U Fjordů se konečně dočkal domácí favorit Alexander Kristoff

nabor

Druhou etapou pokračoval norský závod s názvem Tour des Fjords. Stejně jako v minulé etapě rozhodoval hromadný spurt. V něm měla nejvíce sil domácí hvězda Alexander Kristoff ze stáje Kaťuša.

Druhé dějství seriálu okolo Fjordů zahájili cyklisté v městečka Stord, aby po 203 kilometrech zakotvili v jiném městečku kraje Hordaland, v Oddě. Borci na své cestě museli překonat několik nevelkých převýšení. Především to na pětadvacátém kilometru budí obdiv. Závodnici totiž začali stoupání 260 metrů pod hladinou moře a skončili 59 metrů nad její hladinou.

Již na 18. kilometru se předvedl Alexander Kristoff, neboť si na první sprinterské prémii dne připsal kromě bodů i cenné sekundy do celkové klasifikace. Stínem mu byl doposud vedoucí Leigh Howard z IAM Cycling.

Po sestupu pod hladinu moře, obrazně řečeno, se závodníci šplhali zpět. Dlouhé stoupání končící horskou prémií získal pro sebe Christian Mager (Stölting Service Group).

Ihned po dosažení rovinaté pasáže se odpoutala od pelotonu osma jezdců ve složení: William Clarke (Drapac Professional Cycling), Bjørn Tore Hoem (Team Joker Byggtorget), Martjin Budding (Rabobank Development Team), Kenny De Ketele (Topsport Vlaanderen – Baloise), Ole Andre Austevoll (Team Coop-Øster Hus), Andreas Vangstad (Team Sparebanken Sør), Jonas Gregaard Wilsly ( Riwal Platform C.T.) a Michael Reihs (Stölting Service Group). Brzy měla vedoucí skupina náskok přes dvě minuty a stále zvyšování náskoku nebyl konec.

Největší rozdíl mezi pelotonem a vedoucími borci byl 5 minut. To stihl Clarke vyhrát obě zbývající spurterské prémie. Ještě 60 kilometrů před cílem mělo čelo závodu náskok 4:22. Ovšem na závodníky čekalo ještě poslední stoupání do nadmořské výšky 450 metrů, kde byla i poslední horská prémie dne.

Na stahování náskoku uprchlíků se nejvíce podílely stáje Kaťuša a BMC. Obě si totiž dělaly zálusk na etapové vítězství.

Vedoucí skupina byla zlikvidována ještě před vrcholem Grostøl na 180. kilometru. Na tomto kopci byl jako první klasifikován Frnacouz Rémi Di Gregorio (Delko Marseille Provence KTM), který si tak připsal 5 bodů po klasifikace o krále hor.

I když se další jezdci pokoušeli o únik, nebylo jim to nic platné. Do posledního kilometru jela asi skupina 50 jezdců bojující o etapový vavřín. nejsilnější nohy měl norský rychlík Alexander Kristoff, který dokázal na cílové pásce předčit vedoucího Australana Leigha Howarda, který si tak i nadále udržel celkové vedení. Třetí skončil Nikolaj Trusov z Tinkoffu.

[cyklostat id=“Tour-des-Fjords“ etapa=“2″ rok=“2016″ nadpis=“Kolem Fjordů 2016, pořadí 2. etapy“]