Tušení bouře, den druhý. Odolá Alaphilippe na Iseranu?

nabor

Včerejšek nepřinesl mezi závodníky čela celkového pořadí tolik změn, kolik mnozí očekávali. Julian Alaphilippe se drží dál. A do Paříže stále blíž. Dnes muže ve žlutém otestuje nejvyšší bod Tour Col de l’Iseran a málo známý dvoutisícový dojezd Montée de Tignes.

Nejprv řádně podusit, pak povolit a přidat ještě 7,4 kilometrů prvotřídní vrchařiny se závěrečnou špetkou roviny. Taková je receptura nejkratší z alpských etap, jejíž klíčovou ingrediencí se může stát úvodních 75 kilometrů zdánlivě neškodného pozvolného stoupání. Tým, který se obětuje a udá tu vysoké tempo, svému lídrovi naservíruje na zlatém podnose opravdovou lahůdku pro silné nohy. Nairo Quintana sem sice z kolébky stále 55 metrů shlížel, Alpy však žádné vyšší sedlo než 2770metrový Iseran silničním cyklistům nenabízí. Jeho arytmických 12,9 kilometrů nese průměr 7,5 %. Kategorizace spolehlivě mimořádná, vrchol s bonifikací a cenou Henriho Desgrange.

Iseran - profil stoupání 19. etapy Tour de France 2019

Montée de Tignes - profil stoupání 19. etapy Tour de France 2019

Tour zná Iseran už dlouho. Objevila ho v roce 1938 a další léto přes něj jela její historicky první horská časovka. Totéž se nedá říci o Tignes, kam jezdci zamíří po táhlém (na 70 % deštivém) sjezdu. Závod hostilo jen před 12 lety; dechberoucí sólo zajistilo žluť dopujícímu Michaelu Rasmussenovi. Lepší a věřme čistší vzpomínky má David Gaudu, jenž tu kraloval na Aveniru 2016. 7,4 km do 7 %, z prémie do cíle ještě dva kilometry. Samo o sobě nic až tak děsivého. Existující rozdíly se ovšem mohou znásobit.

Profil 19. etapa Tour de France 2019

Uvaří se Alaphilippe, nebo dokáže případné ztráty z Iseranu smazat cestou dolů a limitovat nové během posledních 10 kilometrů? Na dostřel jsou Bernal, Thomas, Kruijswijk, Pinot a Buchmann. Atakovat dál musí Movistar, pokud najde energii.

Dres krále hor se pravděpodobně vydá bránit Bardet. Čas se krátí Vincenzu Nibalimu. V etapovou výhru doufá i tým UAE a Fabio Aru. Další náročný den čeká Romana Kreuzigera.

Devatenáctá etapa Tour de France 2019 začíná ve 13:45. Pod Iseranem mají být cyklisté ve čtyři a v cíli zhruba o půl šesté.

Tipovací soutěž