Sanremo se po chytrém nástupu na Poggiu klaní Nibalimu

nabor

V protivětru nebylo Milano – Sanremo 2018 plné útoků. Opravdu nebezpečný byl jen jeden. Pro šance spurterů se však ukázal jako fatální. Vincenzo Nibali se vyvezl za Kristsem Neilandsem, před vrcholem Poggia mu ujel a náskok si uchoval až do cíle.

Zatímco na české silnice dnes vyrazili jen ti nejodolnější, počasí na severu Itálie sychravostí nepřekročilo obvyklé meze poloviny března. Únik dne se vytvořil záhy a z devíti jezdců v něm figurovali čtyři Italové: Mirco Maestri a Lorenzo Rota (oba Bardiani CSF), Matteo Bono (UAE Emirates) a Jacopo Mosca (Wilier Selle). Israel Cycling Academy, chystající se na domácí premiérový start na Giru, vyslala vpřed Guye Sagiva a Dennise van Windena. Zbylými třemi uprchlíky byli Jevgenij Koberniak (Gazprom Rusvelo), Sho Hatsuyama (Nippo-Vini Fantini) a Charles Planet (Novo Nordisk).

Peloton měl devítku odvážlivců jasně pod kontrolou, hladký průběh závodu znepříjemňoval vedle deště jen protivítr a také nepozorný motorista, který více než 100 kilometrů před cílem zabloudil na trasu závodu. Krom toho byli do pádu zapleteni mj. Greipel a Kristoff, oba ale pokračovali.

McLaye pád z bojů o výhru vyřadil, to už si však peloton užíval paprsků slunce, které se při nájezdu do zvlněného finále proklubalo přes mraky. 40 kilometrů před cílem, ve stoupání na Capo Berta, zaútočil Maestri a na čele s ním vydrželi jen parťák Rota, van Winden a Bono. Naopak Kittel odpadl a ve sjezdu musel dotahovat. 30 kilometrů od San Rema peloton pohltil uprchlíky.

Protivítr dlouho bránil dalším útokům a brzdil tempo. Při nájezdu pod Poggio, 10 km od cíle, vykroutil na kruhovém objezdu hrozivé salto ve vzduchu Cavendish. Chaosu na posledním stoupání dne zkusili využít Burghardt či Drucker, ale pravou hrozbu představovala až rázná akcelerace lotyšského šampióna Neilandse a posléze Vincenza Nibaliho. Ten na vrcholu Poggia držel sólově náskok sedmi sekund na potrhaný peloton se Saganem a Matthewsem u čela.

Ve sjezdu se za Nibalim vydal Trentin, kilometr před cílem jej však hlavní pole dostihlo. Tým Quick-Step Floors poté investoval frenetické úsilí do snahy umožnit boj o výhru Vivianimu. Nakonec z toho nebylo ani umístění v desítce. Už 50 metrů před páskou mohl slavit Vincenzo Nibali, pro druhé místo si dojel Caleb Ewan a třetí byl Arnaud Démare.

Pořadí Milano – Sanremo 2018

P. Jméno Tým Čas
1 Vincenzo Nibali Bahrain Merida 7:18:43
2 Caleb Ewan Mitchelton-Scott
3 Arnaud Démare Groupama – FDJ
4 Alexander Kristoff UAE Emirates
5 Jürgen Roelandts BMC
6 Peter Sagan BORA – hansgrohe
7 Michael Matthews Sunweb
8 Magnus Cort Nielsen Astana
9 Sonny Colbrelli Bahrain Merida
10 Jasper Stuyven Trek – Segafredo

1 komentář

  1. Sledoval jsem závěrečné kilometry (od hrozného pádu Cawendishe). Mimoděk jsem si vzpomněl na jeho pád v TdF vedle Sagana. Samozřejmě mu přeji brzé uzdravení, ale neplete si tento chlapec odvahu
    s šílenstvím? To, co provedl, dělá asi pořád, když má tolik pádů. Doufám, že se komise, která obvinila Sagana, dívala. Tehdejší moment Cawendishova pádu měl podobnou příčinu. Chytrost a zároveň opatrnost a také perfektní odhad situace naopak předvedl Nibali. Tomu je nutno se hluboce poklonit a také těm, kteří mu v etapě pomáhali.

Comments are closed.