Týden v cyklistice 28/2018

nabor

Po několika týdnech půstu se opět vracíme s pravidelným seriálem Týden v cyklistice. Tentokrát se zaměříme na první týden Tour de France, podíváme se, jak si vedli borci na Mistrovství Evropy, které se jelo na našem území a navštívíme závod kategorie 2.1 v Rakousku.

Tour de France

John Degenkolb - vítěz 9. etapy Tour de France 2018
John Degenkolb – vítěz 9. etapy Tour de France 2018

První týden přinesl především souboj spurtérů. Nejprve se zdálo, že se souboj o zelený dres bude odbývat mezi Fernandem Gaviriou, který jede na Staré dámě poprvé a jeho pětinásobným držitelem Petrem Saganem. Slovenský borec začal mít ale brzy navrch i díky své komplexnosti, když bodoval i v etapách, které byly určeny především „klasikářům“. Oba zmínění borci si připsali 2 triumfy, k nim se před etapou do Roubaix přidal i Dylan Groenewegen.

Ve žlutém tikotu pro vedoucího jezdce se po dni volna se znova objeví Greg van Avermaet, který se do něj dostal po týmové časovce. Tu ovládla stáj BMC, jejíž je Belgičan jezdcem. Svůj náskok dokázal nejen udržet, ale i navýšit, až na stadion v Roubaix.

Nejlepším vrchařem prvního týdne se stal překvapivě Toms Skujinš z Treku. Tento lotyšský cyklista se vydal do úniku v páté etapě a poctivě sbíral body. Aktuálně jich má ne svém kontě 6. S největší pravděpodobností v následujícím týdnu o výsadu nosit puntíkatý dres přijde.

Nejlepším mladým jezdcem je Søren Kragh Andersen, který výrazně pomohl Tomu Dumoulinovi při výstupu na Mur de Bretagne. Jestli se udrží v čele i v následujícím týdnu, je těžké odhadovat. Své umění bude chtít ukázat Pierre Latour, Kolumbijec Egan Bernal či další francouzský cyklista z Wanty – Groupe Gobert Guillaume Martin.

Největším smolařem nejen tohoto ročníku Staré dámy lze vyhlásit Ritchie Porta. Znovu sympatický Australan neuvidí cíl na Champs Elysées. Znovu jej vyřadilo zranění, tentokrát „cyklistická klasika“ – zlomená klíční kost. Skončil v 9. etapě po pádu na kostkách.

Mistrovství Evropy juniorů a do 23 let

Mistrovství Evropy se konalo na území České republiky. Časovky jednotlivců byly umístěny do Brna, přesněji na okruh se startem a cílem u Brněnské přehrady.

Nejprve se na trať vydaly juniorky, mezi kterými vládla Italka Vittoria Guazzini, která porazila Němku Hannah Ludwig s náskokem 8 sekund. Třetí skončila Polka Marta Jaskulska.

Následovaly ženy do 23 let. Mezi těmi měla své želízko v ohni i Česká republika v podobě Nikoly Noskové. Z vítězství se radovala Nizozemka Aafke Soetová, na druhém místě byla Němka Lisa Kleinová. Nosková bojovala a bylo z toho nakonec třetí místo.

Česká závodnice se po závodě nechala slyšet, že medaile je něco navíc. Spíše se soustředila na závod s hromadným stratem.

V mužích byl blízko medaili člen stáje Elkov-Author Jakub Otruba. Bohužel prohrál pomyslný souboj o bronz s Rakušanem Markusem Wildauerem o pouhou 1,3 sekundy. Z vítězství se radoval Edoardo Affini, druhý byl Slovinec Izidor Penko.

Hromadný závod se jel ve Zlíně. Už na počátku se balík závodnic roztrhal a k radosti českých barev byla vpředu Nikola Nosková. Tempo udržely pouze Aafke Soetová (Nizozemsko) a Elena Pirronová (Itálie). Jenže i ty se musely po čtvrtém kole dívat Noskové na záda. Česká závodnice svůj náskok zvyšovala až měl v cíli hodnotu téměř čtyřech minut.

Mezi muži se za českou stranu pokusili o zázrak Adam Ťoupalík a Jakub Otruba. Druhý jmenovaný i přes dobrý výkon skončil 22. Se silami byl na tom lépe první z jmenovaných, který dojel ve skupině pronásledovatelů na celkovém šestém místě. Z vítězství se radoval Švýcar Marc Hirschi.

Okolo Rakouska

Závod, který před třemi roky patřil do kategorie HC a ve kterém skončil Jan Hirt na třetím místě. O rok později už třebíčský rodák kraloval, závod už byl v kategorii 2.1, ve které zůstal až do dnešního dne.

Hlavní souboj o vedení se rozhořel už ve třetí etapě, kterou zvládl nejlépe Ben Hermans z Israel Cycling Academy. Všeobecně se čekalo, že by Belgičan mohl mít problémy při výstupu na Großglockner, ale obstál na výbornou a nakonec díky tomu ovládl i celkovou klasifikaci.

Giro d’Italia Internazionale Femminile

Ženské Giro mělo na programu deset etap. Nejlépe se s nástrahami devětadvacátého ročníku vypořádala Annemiek van Vleutenová z Mitchelton-Scott. Byla v celkovém hodnocení rychlejší o více než 4 minuty než Asleigh Moolmanová z JAR. Třetí Amada Sprattová, stájová kolegyně Holanďanky měla ztrátu 6:30.

Členka australské stáje Mitchelton-Scott se ujala vedení po šesté etapě, což byla časovka jednotlivců, a převzala štafetu od své stájové kolegyně Amandy Sprettové. Australanku a všechny protivnice porazila van Vleutenová téměř o tři minuty.

Růžový trikot už si nenechala nikým vzít a své vítězství symbolicky podrthla i vítězstvím v poslední etapě.

Zajímavosti

Pojede Froome třetí Grand Tour v jedné sezóně? Tato otázka se vyrojila bezprostředně po dojetí etapy v Roubaix. Tým Sky i sám Froome hovoří pouze mlhavě. Tým by chtěl, aby jeho největší hvězda byla v pořádku po zdravotní stránce, ale zároveň dodává, obrácenou stranu mince, že když se sám Froome bude cítit natolik fyzicky zdatný, tak mu ve startu nebude tým bránit. Na regeneraci mezi koncem Tour a začátkem Vuelty by měl 27 dní.