Úterý a středa budou na MS patřit elitním individuálním časovkám

nabor

Nejlepší cyklistky i cyklisté jdou pod Alpami poprvé bojovat samy a sami za sebe. Čeká je 27,8, respektive 52,5 kilometrů souboje s chronometrem. Plán na dvě zlaté (ne-li také další kovy) spřádá nizozemská výprava, jíž vévodí Annemiek van Vleuten a Tom Dumoulin.

Innsbruckem, zastaralým (a doslovným) překladem Inomostím, tyrolským klenotem nad řekou Inn a pátým největším městem Rakouské republiky, se po krátké pauze znovu prožene střelhbité stádo koz, sedlaných profesionálními otačeči těžkých převodů. Devadesáté první mistrovství světa v silniční cyklistice pokračuje a závody s pořadovým číslem šest a sedm budou právě individuální časovky. Disciplíny s mnohem kratší historií než samotný šampionát. Jezdí se teprve od roku 1994, stejně jako juniorská časovka mužů, které bude věnováno úterní dopoledne.

Podobně samo Rakousko se dlouho k pořadatelství mistrovství světa nemohlo dostat. Než sem roku 1987 poprvé zavítalo, stihla země přející spíše zimě v letech 1964 a 1976 hostit dvě olympiády. Před 31 lety se jelo ve Villachu. Před dvanácti lety to pak byl Salzburg. Nynější innsbrucké MS – ruku na srdce – nezastihlo rakouskou cyklistiku v nejlepší formě. Někdejší zářný talent Matthias Brändle po matné sezóně podepsal roční kontrakt s prokontinentální Israel Cycling Academy, druhý domácí zástupce v mužské časovce Georg Preidler nedojel Vueltu a jeho kondice je s otazníkem. Poslední rakouský vítěz etapy na Grand Tour, Stefan Denifl, se stal obětí kolapsu Aqua Blue Sport, v Innsbrucku vůbec není a doufá, že sežene novou stáj.

Časovka žen, 25. září od 14:40

Ani mezi ženami nejsou domácí vyhlídky valné. Veteránky Martina Ritter a Barbara Mayer pojedou spíše o čest. Jedna z pódiových adeptek Lisa Brennauer se bohužel pro Rakušany narodila kousek za severozápadními hranicemi a své naděje do ní vkládají Němci. Poměrně rovná trať, jejíž nejtěžší výšlap měří na 17. kilometru 1,2 km při průměru 4,3 %, by jí mohla svědčit. Dvojnásob to platí o její krajance, Trixi Worrack. O senzaci se pokusí panamerická šampiónka Amber Neben – ve 43 letech! Jenže ty největší favoritky budou čtyři a všechny ze stejné reprezentace: Lucinda Brand, Ellen van Dijk, Anna van der Breggen a Annemiek van Vleuten. Tenhle tým chce pódium pro sebe a nejlépe bramborovou (nebo raději tulipánovou?) medaili k tomu.

Profil časovky žen - mistrovství světa Innsbruck 2018

České barvy bude v Tyrolsku hájit národní šampiónka Tereza Korvasová. Jméno Nikoly Noskové po zdravotních trablích na startovní listině nenajdeme. Slovensko rovněž vsadí na vlastní mistryni proti chronometru, tou je Tatiana Jaseková. Závod začne v úterý ve 14:40, přímý přenos nabídne ČT sport i Eurosport 1. Již ve 14:46 sjede z rampy Brand. V 15:07 vyrazí Ellen van Dijk, minutu a půl po ní Brennauer, o pár minut později i československé duo. 15:31 bude čas startu Anny van der Breggen, po 15:53 pak odstartuje záverečné trio Worrack – Neben – van Vleuten.

Časovka mužů, 26. září od 14:10

Muži pojedou až ve středu a stejně jako při týmových časovkách jim organizátoři přichystali charakterem docela odlišnou trať, když kolem poloviny 52,5 km dlouhého profilu najdeme pětikilometrový vrch s průměrem 7 %. Jinak se příliš stoupat nebude, ani technicky trať není vražedná, nadto za slunného počasí. Přítomnost jednoho těžkého kopce nicméně podtrhuje Dumoulinovu úlohu top favorita. Rohan Dennis by měl na kritických pěti tisících metrů minimalizovat ztráty a ve druhé polovině časovky zaútočit na zlato. Výhra kohokoli jiného by byla senzací, z mladší generace by se nabízeli Schachmann či Jungels, mezi „pardály“ Tony Martin a Vasil Kiryienka.

Profil časovky mužů - mistrovství světa Innsbruck 2018

Pro Jana Bártu by byla úspěchem top 20, Josef Černý po náročné sezóně nepatří mezi nejskloňovanější jména. A chybí mezi nimi i slovenský šampión Marek Čanecký, jemuž na Evropě patřila 33. příčka. Přenos časovky mužů začíná ve středu ve 14:10. Startovní interval činí opět 90 sekund. 14:29:30 bude chvílí Jana Bárty. Čtvrt hodiny po něm startuje Schachmann. Chvíli po třetí Černý s Čaneckým. V 15:23:30 vyjede Jungels a po něm i další esa, z nezmíněných Küng nebo Campenaerts. V 15:38:30 vyrazí Dennis. V 15:40 Tom Dumoulin