Tři „jedničky“ a Aubisque – královská etapa Vuelty

nabor

Kompletně francouzská čtrnáctá etapa Vuelty je dlouho očekávanou lahůdkou. Měří 196,1 kilometrů, z toho skoro třetinu zabírají čtyři velká stoupání.

Profil 14. etapy Vuelty 2016Start se odehraje v Urdax – Dantxarinea, za hranicemi pak peloton projede nultým kilometrem a vydá se zdolávat 50 kilometrů roviny. Tu na Col Inharpu 11,5 kilometru neuvidí, stoupat se bude do 7,1 %. Druhá „jednička“ dne Col du Soudet (24 km, 5,2 %) začne 108,3 km před cílem (jde o součást stoupání do průsmyku La Pierre Saint Martin, kam loni z jiné strany mířila 10. etapa Tour). Na Col de Marie-Blanque (9,2 km, 7,5 %) se pojede od mety 47,6 km do cíle. Aubisque, ohodnocený jako zvláštní kategorie, má 16,5 km a 7,1 %.

Aubisque - dojezd 14. etapy Vuelty 2016Col d’Aubisque je pravá legenda mezi horskými průsmyky. Tour de France jej poprvé zdolávala v roce 1910, dávno než byl vyasfaltován. Naposledy sem dojížděla před devíti lety, kdy tu vládl Michael Rasmussen (a bylo ta Dánova vůbec poslední etapa na závodech „Velké trojky“). Na letošní Vueltě půjde o zlomový bod, který může hodně napovědět o celkovém vítězi.

Duel Quintana – Froome bude nepochybně pokračovat. Uvidíme, nakolik se dokáží přidat Valverde, Contador, Chaves či Scarponi a jakou roli přiřkne týmová taktika Leopoldu Königovi.

Odpočinek si nicméně včera krom favoritů celkového pořadí dopřávali i mnozí potenciální silní uprchlíci. Gesink, Fraile, Rolland, Elissonde… Ti všichni mohou první polovinu etapy použít k budování zajímavého náskoku

Etapa začíná v 11:48 a její mimořádnou důležitost dosvědčuje fakt, že bude přenášena celá. Dojezd kolem půl šesté. Na vaše tipy znovu čeká Facebook.