Čtyři krát jedna rovná se přetěžký den na západě Asturie

nabor

Druhý závodní blok Vuelty pomalu končí. Ne dnes, netradičně se bude závodit i v pondělí. O to náročnější kalkulace čekají Rogličovy vyzyvatele. Odhodlá se někdo z nich na profilu se čtyřmi prvními kategoriemi k útoku ještě před cílovým Puerto del Acebo (7,9 km, 9,7 %)?

Říkalo se mu Mnich. Jestliže Primož Roglič v interview často neřekne skoro nic, pro rodáka z Ytracu bylo typické držet skryté všechny karty. „Jak zmerčí novináře, uzavře se do ulity,“ popsal jeho charakter Jean Bobet, jehož staršího bratra Louisona přivedl coby sportovní ředitel týmu Mercier–Hutchinson v roce 1955 k historicky prvnímu „čistému hattricku“ žlutých dresů na Tour. A stejně jako s ostatními svěřenci si s ním vykal. Sám vyhrál Starou dámu dvakrát: v letech 1931 a 1934. O dva roky později přidal v silničním závodě titul mistra světa. Dnes si připomínáme 36 let od úmrtí výtečného vrchaře Antonina Magneho.

Puerto del Acebo - profil cílového stoupání 15. etapy Vuelty 2019Vuelta mu nadělí nádherný profil, který otevře i zakončí Puerto del Acebo. Prémie však budou umístěny na různých místech v jeho okolí. První výjezd měří 8,2 kilometrů, průměr je 7,1 %. Pak se cyklisté vrátí, kde odbočili, a vydají se ke Conniu (11,7 km, 6,2 %). Následovat bude „Studna mrtvých žen“. Pozo de las Mujeres Muertas (11,3 km, 6,8 %, včetně sedla) získalo své jméno zkomolením asturského mutsare (pojmenování kamenů, které se zde nacházejí). Odtud už Vuelta zamíří na premiérový výšlap k Puerto del Acebo obtížnější a výše položenou cestou. 7,9 km, 9,7 %, dvě pasáže nad 10 %. Ostatně, posuďte sami z profilu.

Každý vrchař má svůj strop. Nalezne ho dnes Tadej Pogačar, nebo bude dál bezstarostně válet? Naopak Miguel Ángel López musí znovu nalézat sebevědomí po zaváhání na Los Machucos. Primož Roglič vypadá nezdolně a zatímco ostatní budou akcelerovat, mohl by se zase za udávání vražedného tempa smát.

Nicméně pokud se nepojede naplno od začátku, pravděpodobně nevyhraje „Velká pětka“. Spravit chuť by si po frustrující nevýhře v Cortals d’Encamp mohl třeba Marc Soler. A jsou tu samozřejmě také Madrazo a Bouchard, jež nyní na čele puntíkaté klasifikace dělí dva body.

Patnáctá etapa Vuelty 2019 začíná ve 13:18, neboť měří celkově jen 154,4 km. Přenosům tentokrát nic neuteče. Zkazit by je za jasného dne neměly ani bouřky.

Tipovací soutěž