nabor

Jednorázová klasika Brussels Cycling Classic na 189 kilometrů se jela dnes v hlavním městě Belgie. Tento závod Evropské Tour série kategorie 1.HC tradičně nabízí přehlídku těch nejlepších spurterů a jinak tomu nebylo ani při letošním 99. ročníku. Letos byl největším nepřítelem závodníků déšť, který zejména pár kilometrů před cílem ovlivnil celkové pořadí. Ten, kdo čekal, že na zvlněné trati někdo pořádně ujede a vyhraje s velkým náskokem, se i letos mýlil. Všechny hlavní týmy si hlídaly své sprintery a připravovaly jim pozici už patnáct kilometrů před cílem.

Paradoxně celek, který nejvíce kontroloval čelo pelotonu, Deceuninck – QuickStep, přišel kilometr před cílem o svoji předem určenou jedničku Álvaro Hodega (nakonec skončil na 145. místě), který se kvůli technickým problémům vůbec nemohl zapojit do sprintu. Jeden z favoritů tak byl mimo hru, ale ostatní se v dešti dostali až na cílovou rovinku, kde svedli velmi těsný souboj. V něm měl dlouho navrch loňský vítěz Němec Pascal Ackermann (BORA – hansgrohe), který začal sprintovat jako první. Na jeho zadním kole byl ale doslova nalepený Australan s australsko – korejskými kořeny Caleb Ewan (Lotto Soudal).

Přímo na poslední chvíli po pravé straně Ewan Ackermanna předjel a vyhrál. Koncovka ale nebyla jen o těchto dvou skvělých spurterech, protože z levého boku na druhého Pascala Ackermanna útočili hned čtyři spurteři – jmenovitě loni druhý a letos pátý Belgičan Jasper Stuyven (Trek – Segafredo), čtvrtý Ital Davide Ballerini (Astana), šestý Francouz Arnaud Démare (Groupama – FDJ) a třetí Belgičan Jasper Philipsen (UAE). Přitom ani jeden z těchto čtyř sprinterů nebyl daleko od výhry. Tak těsný byl souboj vedoucí šestice v cíli.

O prvních šesti místech rozhodovala cílová kamera. Teprve sedmý Nor Alexander Kristoff (UAE), bývalý mistr Evropy a také výborný spurter, už měl takříkajíc větší ztrátu – jednoho bicyklu.

Na bruselské klasice startoval i Slovák Juraj Sagan (BORA – hansgrohe), který loni pomohl svému lídrovi Pascalu Ackermannovi k vítězství, dnes opět plnil úlohu pomocníka a vedl si dobře. Lídr Bory – hansgrohe takříkajíc přežil závod bez větších komplikací a mohl se zapojit do závěrečného sprintu, v němž skončil Ackermann druhý. V cíli klasifikovali Juraje Sagana na 82. místě.

 

Použité zdroje: BBC.sports.com/cycling