu vyhovovalo a tak si trio jezdců brzy vybudovalo více než pohodlný náskok. V jednu chvíli více než 10 minut.

V polovině závodu pak přišla smutná zpráva v podobě odstoupení Toma Dumoulina (Giant), který v posledních dnech trpěl silnými otlačeninami ze sedla. Přestože začal Giro skvěle (vyhrál prolog a 2 dny držel růžový dres), končí pro něj tato Grand Tour zklamáním. Další smůla postihla mnohem větší část pelotonu. Pád 30 kilometrů před cílem způsobil naprostá jatka. Mezi spoustou jezdců byli například Démare, Brambilla, Ewan, Scarponi či Pozzovivo, který tak pravděpodobně ztratil šanci na celkové vítězství.

15 kilometrů před cílem pak ve sjezdu zaútočil Vincenzo Nibali (Astana) a získal slušný náskok. Připojili se k němu Cháves (Orica) a Valverde (Movistar). Jungelsův náskok byl rázem ten tam a on musel trio za každou cenu dohnat. To se mu nakonec podařilo, ale jen o chvíli později nastoupil Amador (Movistar) a Jungels byl nucen se za ním vydat. Oba poté velmi dobře spolupracovali a vybudovali si náskok více než 10 vteřin. Na posledním kopci pak zaútočil Ulissi, dojel si je a podle očekávání ukázal, že ve sprintu je jasně nejrychlejší.

Bob Jungels tak růžový dres udržel a ještě najel něco málo na ostatní favority. Zítra nás čeká 180 kilometrů placky a poté nejspíše hromadný spurt.

Pořadí 11. etapy

# Jezdec (Země) Tým Čas
1 Diego Ulissi (Ita) Lampre – Merida 4:56:32
2 Andrey Amador (CRc) Movistar Team
3 Bob Jungels (Luc) Etixx – Quick-Step
4 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek-Segafredo 0:00:13
5 Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF
6 Matteo Trentin (Ita) Etixx – Quick-Step
7 Sacha Modolo (Ita) Lampre – Merida
8 Enrico Battaglin (Ita) Team LottoNl-Jumbo
9 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal
10 Alejandro Valverde (Špa) Movistar Team

Průběžné pořadí po 11. etapě

# Jezdec (Země) Tým Čas
1 Bob Jungels (Luc) Etixx – Quick-Step 45:16:20
2 Andrey Amador (CRc) Movistar Team 0:00:24
3 Alejandro Valverde (SŠpa) Movistar Team 0:01:07
4 Steven Kruijswijk (Niz) Team LottoNl-Jumbo
5 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team 0:01:09
6 Rafal Majka (Pol) Tinkoff Team 0:02:01
7 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha 0:02:25
8 Esteban Chaves (Kol) Orica-GreenEdge 0:02:43
9 Gianluca Brambilla (Ita) Etixx – Quick-Step 0:02:45
10 Diego Ulissi (Ita) Lampre – Merida 0:02:47