Týden v cyklistice 11/2018

nabor

Jedenáctý týden roku 2018 je za námi. Michal Kwiatkowski ovládl celkovou klasifikaci závodu „Dvou moří“. Vincenzo Nibali zvládl trhák na San Remu. To jsou jen zlomky toho, co přinesl uplynulý týden.

Tirreno – Adriatico

Polský cyklista Michal Kwiatkowski (Team Sky) ukázal, že má v úvodu sezóny formu a vyhrál prestižní závod Tirreno-Adriatico.

Na začátku tohoto týdne figuroval v modrém dresu a snažil se jej udržet. V šesté etapě se dojíždělo hromadně a etapu vyhrál Marcel Kittel (Team Kaťuša – Alpecin). Pátým místem se blýskl Zdeněk Štybar.

Na sedmou etapu vedení závodu připravilo časovku jednotlivců. Deset kilometrů prolétl nejrychleji Rohan Dennis (BMC Racing Team). Michal Kwiatkowski byl klasifikován na 12. místě. Všichni jeho konkurenti zůstali za ním, takže nakonec mohl slavit.

Milán-San Remo

Vincenzo Nibali vítěz Milano - San Remo 2018

Nejdelší jednorázový závod byl ovlivněn silným protivětrem. Na začátku sice odjela devítičlenná skupina, kterou měl peloton pod kontrolou. Uprchlíky nakonec 30 kilometrů před cílem pohltil.

Při výstupu na poslední stoupání – Poggio odjel Neilands (Israel Cycling Academy) a posléze Vincenzo Nibali (Bahrain-Merida). Ital Lotyše utrhl a dokázal si dojet pro cenné vítězství.

Spurt o druhé místo vyhrál Caleb Ewan (Mitchelton-Scott), který ukázal silnější nohy než Arnaud Démare (Groupama – FDJ),

Trofeo Alfredo Binda – Comune di Cittiglio

Katarzyna Niewiadoma vyhrála Trofeo Alfredo Binda

Polští závodníci ukazují, že mají výbornou formu. Katarzyna Niewiadomová (Canyon SRAM Racing) se přestavila ve výborném světle už na Strade Bianche, kde skončila nečekaně na druhém místě.

Na tomto závodě zadělala na vítězství podobně jako Vincenzo Nibali, tedy při posledním táhlém stoupání na Orino. Polka si vytvořila až 22 sekundový náskok, ve kterém ji výrazně přispěl sjezd do Cittiglia. Ve stejném sjezdu se za ní vydala jedna z favoritek Elisa Longo Borghiniová (Wiggle High5). Ovšem na mokré vozovce si dávala velký pozor a na rovince byla pohlcena zbytkem favoritek. Třiadvacetiletá Niewiadomová zvítězila, za ní se strhl souboj o druhé místo. Mistryně světa Chantal Blaaková (Boels – Dolmans Cycling Team) byla rychlejší než Marianne Vosová (WaowDeals Pro Cycling).

Grand Départ 2020

Agentura A.S.O s ředitelem Tour de France oznámili, že v roce 2020 bude „Stará dáma“ začínat v pátém největším městě Francie – Nice. Ve městě ležícího u Středozemního moře se kolotoč Tour de France naposledy zastavil v roce 2013, kdy se zde jela časovka týmů.

Critérium du Dauphiné

Critérium du Dauphiné 2018

Ve čtvrtek 15.3.2018 byla představena trať letošního ročníku Critéria du Dauphiné.

Stalo se trendem, že trať nabídne podobné podmínky, jako budou i v nadcházejícím ročníku Tour de France. Ačkoliv je tento závod považován za přípravu na „Starou dánu“, tak kvůli posunu začátku TdF v závislosti na mistrovství světa ve fotbale, se zdá, že letos tomu tak nebude. Týmy se zaměří spíš na závod Okolo Švýcarska.

70. ročník začne individuální časovkou v okolí města Valence. V profilu je i týmová časovka, jejíž délka shodná s délkou časovky na Tour de France.

Prolog, neděle – 3. června: Valence – Valence, 6.6 km (ITT)
Stage 1, pondělí – 4. června: Valence – Saint-Just-Saint-Rambert, 179 km
Stage 2, úterý – 5. června: Montbrison – Belleville, 180.5 km
Stage 3, středa – 6. června: Pont-de-Vaux – Louhans Châteaurenaud, 35 km (TTT)
Stage 4, čtvrtek – 7. června: Chazey-sur-Ain – Lans-en-Vercors, 181 km
Stage 5, pátek – 8. června: Grenoble – Valmorel, 130.5 km
Stage 6, sobota – 9. června: Frontenex – La Rosière, 110 km
Stage 7, neděle – 10. června: Moûtiers – Saint-Gervais, 129 km

Zranění

  • Fernando Gaviria (Quick-Step Floors) – zlomená levá ruka, přijde o všechny jarní klasiky
  • André Greipel (Lotto Soudal) – zlomenina klíční kosti
  • Mark Cavendish (Dimension Data) – zlomenina žebra
  • Simon Clarke (Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale) – zlomenina obratle

Spojení Abu Dhabi Tour a Dubai Tour v roce 2019

Podle zpráv z The National se chystá sloučení závodů Abu Dhabi Tour (2.UWT) a Dubai Tour (2.HC) v jeden společný závod, který by měl nést název UAE Tour.

Nový model má přinést jediný závod o sedmi dnech, a tím nahradit stávající dva závody o pěti závodních dnech. Oba závody jsou v současné době pořádány v rozmezí jednoho měsíce.

Co nás čeká

Příští týden bude především ve znamení závodu Okolo Katalánska. Na své si přijdou i příznivci jarních klasik, když bude na pořadu E3 Harelbeke a závod z Gentu do Wevelgemu.

Již tradičně se na konci března uskuteční otevírací závod Českého poháru Velká Bíteš – Brno – Velká Bíteš, tzn. že by k vidění mohl být na českých silnicích i Jan Bárta z týmu Elkov, který tento závod loni zcela ovládl.