BinckBank Tour pozměněna, Amstel Gold Race zrušen kvůli koronaviru!

nabor

Silniční cyklistika se v tomto roce nevzdala a bojuje. Povedlo se uspořádat závody jako Tour de France, Milán – San Remo nebo Mistrovství světa v Imole. Nyní však přichází tvrdá rána pro BinckBank Tour a Amstel Gold Race.

Nejprve trochu obecně. BinckBank Tour je tradiční etapový závod jehož pořadatelství si pravidelně rozdělují Nizozemsko a Belgie. V Nizozemsku jsou na programu většinou spíše rovinaté etapy, zatímco v Belgii pak klasikáři na kostkách a v kopcích rozhodují o celkovém pořadí.

I letos se pořadatelům podařilo vše zajistit. Bohužel pro ně se svět v březnu zastavil a čekalo se, co bude dál. Závod se nevzdal a v novém kalendáři UCI si své místo našel. Místo tradičního termínu v polovině srpna se rozjel nyní a v plánu bylo pět etap, vše vypadalo dobře.

Dokonce se odjela i první etapa z Blankenberge do Ardooie, kterou vyhrál Jasper Philipsen (UAE Team Emirates).

Jenže v noci z úterý na středu zpřísnila vláda v Nizozemsku opatření kvůli prudkému nárustu nových případů Covid-19 v zemi. Tato opatření se týkají i závodu, který se podle nových opatření nesmí konat. Navíc i hostitelská města se usnesla, že závod na své území nepustí.

To znamená, že dnešní časovka ve Vlissingenu je zrušena. Pořadatelé tvrdí, že závod bude pokračovat ve čtvrtek etapu do Aalteru. Nutná bude ale úprava trasy, jelikož startovní Philippine leží v Nizozemsku. Ta také proběhla a start i cíl obstará město Aalter.

Další otazník visí nad páteční etapou. Ta má obdobný problém, jelikož se v Nizozemsku startuje, ale cíl je v Belgii. Pořadatelé ji zrušili a místo ní bude na závodníky čekat 8,5 kilometrů dlouhá časovka v Riemstu. Závěrečná etapa v sobotu zatím jediná zůstává beze změny, jelikož je celá na území Belgie.

V Belgii není aktuálně tak prudký nárůst nových případů s koronavirem jako v sousedním Nizozemsku, což zachovává naději na dokončení alespoň některých etap.

Hůře dopadla tradiční klasika Amstel Gold Race. Ta se kvůli novým opatřením zařadila po bok závodů Kolem Katalánska, E3 Harelbeke, Kolem Baskicka, Kolem Romandie, Eschborn-Frankfurt, Kolem Švýcarska, San Sebastian, Prudential RideLondon, Cyclassics Hamburg a klasik v Kanadě, které se letos neuskuteční. Stejný osud potkal i závod Dwars door Vlaanderen, který se také ruší.