Tým Circus-Wanty Gobert odkoupil licenci World Tour

nabor

Týmovu licencí World Tour, která zajišťuje automatický start na největších závodech světa jako jsou Tour de France, Giro d’Italia, Vuelta, Milán-San Remo nebo Paříž-Roubaix, mělo pro letošek 19 týmů. Příští rok by počet měl zůstat stejný, ale dojde k obměnám. Nově ve World Tour bude Circus-Wanty Gobert z Belgie.

Co je vlastně Circus-Wanty Gobert za tým? Vznik se datuje do roku 2009, kdy do pelotonu vstoupili jako Willems Verandas a v sestavě měli převážně mladíky, namátkou Gaetan Bille, Thomas Degand nebo Jonas Van Genecheten. Premiérové vítězství přišlo na malé klasice Circuit De Wallonie, kterou vyhrál Romain Zingle. Další rok už výher bylo devět.

Proto do týmu přišel nový sponzor a od roku 2011 jsme na silnicích viděli Veranda’s Willems – Accent a v jejich barvách třeba Jempyho Druckera nebo zkušeného Jurgena Van Goolena. Tým v tu dobu měl licenci do Pro Tour, ale přišly chudé roky 2012 a 2013, kdy tým vybojoval v obou případech po jedné výhře.

Před sezónou 2013 si tým do názvu přidal Wanty a už příští sezónu bylo Wanty titulárním sponzorem. Od té chvíle se tým jmenoval Wanty – Groupe Gobert a postupně se tým zvedal, zlepšoval a začal vyhrávat i hodnocení v kategorii Pro Tour.

Týmem prošli jezdci jako Laurens De Vreese, Björn Leukemans, Danilo Napolitano, Roy Jans, Marco Marcato, Enrico Gasparotto, Xandro Meurisse, Guillaume Martin, Yoann Offredo, Guillaume Van Keirsbulck, Andrea Pasqualon, Loïc Vliegen, Jan Bakelants nebo bratři Van Poppelové.

V roce 2016 přišla pro tým tvrdá rána. Talentovaný Belgičan Antoine Demoitié byl při závodu Gent-Wevelgem sražen motorkou. Okamžitě byl v těžkém stavu převezen do nemocnice, ale svým zraněním v noci podlehl. Bylo mu 25 let.

Jen o tři týdny později projel Enrico Gasparotto cílem Amstelu Gold Race jako vítěz. Tato výhra byla pro tým velmi důležitá a byla věnována památce Antoina Demoitiého. Tým se zároveň účastnil Tour de France mezi lety 2017 a 2019, kde určitě nezklamal.

Enrico Gasparotto
Enrico Gasparotto ovládl Amstel Gold Race 2016

Nyní přichází další posun v historii týmu. Před sezónou 2020 přišel sponzor Circus, který stál i u vstupu Mathieu van der Poela na silnici. Jenže jeho tým si pod patronaci vzala značka Alpecin, proto Circus uzavřel partnerství s týmem Wanty. Tyto finance navíc pomohly přilákat do týmu jména jako Jan Bakelants, Danny Van Poppel, Maurits Lammertink nebo Simone Petilli.

Společnost Want You Cycling, která vlastní tým Wanty, přišla s informací, že převzala společnost Continuum Sports, která stojí za týmem CCC. Polský výrobce obuvi oznámil téměř okamžitě po vypuknutí pandemie koronaviru, že nebude schopen tým nadále podporovat. Platy všech zaměstnanců musely být o 50% sníženy, aby tým vůbec přežil.

Jim Ochowitz, šéf CCC, sice hledal nového sponzora, který by celý tým dokázal finančně zabezpečit, zároveň však také umožnil svým jezdcům, i těm pod smlouvou, hledat si nové působiště. Poté, co bylo oznámeno, že Greg Van Avermaet míří do AG2R a Matteo Trentin do UAE Team Emirates, muselo být všem jasné, že je konec.

Konec s týmem, který v roce 2011 dovezl Cadela Evanse k titulu z Tour de France. S týmem jehož řadami prošly největší světové hvězdy. S týmem, který vyhrával etapy všude po světě. S týmem, pro který Greg Van Avermaet vyhrál Paříž – Roubaix.

Od příštího roku je ve World Tour nahradí Circus-Wanty Gobert. Uvidíme, koho dokáží podepsat. Aktuálně má smlouvu hned 18 závodníků, včetně bratrů Van Poppelových, talentovaného Alexandera Evanse, Odda Christiana Eikinga, či Loïca Vliegena. Doposud byly oznámeny tří příchody – klasikář Lorenzo Rota, spurter Baptiste Planckaert a zkušený Estonec Rein Taaramäe.

2 KOMENTÁŘE

Comments are closed.