Týden v cyklistice 38/2018

Mistrovství světa začalo týmovými časovkami, ani v jedné nebyly naplněné předstartovní předpoklady. Mad Pedersen se předvedl v Belgii, vidět byl i Gilbert a finišoval Kalas Cup.

Týmová časovka – ženy

V rakouském Innsbrucku byl zahájen světový šampionát. Jako první se na trať pustily ženy v týmové časovce. Na závodnice čekalo 54,5 kilometru v údolí řeky Inn se startem v Ötztalu a cílem právě v Insbrucku.

Jako první se na trať dostala stáj Bepink se Slovenkou Terezou Medveďovou. Jako poslední se na trať vydal tým obhájkyň stáj Sunwebu.

Na prvním mezičase vedla stáj Wiggle High5, když předtím výborně pracovala Katie Archibaldová. Britka opustila sestavu krátce před mezičasem. Později pak odstoupila ze závodu úplně.

O jedenáct sekund zaostávala německá stáj Canyon-SRAM. o dalších 9 sekund zpět byla stáj Boels Dolmans. Až 35 sekund ztrácela stáj Sunweb.

Wiggle High5 potkala velká smůla, když přibližně na 40 kilometru měla defekt zadního kola Emilia Fahlinová. Tým se rozhodl pro jízdu ve čtyřech, ale nebylo to dobré řešení, Kirsten Wildová musela krotit své spolubojovnice, aby vydržely až do cíle.

V cíli určil čas tým Bepink na 1:05:22. Posléze jej z čela sesadila dánská sestava Team Virtu Cycling. Čas byl o téměř 1,5 minuty lepší. Další posun v čele klasifikace nastal, když do cíle přijela stáj Wiggle High5, její čas byl 1:02:43.98.

Mezitím na trati se děly věci. Canyon tak zrychlil, že se virtuálně dostal do čela. Oba holandské týmy zrychlily také , ale nedostatečně.

Canyon dorazil do cíle s náskokem a stanovil nový vedoucí čas, který měl hodnotu: 1:01:46.

Boelsu odpadaly závodnice a v cíli dojely čtyři, ale smazat ztrátu se nepovedlo. V cíli z toho byla ztráta 21,90 sekund.

Sunweb byl poslední tým, který mohl promluvit do celkového pořadí. Ovšem na první místo to nestačilo, a tak se diváci soustředili na bitvu o stříbro. Sunweb nakonec udělal jezdeckou chybu, když se jejich kvarteto závodnic rozpojilo a muselo se čekat na poslední z nich. Nakonec z toho byla ztráta 28,67 sekundy na vítěze, což znamenalo třetí místo.

Týmová časovka – muži

Quick-Step Floors

Druhým závodem a veřejností více sledovaný byl závod týmů mužů.

Všechny předstartovní předpoklady uvažovaly, že si boj o zlatou medaili rozdají týmy BMC a Sunweb. Ostatní měli bojovat o třetí místo.

Jenže, jak už to u takovýchto závodů bývá, nastalo překvapení. Tým Quick-Step Floors si na oba časovkářské giganty vyšlápl a po ročním půstu se vyhoupl na nejvyšší stupínek.

Na své vítězství zadělala belgická stáj prakticky ihned od úvodních kilometrů. Byť ještě na 44. kilometru, kde byl druhý mezičas, vládla o 71 setin sekundy stáj Sunweb. Úžasný sjezd a rychlost místy až 100 km/h dovolil sestavě okolo Terpstry a Jungelse  navyšovat náskok na své soupeře. V cíli stanovili čas 1:07:26.

Očekávaný souboj BMC – Sunweb se přesunul do boje o druhé místo. Nakonec byla holandská stáj o vteřinu rychlejší než konkurence a bere stříbro.

Ve výborném světle se představila stáj Elkov – Autor, která se neztrácela na žádném mezičase, a zřejmě nebýt stoupání Axams, pak by mohla být i více v popředí výsledkové listiny.

Týmové časovky se rovněž zúčastnila i slovenská Dukla Banská Bystica, která s podobnými podniky nemá zkušenosti, přestože na vítěze ztratila přes 8 minut a skončila předposlední, podala sympatický výkon.

Tour Cycliste Féminin International de l’Ardèche

Katarzyna Niewiadomová v balíku

Sedm etap čekalo na závodnice, některé z nich testovaly formu na nadcházející mistrovství světa.

První dvě etapy se jely ve stejný den, obě rozhodoval hromadný dojezd. Nejdříve měla více sil Američanka Alexis Ryanová, druhá byla Kubánka Arlenis Sierrová. Ve druhé etapě si pořadí obě soupeřky prohodily.

Třetí etapa s přejezdem Col de Montivernoux skončila vítězstvím Ruth Winderové, která se posunula do čela celkové klasifikace. V závěsu jí byla i Polka Katarzyna Niewiadomová. Měla dokonce stejný čas v celkové klasifikaci.

V následující etapě kralovala Španělka Margarita Victoria Garciová, a dostala se rovněž do čela celkové klasifikace, protože v minulé etapě dojela ve stejném čase jako vítězka. Polka ztrácela v celkovém pořadí 8 sekund.

V páté etapě Niewiadomová stáhla náskok Garciové na rozdíl 5 sekund. V následující už šla do celkového vedení. V kopcovitém terénu najela spolu s Winderovou na všechny 46 sekund a v podstatě o vítězce bylo rozhodnuto.

V závěrečné etapě stačilo Polce pohlídat své soupeřky, dojet na 12. místě se ztrátou 37 sekund na vítěznou Ericu Magnaldiovou a celkové vítězství měla „v kapse“.

Giro della Toscana – Memorial Alfredo Martini

Gianni Monscon (Team Sky) se vrátil po pětitýdenní suspendaci za napadení jezdce na Tour de France. A návrat to byl více než snový. Italský borec se udržel na čele ještě s Romainem Bardetem a Domenicem Pozzovivem, který doháněl ztrátu v jednom ze sjezdů. Posledně jmenovaný však zkoušel v závěru útočit, ale měl smůlu. Monscon i Bardet jej nepustili na nakonec musel Pozzovivo kapitulovat. Monscon začal spurtovat, Bardet se nechtěl nechat odbýt, ale nakonec se před uměním Itala musel sklonit.

Coppa Sabatini – Gran Premio citta  di Peccioli

Pódium na Coppa Sabatini

Na závodníky čekalo 201,8 kilometrů ve městečku Peccioli. Ačkoliv na počátku odjela  šestičlenná skupina, začalo se závodit až v závěru závodu. Přibližně 2 kilometry před cílem zaútočil Vincenzo Albanese z Bardiani, jenže v jedné ze zatáček upadl a měl po nadějích.

Díky tomuto pádu se dopředu dostal Juan José Lobato (Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini), který si vytvořil menší náskok a odolal až do cíle útoku Sonnyho Colbreliho, jenž mohl vyhrát závod potřetí v kariéře. Třetí skončil Gianni Monscon.

Tour de l’Eurométropole

V Belgii čekalo na závodníky 206 kilometrů. Ihned na počátku vykrystalizoval šestičlenný únik, který měl místy až 7 minut náskok. Nicméně v deštivém počasí byl nakonec 20 kilometrů před cílem sjet a začalo se závodit znovu.

Vykrystalizovala nová šestice, ve které byli: Tiesj Benoot, Jempy Drucker, Oliver Naesen, Arnaud Démare, Alex Kirsch a Jasper Stuyven. Borci bojovali vpředu poměrně ostře. Především Benoot a Naesen. Naopak Démare a překvapivě i Stuyven zaostávali. Ve stejný moment vystartoval z balíku Mads Pedersen (Trek-Segafredo) , dovezl svého parťáka zpět do čelní skupiny.

Stuyven mu to v posledním kilometru vrátil, když Pedersenovi rozjel spurt, který Dán zakončil nečekaným vítězstvím.  Druhý byl Drucker z BMC a třetí aktivní Naesen.

Memorial Marco Pantani

Závod k uctění památce vynikajícího jezdce a vítěze Tour de France Marca Pantaniho, kterého se zúčastnila poměrně dost zajímavá plejáda jezdců, např. Vincenzo Nibali, Mikel Landa, Nairo Quintana, Fabio Aru. Z našich byli přítomní František Sísr v sestavě CCC Sprandi Polkowice a Daniel Turek z izraelské Acamedy.

Necelých 200 kilometrů přineslo v závěru spurt asi šestnáctičlenné skupiny, z nichž nejsilnější nohy měl Davide Ballerini (Androni Giocattoli – Sidermec), který na cílové pásce porazil Davida Gaudu (Groupama – FDJ).

Grand Prix d’Isbergues – Pas de Calais

Závod ve Francii ovládl Philippe Gilbert, a to jen 2 měsíce po té, co si na Tour de France pochroumal kolenní čéšku.

Kalas Cup – Židovice

Závěrečný závod na malé okruhu v Židovicích ovládli polští závodníci. Ve spurtu dvojice Sylwester Janiszewski – Maciej Paterski byl úspěšnější ten prvně jmenovaný.

V úniku asi desetičlenné skupiny byl i jistý vítěz poháru Matěj Zahálka, který si své postavení upevnil třetím místem.

Peloton s přibližně 15 minutovým zpožděním dovedl do cíle další polský cyklista Norbert Banaszek.

V týmovém hodnocení s převahou vyhrála stáj hradeckého Elkovu. Druhé místo patří CK Příbram, třetí byli dekorováni borci ze Sparty Praha.

Zajímavosti

Richie Porte se nepostaví na start jakéhokoliv závodu na mistrovství světa v rakouském Innsbrucku, protože jej skolila nemoc. Jinými slovy suverénní smolař roku.

Laurens Ten Dam opouští po třech letech stáj Subweb, a připojí se k nově vznikajícímu týmu CCC. Měl by plnil roli mentora pro mladší jezdce.

Giacomo Nizzolo podepsal dvouletý kontrakt v týmu Dimension DAta, kde se potká mimo jiné i s Romanem Kreuzigerem. Jihoafrický tým se tak připravuje na odchod jiné spurtérské hvězdy Marka Cavendishe.

Dion Smith opouští organizaci Wanty-Groupe a přesidluje do Australské stáje Mitchelton-Scott, kde se upsal na dva roky.

Ženský závod OVO Energy Women’s Tour bude v příštím roce o jednu etapu delší. Letošní ročník, který vyhrála v červnu Američanka Coryn Riverová, měl pouze pět etap.