Keukeleire nedal šanci soupeřům. König dojel s nejlepšími

nabor

Dvanáctou etapu ovládl závěrečným sprintem Jens Keukeleire (Orica BikeExchange). Dvě ze čtyř vrchařských prémii vyhrál Kenny Elissonde (FDJ). Červený trikot zůstává Quintanovi.

V úvodu dvanácté etapy se 14 jezdců pokusilo odtrhnout od pelotonu, náskok jim dlouho nevydržel a po 8 kilometrech už byli součástí pelotonu.

Od 20 kilometru do 40 kilometru se nikdo nesnažil od pelotonu odjet, až po 41 kilometru se vytvořila 21 členná skupina v čele s Gianluca Brambillou (Etixx – Quick Step) a Omar Frailem (Dimension Data). Tento náskok jim také dlouho nevydržel a peloton je dohnal na 45 kilometru.

Dva kilometry před vrcholkem první vrchařské prémie se do čela dostal Romain Hardy (Cofidis) se 14 vteřinovým náskokem. David Lopez a Peter Kennaugh (Team Sky) se ho snažili dohnat, spolu s Louis Meintjesem (Lampre – Merida) a Gianluca Brambillou (Etixx – Quick Step). Pár set metrů před vrcholkem Romain Hardymu (Cofidis) došly síly a skončil 11 vteřin za vedoucí čtveřicí. První na vrchol dojel David Lopez (Sky) s 10 body. Druhý Louis Meintjes (Lampre – Merida) 6 bodů. Třetí dojel Gianluca Brambilla (Etixx – Quick Step) se 4 body. Na posledních dvou bodovaných místech skončili Darwin Atapuma (BMC) a za ním Peter Kennaugh (Team Sky) s jedním bodem.

Ve sjezdu měla čtyř členná skupinka stále 11 vteřinový náskok na Romaina Hardyho(Cofidis). Peloton za ním ztrácel také 11 vteřin. Romain Hardy (Cofidis) se nakonec připojil do vedoucí skupiny spolu s Kenny Elissondem (FDJ). Ke skupince se chtěli připojit i Haimar Zubelldia (Trek – Segafredo) a Marcel Wyss (IAM Cycling). Ti ovšem byli dojeti pelotonem.

Parta uprchlíků měla k dobru 1’14 minuty od pelotonu, jezdci Movistaru se snažili náskok snížit. Florian Sénéchal (Cofidis) musel odstoupit z Vuelty.

Peter Kennaugh David Lopez (Team Sky)Darwin Atapuma (BMC)Kenny Elissonde (FDJ)Gianluca Brambilla (Etixx – Quick Step)Louis Meintjes (Lampre – Merida) Romain Hardy (Cofidis) byli před vrcholem Alto la Escrita s náskokem 2’14 minuty. Jako první dojel na vrchol Kenny Elissonde (FDJ) se třemi body. David Lopez (Team Sky) dojel za ním a odvezl si 2 body do vrchařské bodovací soutěže. Darwin Atapuma (BMC) dojel na posledním bodovacím místě. Ve sjezdu nešťastně spadl, když ztratil kontrolu nad svým kolem, v závodu ale pokračoval. Musel po pádu vyměnit kolo, a dát se ošetřit u zdravotnického vozu. Není divu, že ho peloton dohnal. Vedoucí skupina měla náskok dvou minut na 75 kilometru do cíle.

V průběhu výšlapu na vrchol Alto el Vivero odpadl jeden z vedoucí skupiny, a to David Lopez (Team Sky). Kenny Elissonde (FDJ) se odtrhl od skupiny jezdců. S ním se snažili držet krok i Gianluca Brambilla (Etixx – Quick Step), Peter Kennaugh (Team Sky) a Louis Maintjes (Lampre – Merida). Jako první dojel na vrchol Kenny Elissonde (FDJ) a získal tak 5 bodů. Druhý Gianluca Brambilla (Etixx – Quick Step),  třetí byl Peter Kennaugh (Team Sky) s jedním bodem. Ve sjezdu David Lopez (Team Sky)  únik dojel. Náskok 1’50 minuty se pomalu rozplýval.

Před sprinterskou prémii byl už jen 30 sekund. Sprinterskou prémii vyhrál David Lopez (Team Sky) se čtyřmi body. Druhý dojel Peter Kennaugh (Team Sky). A třetí Kenny Elissonde (FDJ).

V posledním stoupání dvanácté etapy se odtrhl Dries Devenyns (IAM Cycling) a vypracoval si náskok 33 sekund od pelotonu. Za ním se vydal George Bennett (Lotto NL Jumbo). Pořadí poslední vrchařské prémie etapy: 1. Dries Devenyns (IAM Cycling) 5 bodů, 2. George Bennett (Lotto NL Jumbo) 3 body, 3. Dani Moreno (Movistar) 1 bod.

Dries Devenyns (IAM Cycling) si držel vedení až do posledního kilometru, souzeno vyhrát mu ale nebylo.

Jens Keukeleire (Orica – BikeExchange) byl nejrychlejší v posledním sprintu, když za sebou nechal Maxime Boueta (Etixx – Quick Step) a Fabio Fellineho (Trek – Segafredo).

[cyklostat id=“Vuelta-a-Espaa“ etapa=“12″ rok=“2016″ nadpis=“Vuelta 2016, pořadí 12. etapy“]