Týden v cyklistice 36/2019

Týden se s týdnem sešel a máme tu další souhrn cyklistických událostí babího léta. Pokračuje Vuelta, začala osmidenní Tour v Británii, jel se vrcholný ženský šestidenní závod v Holandsku a potvrdily se další přestupové hrátky.

Vuelta

Po dni volna pokračovala Vuelta individuální časovkou na 36,2 km. Zvlněnou tratí prolétl s náskokem 25 sekund Primož Roglič a vydobyl si téměř dvouminutové vedení v celkovém pořadí. Středeční 11. etapa byla spíše klasická, peloton nechal velký časový prostor čtrnáctičlennému úniku a z něj si k vítězné sólo-jízdě vyjel nakonec nepolapitelný Mikel Iturria z prokontinentálního domácího týmu Euskadi – Murias. Dvanáctou etapu pro sebe rozhodl v závěrečném stoupání bojovník Philippe Gilbert, když v ideálním okamžiku nastoupil z roztrhaného úniku. Páteční etapa se rozhodovala v brutálním stoupání Los Machucos a byl to velký slovinský den. Etapu vyhrál Tadej Pogačar a celkové vedení navýšil Primož Roglič. V sobotu se pod Flamme rouge odehrál hromadný pád, ale v tu chvíli již byla na čele početná skupina, ze které si pro vítězství letos na Vueltě podruhé vyjel Sam Bennett. V těžké nedělní etapě jsme měli osamoceného vítěze – Seppa Kusse. Primož Roglič na konci týdne stále vede celkové pořadí s náskokem 2:25 min. před Alejandrem Valverdem.

Odkazy na články:

10. etapa: Primož Roglič je jasným vítězem časovky i držitelem červeného dresu.
11. etapa: Baskický závodník Mikel Iturria rozjásal baskické davy. V červeném nadále Primož Roglič.
12. etapa: Philippe Gilbert uletěl úniku a odolal pronásledovatelům ve 12. etapě Vuelty
13. etapa: Slovinský den na Vueltě korunoval Tadej Pogačar etapovým triumfem
14. etapa: Dojezd 14. etapy poznamenal pád, suverénně zvítězil Bennett
15. etapa: Sepp Kuss zvítězil v patnácté etapě, Roglič stále suverénní

OVO Energy Tour of Britain (2.HC)

Dva týdny před mistrovstvím světa začala také poslední příprava a příležitost pro doladění formy na tento cyklistický vrchol sezóny. Závod Kolem Británie odstartoval v sobotu ve skotském Glasgow rovnou tou nejdelší etapou – na 202 km. V hromadném dojezdu měl nejvíce sil Dylan Groenewegen. Hned v nedělní druhé etapě se však týmu Mitchelton-Scott podařilo získat celkové vedení pro Mattea Trentina.

1. etapa: Okolo Británie: Úvodní etapu získal Groenewegen

2. etapa: Okolo Británie: Trentin se vítězstvím ve spurtu dostal do čela celkové klasifikace

Brussels Cycling Classics (1.HC)

V 99. ročníku jednorázového závodu v Bruselu rozhodoval déšť a cílová kamera. V souboji elitních sprinterů nakonec slavil Caleb Ewan.

Odkaz na článek: Tradiční klasiku v Bruselu vyhrál ve velkém spurterském souboji Caleb Ewan

GP de Fourmies / La Voix du Nord (1.HC)

Pro nedělní program si někteří závodníci z bruselské klasiky popojeli kousek za hranice do francouzského Fourmies, kde se jela jednodenní zvlněná klasika na okruzích, v celkové délce 205 kilometrů. Chuť si spravil Pascal Ackermann (Bora-hansgrohe), který ve spurtu porazil Jaspera Philipsena (UAE) a Boye van Poppela (Roompot-Charles).

Boels Ladies Tour (2.WWT)

Od 3.9. do 8.9. se jel na větrných nizozemských rovinách také ženský závod WT série Boels Ladies Tour (již 22. ročník). Technickou trať prologu na 3,8 km v Bike Parku Toma Dumoulina v Sittardu projela nejrychleji potřetí v řadě Annemiek van Vleutenová (Mitchelton-Scott). První klasickou etapu, dlouhou 123 km, vyhrála v hromadném dojezdu Lorena Wiebesová (Parkhotel Valkenburg) a stejně se jí dařilo ve druhé etapě na 113 km. To už se dostala i do celkového vedení. Ve třetí etapě na 157 rovinatých kilometrů však zvítězila Lisa Kleinová (Canyon SRAM Racing) a díky bonusovým sekundám v celkovém pořadí Wiebesovou předstihla. Čtvrtá etapa na 136 km obsahovala již i miniaturní převýšení ke konci trasy a vítězství slavil trojčlenný únik. I když na cílové pásce byla první Franziska Kochová (Sunweb), celkového vedení se ujala druhá Christine Majerusová (Boels-Dolmans) o 30 vteřin před Kleinovou. Pátou etapu, také již s malým převýšením na trati dlouhé 155 km, ovládla v hromadném spurtu Ciara Consonniová (Valcar Cylance Cycling). Celkovou vítězkou se dva týdny před mistrovstvím světa stala dvaatřicetiletá Lucemburčanka Christine Majerusová.