Královskou etapu na Tour of California ovládl Alaphilippe

nabor

Na pořadu dne byla třetí a zároveň královská etapa, kterou zajel skvěle jezdec stáje Etixx – Quick-Step Julian Alaphilippe, který si pro zítřejší etapu oblékne i trikot pro vedoucího jezdce celkové klasifikace.

Královská etapa měřila 168 kilometrů a její dojez byl na Gibraltar Road, který se tyčí do výšky 1062 metrů nad mořem. Závěrečný kopec měřil 12 kilometrů a průměrné stoupání bylo 8%

Únik se dnes zformoval poměrně rychle a byli v něm poměrně neznámí jezdci: Andrew Tennant (Team WIGGINS), Tanner Putt (UnitedHealthcare), Gregory Daniel (Axeon Hagens Berman), Krists Neilands (Axeon Hagens Berman) a Evan Huffman (Rally Cycling). K nim se za nedlouho dotáhla i dvojice Julian Arredondo (Trek-Segafredo) a Oscar Clark (Holowesko-Citadel). Borci si vypracovali náskok ke čtyřem minutám, to scházelo do cíle přibližně 100 kilometrů.

Na metě 40 km před cílem již byl náskok vedoucí skupiny 2 a půl minuty. Zrychlující peloton však potkala velká nepříjemnost, v jednom ze sjezdů, při boji o pozici se potkala kola dvou jezdců Petra Kennaugha (Team Sky) a Bryana Coquarda (Direct Energie). Oba skončili na zemi a velice potlučení. Zatímco borec z Directu dokázal vstát a nakonec i naskočit na kolo a etapu dokončit, tak Brit skončil v péči lékařů a jak se po závodě ukázalo, tak i se zlomenou klíční kostí.

Mezitím se na sólo jízdu vydala dvojice Putt a Daniel, jenž dojela na úpatí závěrečného stoupání s minutovým náskokem. Pak zaútočil Daniel, kterého se Putt neudržel, ale oba nakonec byli pohlceni pelotonem. Jakmile byl Daniel v balíku, ihned zaútočil Neilson Powless (Axeon Hagens Berman), který si vytvořil mírný náskok. Stíhající jízdu pelotonu vedla trojice ze stáje Cannondale. Když zbývaly do konce 4 kilometry, tak se z okruhu favoritů utrhla dvojice David Lachlan Morton (Jelly Belly p/b Maxxis) a Peter Stetina (Trek-Segafredo) a začala dohánět vedoucího mladého závodníka, kterého nakonec sjela. Na metě 2,5 kilometru se vpřed pustil sám Stetina, když jeho náskok nikdo ze zbylé dvojice nezachytil. V tu dobu byl ještě Julian Alaphilippe (Etixx – Quick-Step) ve skupině, která měla přibližně deset sekund ztrátu na dvojici Morton – Powless. Když vedoucí muž projížděl pod metou značící 1 kilometr, tak Francouz Alaphilippe vyrazil na stíhací jízdu. Lídra závodu brzy dojel a když to Stetina nejméně čekal, tak i nastoupil a svůj náskok udržel až do konce.

Pořadí 3. etapy

# Jezdec (Země) Tým Čas
1 Julian Alaphilippe (FRA) Etixx – Quick-Step 4:36:59
2 Peter Stetina (USA) Trek-Segafredo 0:00:15
3 George Bennett (NZL) Team LottoNl-Jumbo 0:00:25
4 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team 0:00:27
5 Neilson Powless (USA) Axeon Hagens Berman 0:00:30
6 Laurens ten Dam (NED) Team Giant-Alpecin 0:00:33
7 Lachlan Morton (AUS) Jelly Belly p/b Maxxis 0:00:35
8 Rohan Dennis (AUS) BMC Racing Team 0:00:48
9 Samuel Sanchez (SPA) BMC Racing Team
10 Andrew Talansky (USA) Cannondale Pro Cycling 0:00:59

Průběžné pořadí po 3. etapě

# Jezdec (Země) Tým Čas
1 Julian Alaphilippe (Fra) Etixx – Quick-Step 12:49:47
2 Peter Stetina (USA) Trek-Segafredo 0:00:19
3 George Bennett (NZL) Team LottoNl-Jumbo 0:00:31
4 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team 0:00:37
5 Neilson Powless (USA) Axeon Hagens Berman 0:00:40
6 Laurens ten Dam (NED) Team Giant-Alpecin 0:00:43
7 Lachlan Morton (AUS) Jelly Belly p/b Maxxis 0:00:45
8 Rohan Dennis (AUS) BMC Racing Team 0:00:58
9 Samuel Sanchez (SPA) BMC Racing Team
10 Haimar Zubeldia (SPA) Trek-Segafredo 0:01:09